माफ गर्न नसकिने अर्थमन्त्रीको अमर्यादित हर्कतकुनैबेला सरकारको ‘मस्ट वान्टेड’ को सूचीमा रहेका माओवादी छापामार जनार्दन शर्मा उर्फ ‘प्रभाकर’ अहिले नेपाल सरकारको अर्थ मन्त्रालयको नेतृत्व गरिरहेका छन् ।

११ महिना भयो शर्माले अर्थमन्त्रालयको बागडोर सम्हालेको । तर जतिबेलादेखि उनले यो मन्त्रालयको नेतृत्व गरे त्यतिबेलादेखि नै नेपाली अर्थतन्त्रमाथि खेलवाड गरेको आरोप उनीमाथि लाग्दै आएको छ ।

माओवादी द्वन्द्वकालदेखि नै ‘धक्का’ दिन माहिर यी पूर्व छापामारले नेपाली अर्थतन्त्रलाई विचौलियाहरुको पाउमा चढाउनेसम्मको कुकर्म गरेको कुरा संसदमै गम्भिर रुपमा उठिरहेको छ ।

यो आर्थिक बर्षको बजेट निर्माण गर्दा मन्त्री शर्मा नीतिगत भ्रष्टाचारमा संलग्न भएको छनक देखिएपछि उनको राजिनामा मागिएको बुझ्न कठिन छैन ।

अर्थमन्त्री शर्माले जेठ १५ मा ल्याएको बजेटमात्र आलोचित भएको छैन,बजेट निर्माणका क्रममा उनले गरेका हर्कत पनि लज्जाजनक देखिन्छ । प्रतिनिधि सभा बैठकमै  उनको कार्यशैलीको आलोचना भएको छ । उनको राजिनामा मागिएको छ । 

यो आर्थिक बर्षको बजेट निर्माण गर्दा मन्त्री शर्मा नीतिगत भ्रष्टाचारमा संलग्न भएको छनक देखिएपछि उनको राजिनामा मागिएको बुझ्न कठिन छैन ।

बजेटमा करको प्रावधान भनेको राष्ट्रिय सुरक्षाजस्तै अति संवेदनशिल र गोपनीय विषय हो । यस्तो गोपनियता र संवेदनशिल बिषय  सार्वजनिक गर्ने, विचौलियाहरुसँग साँठगाँठ र मिलेमतो गर्ने जस्ता कुराहरू गम्भिर अपराध मानिन्छन् ।

बजेट सार्वजनिक गर्ने अघिल्लो दिन जेठ १४ को मध्यरातमा अर्थमन्त्रालयमा अनाधिकृत दुई व्यक्तिलाई प्रवेश गराएर करका दर हेरफेर गरेको भन्दै अर्थमन्त्री शर्माको राजीनामा मागिएको हो । मन्त्रालयका सचिव सहित विभिन्न व्यक्तिहरू र सरोकारवाला व्यक्तिलाई राखेर ‘करको विज्ञ उहाँहरु हुनुहुन्छ,उहाँहरूले भनेअनुसार गर्नु’ भन्ने निर्देशन दिनेजस्तो निच हर्कत गर्ने अर्थमन्त्रीलाई पदमा बस्न नैतिक हिसाबले मिल्ने कुरै होइन । किनकी  यति गम्भीर प्रश्न उठेपछि अर्थमन्त्री त्यो पदमा बस्न लायक रहने कुरै भएन ।

मेरोलाइफस्टाइलको प्रश्न छ, यो समग्र प्रकरणको स्वतन्त्र छानविन हुनुपर्छ कि पर्दैन, छानविनको रिपोर्ट नआएसम्म शर्मालाई अर्थमन्त्री पदबाट निलम्बित गर्नुपर्छ कि पर्दैन ? संसदले यसबारेमा कदम चाल्नुपर्छ कि पर्दैन?

अर्थ मन्त्रालय भित्रको अभ्यासमा बजेट संसदमा प्रस्तुत गर्नुभन्दा अघिल्लो दिनसम्म अर्थमन्त्रालयका कर्मचारीहरु बाहेक कसैलाई पनि मन्त्रालयमा प्रवेश नदिइने प्रावधान छ  । तर अर्थमन्त्रीले मध्यरातमा दुई अपरिचित व्यक्तिलाई मन्त्रालयमा हुलेर करको दरमाथि चलखेल गर्ने दुस्साहस गर्ने बल कहाँबाट प्राप्त गरे ? कसको इसारामा यो काम गरे ? छानविन गर्ने कि नगर्ने सरकार ?   यो समग्र प्रकरणमा प्रधानमन्त्री देउवाले समेत संसदमा जवाफ दिने कि नदिने सरकार ?

अर्थमन्त्री शर्माले विज्ञप्ती जारी गरेर ‘मैले यसो गरेकै होइन’ भनेकै आधारमा उम्किने छुट उनलाई छैन ।

मेरोलाइफस्टाइलको प्रश्न छ, यो समग्र प्रकरणको स्वतन्त्र छानविन हुनुपर्छ कि पर्दैन, छानविनको रिपोर्ट नआएसम्म शर्मालाई अर्थमन्त्री पदबाट निलम्बित गर्नुपर्छ कि पर्दैन ? संसदले यसबारेमा कदम चाल्नुपर्छ कि पर्दैन?

धेरैको स्मरणमा ताजै होला,शर्माले यसअघि पनि नेपाली अर्थतन्त्रलाई जिस्क्याउने हर्कत गरेकै थिए । प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाको नेतृत्वमा रहेको गठबन्धन सरकारका अर्थमन्त्री शर्माको विशेष सक्रियतामा यसअघि नेपाल राष्ट्र बैंकको स्वायत्ततामाथि धावा बोलियो ।

राष्ट्र बैंकका गर्भनर महाप्रसाद अधिकारीलाई मन्त्रिपरिषद्को बैठकले नै निलम्बन गर्ने निर्णय गर्यो । तर, सरकारले गरेको यो फरमानको मसीसमेत सुक्न नपाई सर्वोच्च अदालतले उक्त निर्णय तत्काल कार्यान्वयन नगर्न आदेश दियो । गभर्नर अधिकारीले आफ्नो काम सुचारु गरे ।

बजेट निर्माणको मध्यरातमा मन्त्री शर्माले छापामार शैलीमा जुन हर्कत गरे,त्यो नेपाली अर्थतन्त्रका लागि अर्को धक्का थियो । के नेपाली जनता अर्थमन्त्रीको तेस्रो धक्का भोग्न अभिसप्त हो र ?

तर यति हुदाँहुदै पनि अर्थमन्त्री शर्माले लाज पचाए । उनीसँग थोरै पनि नैतिकता हुन्थ्यो भने उनले तुरुन्त अर्थमन्त्रीको पदबाट त्यतिबेलै राजिनामा दिनुपर्थ्याे। तर उनले त्यसो गरेनन्,जुन नेपाली अर्थतन्त्रका लागि त्यो पहिलो धक्का थियो ।
बजेट निर्माणको मध्यरातमा मन्त्री शर्माले छापामार शैलीमा जुन हर्कत गरे,त्यो नेपाली अर्थतन्त्रका लागि अर्को धक्का थियो । के नेपाली जनता अर्थमन्त्रीको तेस्रो धक्का भोग्न अभिसप्त हो र ?

याे पनि :
नत्र यो सरकारलाई ‘नालायक’ भनिनेछ
उत्पादन बढाऔँ, आयात घटाऔँ...
חשפניות

It's remarkable to visit this web site and reading the views of all friends regarding this piece of writing, while I am also eager of getting experience. חשפניות

...
снять квартиру на сутки в Минске

Greetings! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. With thanks! квартира на сутки в Минске

...
квартира на сутки в Минске

Thank you a bunch for sharing this with all folks you really recognize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We will have a link change agreement among us снять квартиру на сутки

...
חשפניות

Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for inexperienced blog writers? I'd definitely appreciate it. חשפניות

...
חשפניות

I all the time emailed this weblog post page to all my associates, as if like to read it next my friends will too. חשפניות

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

Thank you a bunch for sharing this with all folks you really recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my web site =). We will have a link change agreement among us Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks! Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

Superb website you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I'd really love to be a part of online community where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Bless you! Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole community can be grateful to you. Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

Appreciation to my father who told me regarding this website, this webpage is actually awesome. Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work. Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

There is definately a lot to know about this subject. I like all the points you've made. Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

It's difficult to find well-informed people for this topic, but you sound like you know what you're talking about! Thanks Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Incredible! This blog looks exactly like my old one! It's on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors! Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

I'm gone to tell my little brother, that he should also visit this website on regular basis to take updated from latest news. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone! Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

After looking over a number of the blog posts on your website, I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know what you think. Доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

Awesome! Its truly awesome post, I have got much clear idea regarding from this post. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

Wonderful goods from you, man. I've take into account your stuff prior to and you're simply too great. I really like what you've received here, really like what you're stating and the way through which you assert it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful site. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read content from other writers and practice a little something from their sites. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

Hello there! I could have sworn I've been to this site before but after going through a few of the posts I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely pleased I came across it and I'll be bookmarking it and checking back regularly! Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
infoda4nik.ru

I believe what you postedtypedthink what you postedtypedsaidbelieve what you postedtypedbelieve what you postedwroteWhat you postedwrote was very logicala ton of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain't saying your content isn't good.ain't saying your content isn't gooddon't want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed a person's attention?maybe get people's attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You could look at Yahoo's home page and see how they createwrite news headlines to get viewers to click. You might add a related video or a related picture or two to get readers interested about what you've written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

This is the right website for anybody who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a new spin on a topic that's been written about for a long time. Excellent stuff, just excellent! infoda4nik.ru

...
fast indexing url

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be exciting to read content from other writers and practice a little something from their sites. link indexer page

...
чек на проживание в гостинице купить

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read? где можно сделать чеки на гостиницу

...
ogorodkino.ru

No matter if some one searches for his essential thing, thus he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

hi!,I love your writing so so much! proportion we keep in touch more approximately your post on AOL? I need an expert in this area to unravel my problem. May be that is you! Looking forward to peer you. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the ultimate part :) I deal with such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my site =). We will have a link trade agreement among us ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Remarkable! Its in fact awesome post, I have got much clear idea regarding from this article. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

It's remarkable to visit this web site and reading the views of all mates concerning this article, while I am also keen of getting knowledge. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I enjoy what you guys are up too. Such clever work and exposure! Keep up the very good works guys I've you guys to our blogroll. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Appreciation to my father who told me regarding this blog, this webpage is in fact awesome. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it! ogorodkino.ru

...
где сделать в москве гостиничные чеки

Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog! гостиничные чеки с подтверждением москва

...
sadovoe-tut.ru

I'm not sure where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while learning more or working out more. Thank you for wonderful information I used to be looking for this information for my mission. sadovoe-tut.ru

...
гостиничные чеки с подтверждением москва

Hi, yup this piece of writing is really good and I have learned lot of things from it about blogging. thanks. гостиничные чеки с подтверждением москва

...
sadovoe-tut.ru

Yes! Finally something about %keyword1%. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any tips to help fix this issue? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Nice answer back in return of this question with solid arguments and describing everything about that. sadovoe-tut.ru

...
hairy cam girls online

Dieses Buch kann einen gro?en Unterschied darin machen, wie wir miteinander, mit uns selbst und mit den gro?en Freuden der Welt umgehen

...
sadovoe-tut.ru

Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

What's up Dear, are you in fact visiting this website regularly, if so then you will absolutely get good experience. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

You made some decent points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

Great beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept sadovoe-tut.ru

...
химчистка диана цены на услуги борисов

Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested. чистка диванов смолевичи

...
чистка диванов в смолевичах

Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back down the road. All the best химчистка дивана в смолевичах

...
химчистка дивана на дому борисов

Very soon this website will be famous among all blogging users, due to it's nice articles чистка дивана на дому цена в борисове

...
химчистка мебели жодино

Good respond in return of this query with firm arguments and explaining everything about that. чистка подушек борисов

...
химчистка дивана на дому смолевичи

Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing! химчистка дивана смолевичи

...
чистка дивана на дому цена жодино

This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! химчистка матраса в борисове

...
чистка подушек в смолевичах

Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Safari. I'm not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I'd post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos химчистка дивана в жодино

...
химчистка диана цены на услуги смолевичи

WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword% химчистка дивана в смолевичах

...
чистка дивана на дому цена смолевичи

Hi, I do think your website might be having internet browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, great blog! химчистка дивана на дому в смолевичах

...
химчистка дивана на дому борисов

I visited many sites except the audio quality for audio songs current at this web site is truly fabulous. химчистка дивана на дому в жодино

...
химчистка матраса смолевичи

It's really a cool and helpful piece of information. I'm satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. химчистка мягкой мебели в борисове

...
химчистка мебели борисов

With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I've either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off? I'd genuinely appreciate it. чистка диванов смолевичи

...
химчистка мебели смолевичи

I've read some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to create this type of wonderful informative web site. чистка дивана на дому цена в смолевичах

...
bezogoroda.ru

What's up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also make comment due to this brilliant article. bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन