आँखा सुख्खा हुने, लामो थकान, छाला तथा केशमा समस्या छ? नियमित AC मा त बस्नुहुन्न?

यस्तो छ समाधानका उपायहरु


गर्मीबाट राहत पाउन अचेल एसी (एयर कन्डिसनर) को प्रयोग बढ्न थालेको छ । अफिसहरूमा बढी प्रयोगमा आउने एसी अहिले घर–घरमा पनि प्रयोग हुन थालेको छ । अफिसमा लामो समय काम गर्दा एसीको प्रयोग पनि उत्तिकै समय हुने गर्छ । एसीको हावामा लामो समयसम्म निरन्तर रहदाँ शरीरमा विभिन्न किसिमका समस्याहरू देखा पर्ने गर्छ ।

साइनस एलर्जी

लामो समयसम्म एसीको हावामा बस्दा साइनसको जोखिम बढ्छ । एसीको चिसो हावाले म्युकस ग्रन्थिलाई कठोर बनाइदिन्छ र हाछ्यूँ आउने तथा पिनास हुने समस्या बढ्छ । निरन्तर चार घण्टाभन्दा बढी एसीमा बस्दा टाउको दुख्ने समस्या पनि देखिन्छ ।

भाइरल इन्फेक्सन

एसीको हावामा लामो समय बस्दा भाइरल इन्फेक्सनको खतरा हुन्छ । यसले रुघा–खोकीसमेत निम्त्याउँछ । विद्युत्वाट चल्ने हुनाले एसीको केही भाग तातोपनि हुन्छ । त्यस्तो ठाउँमा लामखुट्टे लुकेर बस्छन् । अफिसमा धेरै व्यक्ति एकै कोठामा काम गर्ने हुनाले लामखुट्टेमार्फत खतरनाक रोग फैलन पनि सक्छ ।

आँखा सुख्खा हुने

निरन्तर एसीको हावामा बस्दा आँखामा सुख्खापन आउछ । आखाँ सुख्खा हुँदै गएपछि पीडा महसुस हुनुकासाथै आँखा रातो हुने, पोल्ने र धेरै आँसु निस्किएर आखाँ सुख्खा हुन्छ, यसले भविष्यमा आँखालाई कमजोर समेत बनाउँछ । एसीको सीधा तल बसेको छ वा एसी आफूभन्दा अगाडि छ भने आँखाको जोखिम अझ बढ्ने गर्छ ।

लामो थकान

कम तापक्रम भएको एसीनजिक निरन्तर बस्दा शरीरमा तापक्रम मेन्टेन गर्न समस्या हुन्छ । निकै पछि मात्र शरीरको तापक्रम ठीक ठाउँमा आउँछ, जसका कारण थकान महसुस हुन्छ ।

छाला र केशमा असर

दुई घण्टाभन्दा बढी समय निरन्तर एसीमा बस्दा छालामा असर पर्छ । एसीको चिसो हावाले छालाको चिल्लोपन सोसेर त्यसलाई सुख्खा बनाइदिन्छ । एसीले कपाल पनि सुख्खा बनाइदिन्छ । त्यसैले सकेसम्म एसीको हावाबाट टाढै रहेको राम्रो हुन्छ ।

जोर्नीमा पीडा

एसीबाट निस्किने चिसो हावाले शरीरको जोर्नी दुख्छ । गर्दन, हात र घुँडामा लामो समयसम्म चिसो हावाले हान्दा पीडा हुन्छ । यस्तो पीडा लामो समयसम्म कायम रहे ठूलै रोग निम्तिने खतरा पनि रहन्छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

मानिसका हरेक विधि-व्यवहार, कर्म, संस्कार, रीतिरिवाज हुन्छन्। जुन नियम, अनुशासन एवम् धर्मद्वारा बाँधिएको हुन्छ। खानपिन गर्ने, हिंडडुल गर्ने, उठबस गर्ने,

भक्तपुरका औषधि पसल एवं फार्मेसीमा सिटामोल अभाव भएको छ। घरघरमा ज्वरो तथा रुघाखोकीका बिरामी थपिँदै गएपछि सिटामोलको माग बढे पनि

नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा थप १० हजार ३१९ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । २१ हजार २०१ जनामा कोरोना

बच्चाहरू सधैँ खानका लागि उत्साहित हुन्छन् । मनपर्ने चीज खाँदा, तिनीहरू टोकाइ कति ठूलो वा सानो हुनुपर्छ भनेर बिर्सन्छन् ।

Suggested