परम्परा बिर्सेर आधुनिक हुँदै गयो होलीहोली पर्वलाई खुसीयाली र पारस्परिक मित्रता बढाउने उत्सवका रूपमा मनाउने गरिन्छ । पारस्परिक मित्रता बढाउने, सामाजिक एकताको भावना बढाउन मनाइने भएतापनि अहिले भने होली पर्वको नाममा परम्परागत मौलिकपन, संस्कृति हराउँदै आधुनिकताको नाममा देखासिकी र वनावटीपन बढेको गुनासो गरिएको छ ।

समयअनुसार होलीको महत्त्व बढेकोले आधुनिकतासँगै यसको मौलिकतालाई ख्याल गर्नुपर्ने आवाज पनि उठेको छ । यो पर्व कतिपय अवस्थामा मित्रताको ठाउँमा झै झगडाको कारण बनेको छ भने सामाजिक एकताको ठाउँमा अहंकारपन देखिएको छ ।

यसले होली पर्व मनाउने नाममा सामाजिक सद्भावमा पनि नराम्रो असर सिर्जना हुन थालेको छ । गाउँघरमा बढ्दो पश्चिमी आधुनिकताको प्रभावले फागुपूर्णिमा पर्वको परम्परागत महत्त्व, रौनकता हराउँदै जान थालेको गुनासो बढेको छ ।

आधुनिकताको बढ्दो प्रभाव र पाश्चात्य ढङ्गका रीतिरिवाज, संस्कृतिले नेपाली मौलिक संस्कृति होली पर्वको मौलिकता नै हराउन पुगेको छ । हिजोआज होली पर्व मनाउने निहुँमा समाजमा उच्छृङ्खलता बढ्दै गएको बताउँछिन् पाल्पा रामपुरका ज्येष्ठ महिला सदस्य सरस्वती डोटेल ।

‘होली मनाउने निहुँमा समाजमा तडकभडक बढेको छ, जथाभावी रूपमा इच्छाविपरीत रङ्ग लगाउने, लोला हान्ने, अण्डा हान्ने जस्ता प्रवृत्ति समाजमा व्याप्त हुँदै गएको छ, संस्कृित मनाउने निहुँमा तडकभडक हुनुहुँदै, यस्ता विकृत्ति गर्नेमाथि सम्बन्धित निकायले कारबाही गर्नुपर्छ’, उनले भनिन् । बाल्यकालमा सामाजिक कार्यका लागि संस्कृतिलाई निरन्तरता दिँदै होली खेल्ने गरेको उनले बताइन् ।

उनी भन्छिन्, ‘पहिला होली खेलेर जम्मा गरेको चामल, पैसा गाउँमा उपचार गर्न नपाएका गरिब परिवार, विद्यालयमा कापी कलम किन्न नसक्ने, शिक्षण शुल्क बुझाउन नसक्नेलाई सहयोस्वरुप सबै मिलेर रङ्ग रमाइलोसहित होली खेल्ने गथ्र्यौं ।,’

होली मनाउने शैली परिवर्तन भए पनि मूल्यमान्यता परिवर्तन नभएको सर्जक बादल घिमिरे बताउँछन् । समयानुसार संस्कृतिमा केही परिवर्तन हुँदै गए पनि होलीको महत्त्व झन् बढ्दै गएको उनको भनाइ छ ।

‘संस्कृति मनाउने क्रममा समयानुसार नयाँ-नयाँ प्रविधि भित्रियो, त्यसैलाई अवलम्बन गरेर मनाउन थालियो, पुरानो मौलिकताको तुलनामा केही परिवर्तन भए पनि होलीको महत्त्व शहरबजारमा उत्तिकै बढ्दै गएको छ’, सर्जक घिमिरेले भने ।

खैजडीँ र मादलको तालमा ठट्यौली गीत गाउँदै होली खेल्ने गरे पनि अहिले भने यसरी खेल्ने चलन गाउँमा नभएको सर्जक घिमिरेले अनुभव सुनाए । होली खेल्ने क्रममा गाउँमा एकै घरमा दुई समूह भेट भएमा रातभर दोहोरीमा होली गाउने र नाच्ने, अन्तिममा जसले जित्यो, उसैले चामल पैसा लिएर जाने चलन पनि थियो ।

होली मनाउने क्रममा समाजमा विकृत्ति विसङ्गति बढेको पाकापुस्ताको ठम्याइ छ भने युवापुस्ताले भने समयानुसार प्रविधिको भरपुर प्रयोग गरेर चाडपर्वलाई उत्सवका रूपमा मनाउनुपर्ने बताउँछन् ।

रङ्ग दलेर साथीभाइ, आफन्त, घरपरिवारसँग रमाइलो गरी अहिले भित्रिएका आधुनिक प्रविधिको सही सदुपयोग गर्दै मनाउनुपर्ने युवा दीपेन्द्र भट्टराईको भनाइ छ । पहिलेका होलीमा गाउँघरमा खैजडीँ, मादल बजाएर, गीत गाएर नाच्ने चलन थियो । अहिले ठूला–ठूला साउण्ड सिस्टम, युट्युब, मेमोरीकार्डको माध्यमबाट नाच्ने चलन छ । यसले गर्दा पनि परम्परागत शैलीमा गाउँने र नाच्ने चलन गाउँघरमा हिजोआज देख्न पाइँदैन ।

होली पर्वलाई खुसीयाली र पारस्परिक मित्रता बढाउने उत्सवका रूपमा मनाउने गरिन्छ । पारस्परिक मित्रता बढाउने, सामाजिक एकताको भावना बढाउन मनाइने भएतापनि अहिले भने होली पर्वको नाममा परम्परागत मौलिकपन, संस्कृति हराउँदै आधुनिकताको नाममा देखासिकी र वनावटीपन बढेको छ ।

होली आउनु एक/दुई दिन अगाडि नै खैजडीँ, मादल, झ्यालीलगायतका विभिन्न परम्परागत बाद्यबादनका तालमा होली गीत गाउने र नाच्ने गरेर यो पर्व मनाइने गरिन्थ्यो । अहिले भने गाउँघरमा मौलिक पारामा होली गीत गाउने र नाच्ने चलन हटिसकेको छ । रेकर्ड गरिएका क्यासेट गीत, मेमोरी, पेनडाईभलगायत विभिन्न प्रविधिको प्रयोग गरी रङ्ग रमाइलोका लागि मात्र नाच्ने गरिन्छ ।

यस पर्वलाई विशेष गरी शहरबजारमा साथीभाइ, आफन्तबीच रङ्ग खेलेर धुमधामका साथ मनाइन्छ । परम्परागत संस्कृतिको महत्त्व, महिमाको प्रचारप्रसार नहुँदा पनि मौलिक संस्कृति धरापमा परेका छन् । होलीको दिन समूहमा वनभोज जाने चलन बढ्दै गएको छ ।

खानपान पनि खर्चिलो गरेर होली मनाउने देखासिकी उत्तिकै बढेको पाइन्छ । कतिपय ठाउँमा होली मनाउने क्रममा मादकपदार्थ सेवन गरेर होहल्ला गर्ने भेटिन्छन् । लोक संस्कृितको क्षेत्रमा रम्ने र रमाउनेलाई सम्बन्धित निकायले हौसला, उत्प्रेरणा दिने, कला सीपको प्रवर्द्व्धन गरेको खण्डमा मौलिक संस्कृतिको जगेर्ना गर्न सकिन्छ ।

नयाँ पुस्तालाई पनि मौलिक संस्कृतिको बारेमा खोज अनुसन्धानमा लाग्ने वातावरण सम्बन्धित स्थानीय तहले गर्न सक्यो भने मौलिक संस्कृतिको जगेर्ना गर्न सकिन्छ । यो चाडले वसन्त ऋतुको आगमनको शङ्खघोष गर्दछ । होली रङ्गको चाड हो । होलीको दिन मानिसले एक अर्कामाथि विभिन्न प्रकारका रङ हालेर एक अर्कालाई रङ्गिन बनाउछन् ।

होली पर्व मनाउनुको पौराणिक कारण र इतिहास छ । होली खेल्ने दिन भन्दा एक दिन पहिला राति होलिका दहन गरिन्छ । राति होलीका दहन गरिसकेपछि बिहान पानीमा रङ्ग घोलेर एक अर्कामाथि फाल्ने चलन छ । साना–साना बालबालिकादेखि वृद्धवृद्धासम्म सबैले होलीमा रमाइलो गर्छन् ।

युवायुवती गीत गाउँदै-नाच्दै होली खेल्छन् । होली पर्व घरपरिवार-साथीभाइ आपसमा रङमा रङ्गिएर उल्लासपूर्वक मनाउने फागुपूर्णिमाको अवसरमा पहाडदेखि तराई र गाउँदेखि सहरसम्मका बालबालिका, युवायुवती तथा प्रौढहरूका समूह हातमा रङ र रङ्गिन झोल पदार्थ लिएर गाउँदै, बजाउँदै, रमाइलो र हो–हल्ला गर्दै आपसी रिसइबीलाई बिर्सेर उत्साह र उमङ्गका साथ मनाइने रङ्गिन पर्वको रूपमा लिइन्छ ।

यो पनि…
हिमाल-पहाडमा होली पर्व मनाइँदै, तराईमा भोलि

गर्भावस्थामा होली खेल्दा यी कुरामा ध्यान दिनुहोस्
होली भन्नेबित्तिकै के सम्झिन्छन् कलाकार ?...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

My spouse and I stumbled over here different page and thought I might check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to going over your web page for a second time. Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

I all the time emailed this blog post page to all my friends, as if like to read it next my links will too. Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I've either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help stop content from being ripped off? I'd genuinely appreciate it. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

Please let me know if you're looking for a article writer for your weblog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Kudos! Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I've either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help protect against content from being ripped off? I'd certainly appreciate it. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

...
infoda4nik.ru

I'm not sure where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or working out more. Thank you for fantastic information I used to be on the lookout for this information for my mission. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

I always spent my half an hour to read this website's posts every day along with a cup of coffee. infoda4nik.ru

...
indexation backlinks

Appreciation to my father who shared with me concerning this webpage, this website is truly remarkable. indexation backlinks

...
чеки на гостиницу в москве с подтверждением

I'm impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that's both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough folks are speaking intelligently about. I'm very happy that I found this in my search for something concerning this. чеки на гостиницу

...
ogorodkino.ru

Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided bright transparent concept ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have found out so far. However, what about the conclusion? Are you sure about the source? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I'm not sure where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or working out more. Thank you for magnificent information I used to be in search of this information for my mission. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hello there! This article couldn't be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I'll forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Thank you for sharing! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there! I could have sworn I've been to this site before but after browsing through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back often! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

As the admin of this web site is working, no hesitation very soon it will be famous, due to its quality contents. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Whats up are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better? ogorodkino.ru

...
чеки на гостиницу

Remarkable! Its actually remarkable post, I have got much clear idea about from this article. гостиничный чек москва

...
ogorodkino.ru

This information is invaluable. Where can I find out more? ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки купить

I do accept as true with all the concepts you have presented on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for newbies. May you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post. гостиничный чек москва

...
купить гостиничные чеки с подтверждением

I used to be recommended this website via my cousin. I am now not sure whether this post is written via him as no one else recognize such detailed approximately my problem. You are amazing! Thank you! где сделать в москве гостиничные чеки

...
sadovoe-tut.ru

Hello, just wanted to say, I liked this article. It was inspiring. Keep on posting! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don't know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing in your feed and I hope you write again soon! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, might check this? IE still is the marketplace leader and a big component of other people will miss your wonderful writing due to this problem. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I don't know if it's just me or if everyone else experiencing problems with your website. It appears like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my web browser because I've had this happen before. Thank you sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it's driving me insane so any help is very much appreciated. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I'm really enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Greetings from Carolina! I'm bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome site! sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read? agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

In fact no matter if someone doesn't understand then its up to other people that they will help, so here it happens. sadovoe-tut.ru

...
химчистка матраса в жодино

It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have read this submit and if I may I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things approximately it! химчистка дивана борисов

...
химчистка дивана в борисове

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again. химчистка дивана в жодино

...
химчистка мебели смолевичи

you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic task in this matter! химчистка дивана в жодино

...
чистка диванов в смолевичах

Greate article. Keep writing such kind of information on your page. Im really impressed by your blog. чистка диванов борисов

...
химчистка дивана смолевичи

Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers! чистка подушек жодино

...
химчистка матраса в борисове

When someone writes an piece of writing he/she keeps the plan of a user in his/her mind that how a user can understand it. So that's why this article is amazing. Thanks! чистка дивана на дому цена жодино

...
химчистка мягкой мебели смолевичи

whoah this blog is magnificent i really like reading your articles. Stay up the good work! You understand, many individuals are searching around for this info, you can help them greatly. химчистка дивана смолевичи

...
химчистка мягкой мебели в смолевичах

I think what you postedwrotebelieve what you postedtypedsaidbelieve what you postedwrotebelieve what you postedtypedsaidWhat you postedwrotesaid was very logicala lot of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain't saying your content isn't good.ain't saying your content isn't gooddon't want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed a person's attention?maybe get people's attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You might peek at Yahoo's home page and watch how they createwrite post headlines to get viewers to click. You might add a related video or a related picture or two to get readers interested about what you've written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier. химчистка мебели смолевичи

...
чистка диванов жодино

hey there and thank you for your information I've definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon. химчистка дивана борисов

...
химчистка дивана жодино

You're so awesome! I don't suppose I have read anything like this before. So good to find someone with a few unique thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a little originality! чистка подушек в жодино

...
химчистка дивана в смолевичах

Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept чистка диванов борисов

...
химчистка дивана смолевичи

Awesome blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I'm planning to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally confused .. Any suggestions? Many thanks! химчистка дивана на дому в жодино

...
bezogoroda.ru

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही