पर्यटनमा स्वीस मोडेल किन उत्तम ?एउटा मान्छे स्वीटजरल्याण्ड किन जान चाहन्छ ? ८६ लाख जनसंख्या भएको स्वीटजरल्याण्डमा बार्षिक झन्डै दुई करोड मानिस किन पर्यटक बनेर जान्छन् ? अर्थात् पर्यटकलाई आकर्षित गर्नका लागि स्वीटजरल्याडसँग के–के विषय र पक्ष छन् ?

अव हामी यिनै प्रश्नहरूको जवाफ खोज्ने प्रयास गरौं ।

हाम्रा केही नेताहरूले नेपाललाई स्वीटजरल्याण्ड बनाउने भनेर घोषणासमेत गरेका थिए । राजनीतिक बृत्तमा यो घोषणा हाँस्यस्पद ठहरियो । तर यसको अर्थ एउटा कोणबाट हेर्ने हो भने सही नै लाग्छ । किनभने स्वीटजरल्याण्डसँग नेपालका विशेषता धेरै मिल्छन् ।

स्वीटजरल्याण्ड पनि नेपालजस्तै विविध भाषा, धर्म, जाति र संस्कृति भएको देश हो । भौगोलिक विविधता पनि हामीसँग मिल्छ । त्यसकारण स्वीस मोडेल हाम्रा लागि साँच्चै नै उपयुक्त हुनसक्छ । हामी उसको मोडेलबाट प्रभावित हुन सक्छौं, सिक्न सक्छौं ।

स्वीटजरल्याण्ड किन जान्छन् दुई करोड पर्यटक ?

स्वीटजरल्याण्डका नेपालजस्तै विशेषताहरूः

उपयुक्त लोकेशन – स्वीटजरल्याण्ड नेपालजस्तै शक्तिशाली राष्ट्रहरूको बीचमा छ । अर्थात् कुनैबेलाका अति शक्तिशाली राष्ट्र फ्रान्स, जर्मनी र इटालीबाट घेरिएको छ, स्वीटजरल्याण्ड । घेर्ने राष्ट्रहरू आर्थिक रुपमा उक्सेका छन् ।

‘वान स्टप डेस्टिनेशन’ भएका देश धेरै छन्, स्वीटजरल्याण्ड वरिपरि । यो उसको ‘प्लस प्वाइन्ट’ हो ।

जनसंख्या – स्वीटजरल्याण्डको जनसंख्या ८६ लाख छ । तर उसले झण्डै २ करोडसम्म पर्यटन भित्राउँछ । किनभने युरोपभरीकै जनसंख्या स्वीटजरल्याण्डका लागि आकर्षित छन् । अझ संसारले नै स्वीटजरल्याण्डको आधुनिक विकास हेर्न चाहन्छ ।

जनता – हाम्रो पोखरा र पश्चिम नेपालका जस्तै कुल जनता छन् स्वीटरजरल्याण्डमा । नेपाल आउने ४० प्रतिशत पर्यटक दोहोर्याएर आउने कारण यही नै हो । यस कुरामा उनीहरू झनै अगाडि छन् । दर्जनौं पटक स्वीटजरल्याण्ड जाने पर्यटकहरूको संख्या पनि धेरै छ ।

हाम्रैजस्तो भाषिक र जातीय विशेषता भएका जनता पर्यटकमैत्री छन् । त्यहाँका जनताको स्वभाव पनि नेपालीहरूसँग मिल्दोजुल्दो छ ।

आकर्षणहरू – उनीहरूको एउटा आकर्षण हिमाली भूभाग पनि हो । त्यहाँको हिमाल केही होचा छन् । तर, अत्याधिक ‘एक्टिभिटिज’ हुन्छ त्यहाँ ।

स्मरणीय कुरा के छ भने त्यहाँ पर्यटनको सुरुवात ‘हाइकिङ’बाट भएको रहेछ । स्की खेलको लागि पनि संसारका पर्यटक त्यहाँ जान्छन् । हामीकहाँ पनि यसको प्रवल सम्भावना रहेको छ ।

नेपालजस्तै प्राकृतिक सुन्दरता यहाँको विशेषता हो । प्रकृतिमा कला मिसाएर सुनलाई सुगन्ध दिएजस्तो पारेका छन् उनीहरूले ।

प्रडक्ट – म एकपटक कम्बोडिया जाँदै थिएँ । जहाजमा म्यागजीन पढिरहेका बेला मरिच र काजु कम्बोडियाका प्रसिद्ध प्रडक भन्ने थाहा पाएँ । मैले मनग्गे मरिच र काजु खरिद गरेँ ।

स्वीटजरल्याण्ड पुगेको मान्छेले त्यहाँको घडी खरिद गर्छ गर्छ । पर्यटकको रुची हेर्नुमात्रै होइन, खर्च गर्नुमा पनि हुन्छ । स्वीटजरल्याण्डको घडी मात्र होइन वाइन, चकलेट पनि विश्व प्रसिद्ध छन् ।

कुनैबेला नेपालको गलैंचा ओछ्याउन खासगरी जर्मनहरू औधि रुचाउँथे । नेपाली गलैंचा ओछ्याउँदा गौरव अनुभूति गर्थे । इज्जत थियो । हामीले त्यो प्रडक्टको क्रेज बचाएर राख्न सकेको भए राम्रो हुन्थ्यो । हेण्डिक्राफ्टमा त अहिले पनि हामी अगाडि नै छौं । तर, हाम्रो प्रिमियर प्रडक्ट के हो भनेर कहिल्यै गम्भीर भएनौं ।

स्वीटजरल्याण्ड यस विषयमा संसारमै अघि छ । उसले पर्यटकमैत्री दर्जनौं प्रडक्टहरू बनाएको छ ।

ब्राण्डिङ – हिमालै हिमालको देश, बुद्धको जन्मस्थल रहेको देश, तपोभूमि, बन्यजन्तु आरक्षण केन्द्रहरू, पदयात्रा तथा हाइकिङ कुनै पनि नाममा हामीले नेपाललाई ब्रान्डिङ गर्न सक्छौं । तर, स्वीटजरल्याण्डले माथि उल्लेखित सबैजसो विषयमा आफ्नो नाम अगाडि पारिसकेको छ ।

धारणा – अन्त्यमा कस्तो धारणा बनाएर एउटा पर्यटक विदा भयो भन्ने विषय सबैभन्दा महत्वपूर्ण हुन जान्छ । म स्वीटजरल्याण्डवाट फर्किदै गर्दा के लागिरहेको थियो भने मौका मिल्यो भने फेरि आउँछु । उनीहरू मलाईजस्तै यो इम्प्रेसन दिएर आम पर्यटक विदा गर्न सक्षम छन् ।

नेपालले पनि पर्यटकमा यस्तो ‘पर्सेप्सन’ स्थापित गरेर पठाउन सक्छ ।

‘माउथ पब्लिसिटी’मा समेत उनीहरू धेरै अगाडि छन् । सही म्यासेज पुर्याउन योभन्दा उपयुक्त माध्यम अर्को हुँदैन ।

(लेखक सुमन घिमिरे पर्यटन बोर्डका म्यानेजर हुन् ।)Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सुन्दर देखिने रहर कसलाई नहोला र ! हरेक मानिस शारीरिक रूपमा सुन्दर देखिन चाहन्छन् । तर, खानपान र हेरचाहमा ख्याल

गाउँको नाम सुन्दा चारैतिर फैलिएको हरियालीका तस्बिर आँखाअगाडि आउन थाल्छन् । जसका कारण गाउँहरू निकै उत्साहित हुन्छन् । आज हामी

मौसम जस्तोसुकै होस्, यात्राको आफ्नै रमाइलो छ। जसरी गर्मी मौसममा विभिन्न प्रकारका लुगा लगाइन्छ, त्यसैगरी यस मौसममा जुत्ता किन्दा धेरै

इनडोर प्लान्टहरूले हावा शुद्ध पार्छ, हावामा प्रदूषकहरू घटाउँछ, अक्सिजनको स्तर बढाउँछ, तपाईँको मुड बढाउँछ र सकारात्मक वातावरण सिर्जना गर्छ। बिरुवालाई