के तपाईंलाई थाहा छ संसारको सबैभन्दा ठुलो जनावर कुन हो ?संसारका धेरै अनौठा जनावरहरूको बारेमा थाहा होला तर के तपाईलाई थाहा छ ? संसारको सबैभन्दा ठुलो जनावर कुन हो ? तपाईले सोचिरहनुभएको होला कि हात्ती संसारको सबैभन्दा ठुलो जनावर हो । तर संसारको सबैभन्दा ठुलो जनावर ब्लु ह्वेल हो । आज हामी यसको बारेमा केही रोचक तथ्यहरू बताउनेछौँ ।

३६०० माछा खपत

यो थाहा पाउँदा तपाईं छक्क पर्नुहुनेछ कि नीलो ह्वेलले खाना खुवाउने मौसममा हरेक दिन ३६०० माछा खान्छ । निलो ह्वेलको जिब्रोको तौल लगभग अफ्रिकी हात्तीको तौल जत्तिकै हुन्छ ।

निलो ह्वेल एक स्तनधारी जनावर हो । यो यति ठुलो हुन्छ कि यसको अगाडि हात्ती पनि सानो देखिन्छ । एउटा निलो ह्वेलको तौल ४ लाख पाउन्ड हुन्छ । यसको मतलब यसको वजन ३३ हात्ती बराबर हुन्छ । यसको लम्बाइ ब्राजिलको रियो दि जेनेरियोमा रहेको क्राइस्ट स्ट्याचु जस्तै छ । यसको मुटु एउटा कार जत्तिकै हुन्छ ।

ब्लु ह्वेलको आवाज धेरै ठुलो हुन्छ । यसको आवाज संसारकै सबैभन्दा ठुलो आवाज मानिन्छ । यसको आवाज जेट इन्जिन भन्दा पनि ठुलो हुन्छ । जहाँ जेट इन्जिनले १४० डेसिबल ध्वनि उत्पादन गर्न सक्छ । अर्कोतर्फ, नीलो ह्वेलले एक पटकमा १८८ डेसिबलसम्मको आवाज निकाल्न सक्छ । कम स्वरमा बोल्दा पनि सयौँ माइल टाढा सुन्न सकिन्छ ।

यो पनि…
मानिसको जस्तै ओठ भएको एलियन जीव
सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

गुजरात टाइटन्सलाई ८ विकेटले हराउँदै इन्डियन प्रिमियर लिग (आईपीएल) टी-२० क्रिकेट प्रतियोगितामा रोयल च्यालेन्जर्स बैंगलोरले प्लेअफ सम्भावना कायम राखेको छ

मानिसहरू सुत्ने समयमा अनेक गल्ती गर्छन् जसले गर्दा विभिन्न रोग तथा समस्या सामना गर्नु पर्छ । खास गरी केही मानिस

यतिबेला सामाजिक सञ्जालमा एउटा विषयले निकै चर्चा पाइरहेको छ । नपाओस् पनि किन, बलात्कारको घटना छ । त्यसमा पनि सन्

बजेटको सीमितताले गर्दा घरलाई चाहेजस्तो आकर्षक बनाउन सकिँदैन । तर कतिपय तौर तरिका अपनाउँदा कम बजेटमै पनि आफ्नो घरलाई आकर्षक

Suggested