हामीलाई माया चाहिन्छ, मिसाइल होइनवैज्ञानिक अल्बर्ट आइन्स्टाइनले कुनै बेला भने,‘दुईवटा विषय अनन्त छन्ः ब्रह्माण्ड र मानव मूर्खता र म, ब्रह्माण्डको बारे निश्चित छैन ।’ आइन्स्टाइनको यही भनाइलाई सापटी लिने हो भने रसिया र युक्रेनबीच जारी युद्ध यही अनन्त मानव मूर्खताको एउटा उदाहरणझैँ लाग्छ ।

हालसम्मको तथ्याङ्कअनुसार दुई हजारभन्दा बढी युक्रेनी आमनागरिक (विशेषगरी बालबालिका र महिला)ले अनाहकमा ज्यान गुमाइसकेका छन् भने एक लाखभन्दा बढी युक्रेनी नागरिक आफ्नो देशबाट बाहिरिएका छन् । आणविक आक्रमणको चेतावनीसँगै कतिपयले यसलाई तेस्रो विश्व युद्धको आरम्भ हुनसक्ने संकेत भएको समेत दाबी गरेका छन् ।

हुन त यस युद्धको फाइदा–बेफाइदा कसलाई कति के छ भन्ने तर्क–वितर्क र बहस गर्न म कुनै राजनीतिज्ञ होइन तर फेरि आइन्स्टाइनकै भनाइलाई सापटी लिँदै, ‘यदि तपाईं ६ वर्षको बच्चालाई यो विषय किन जायज छ बुझाउन सक्नुहुन्न भने तपाईं आफैँले पनि यो बुझ्नुभएको छैन ।’

म हाल लाइडेन विश्वविद्यालय, नेदरल्यान्डस्मा अध्ययनरत खगोलशास्त्री हुँ । लाइडेन अब्जरभेटरीमा प्रत्येक शुक्रबार अब्जरभेटरी सेमिनार हुने गर्छ जहाँ हामी खगोल विज्ञानका कुरा गर्छौं ।

तर, आज हामीले मानव विज्ञानको कुरा गर्यौं । प्राध्यापक हबका युक्रेनस्थित राष्ट्रिय रेडियो एस्ट्रोनोमी विभागका सहपाठीको इमेलबाट कार्यक्रम आरम्भ भयो ।

‘धेरैभन्दा धेरै हाम्रा साथीहरू आफ्नो परिवारका साथ खार्किभबाट पश्चिमतिर ज्यान जोगाउन लम्किरहेका छन् । मार्सल कानुनअनुसार १८ देखि ६० वर्षका पुरुषहरूलाई देश छोड्न रोक लगाइएको छ र धेरै हाम्रा समकक्षी महिला खगोलविद्हरू आफ्ना श्रीमान्लाई यहाँ छाडेर बोर्डर क्रस गर्न तयार छैनन् । म अझै खार्किभमै छु । आज हल्का शान्त छ (हिजोको दिन अत्यन्तै भयानक थियो) । खै के गरेर हो आज मेरो घरमा बत्ती आयो (कति बेर रहने हो थाहा छैन), त्यही भएर इमेल पठाउन सकेँ । अहिलेसम्म ओडिसा शान्त नै छ जहाँ डेकामिटर रेडियो एस्ट्रोनोमी विभागका १७ जना कर्मचारीहरू कार्यरत छन् जसमध्ये १० जना वैज्ञानिक हुन् ।

पोट्लाभा र लाभोभस्थित हाम्रा साथी संस्थाहरूले हाम्रा कर्मचारीलाई अस्थायी आवासको जोहो गरेका छन् । हामी पनि प्रयासरत छौँ । हामीलाई सहयोग गर्ने प्रयास जारी राख्नुभएकोमा धन्यवाद । अहिले नैतिक साथ पनि त्यत्तिकै आवश्यक छ । मेरो आफ्नै अनुभवमा पनि दुई दिनसम्म बिना कुनै सूचना बस्नु पनि निरन्तर वर्षिरहेका बारुदबीच बस्नुजत्तिकै गाह्रो हुने रहेछ ।’

मास्टर्स, पी.एच.डी, पोस्टडक, स्टाफ साइन्टिस्ट गरी १ सय ३० भन्दा बढी मानव मनहरूको बीचमा जब खगोलविद् काटरिन फ्रान्टसेभाले युक्रेनमा रहेका आफ्ना आमा–बुवा बंकरभित्र रहेको तस्बिर, आफ्नो बाल्यकालदेखिकै मिल्ने साथीको फोटो देखेँ, ध्वस्त स्कूलभवन, अनाथालय, क्यान्सर अस्पतालको तस्बिर, सुरक्षित ठाउँ खोज्दाखोज्दै बाटोमै जन्मेका एक बालकलगायतका तस्बिर र ‘मलाई लागेको थियो आज त हामी पक्कै मर्छाैं’ भन्ने मेसेज देखाइन् । त्यतिबेला न उनका आँसु रोकिए न हाम्रो नै ।

सन् १९९१ मा सोभियत युनियनको विघटन भएदेखिको तथ्यमा आधारित युक्रेनको यथार्थचित्र वर्णन गर्दै ‘पहिले मेरो देश यस्तो थियो, अहिले यस्तो भयो’ भनेर देखाउँदा मेरो मस्तिष्कमा आइन्स्टाइनको भनाइ टिनिनिनी घण्टी बजेजसरी बजिरह्यो ।

अझ मेरो दिमाग त तब शून्य भयो, जब एक खगोलविद्एले ‘युक्रेनमाथिको आक्रमण हामी आम रसियन नागरिकका लागि पनि आश्चर्यजनक थियो । यो एउटा अपराध हो । जीवनमै पहिलोपटक मलाई मेरो जीवन र देश देखेर लाज लागिरहेछ’ भन्दै गर्दा उनको स्वर काँपिरहेको थियो र आँखाबाट बररर आँसु झरिरहेका थिए ।

उनी भन्दै थिए, ‘रसियाका सबै वैज्ञानिक जगत् यस युद्धको विरोधमा छन् । महत्वपूर्ण कुरा रसियामा रहेकाहरूलाई वास्तविक स्थिति जान्ने, थाहा पाउने अवसरबाट वञ्चित गरिएको छ । सूचनाको स्रोत बन्द गरिएको छ ।’

लाइडेन अब्जरभेटरीमा अध्ययनरत रसियाका एक विद्यार्थीले बाल्यकालको सबैभन्दा अविस्मरणीय क्षण युक्रेनमा बिताएका थिए । उनका मिल्ने साथीहरू युक्रेनमा बस्छन् । ‘यो असाध्यै भयानक छ । जे भइरहेछ, गलत भइरहेछ । त्यसैले, अब मैले मेरो मौनता तोड्नै पर्छ । जबदेखि यो युद्ध शुरू भयो म बिहान उठ्नेबेला ज्यादै चिन्तित, दुःखी र तनावग्रस्त हुन्छु । मैले कुनै गल्ती गरेको छैन तर आफूलाई म दोषी पाउँछु ।’ उनको अनुहार रातो थियो, उनका आँखा झुकेका थिए र स्वर एकदम मलिन ।

केही दिनअघि नेपालका प्रख्यात कम्प्युटर वैज्ञानिक मुनि शाक्य सरले मलाई ‘रोजिता त्यहाँ कस्तो असर परेको छ ? यो युद्ध नचर्कियोस् । आफ्नो विशेष ख्याल राख्नु’ भनेर मेसेज गर्नुहुँदा मैले ‘मलाई केही थाहा छैन’ यत्ति मात्र रिप्लाई गरेकी थिएँ । शारीरिक, भौतिक यातनाहरू सँगै यस्तो मानसिक यातना पनि हुने रहेछ, आफूलाई अध्यापन गराउनुभएका प्राध्यापक, सिनियर साथीहरूको अनुभव सुन्दा पटक–पटक फेरि पनि मैले आइन्स्टाइनको भनाइ सम्झिरहेँ । आखिर यो सबको अर्थ के ? यसको औचित्य के ? यो केका लागि ?

भावुक माहोलमा मलाई पार्टिकल फिजिक्स एन्ड अर्लि युनिभर्स विषय अध्यापन गराउनुभएका प्राध्यापक एलेक्से बोयास्र्कीले भने, ‘यो युद्ध हो । हामी भावविह्वल अवश्य छौँ, तर अहिलेको प्रमुख आवश्यकता व्यावहारिक बन्नु हो । म एक भौतिकशास्त्री हुँ, तर विगत एक हप्तादेखि मेरो पेसा फरक भयो र यस्तै कतिञ्जेल रहने हो मलाई थाहा छैन, म दिनरात कसरी हुन्छ सहयोग जुटाइरहेको छ । युक्रेनमा अहिलेको चरम अभाव भनेको खाना र औषधि हुन् । ८० प्रतिशत मृत्यु रगतको तीव्र बहावले भएका छन् । हाम्रा लागि हरपल महत्वपूर्ण छ, कसरी ज्यान बचाउन सकिन्छ भन्ने नै पहिलो प्राथमिकता हो ।’

उनले आफूहरूले कसरी विभिन्न संस्थासँग समन्वय गरी अत्यावश्यक औषधि उपकरण, सेनिटरी प्याड, डाइपरलगायत अत्यावश्यक सामग्री ट्रकमार्फत् ढुवानी गरिरहेको बताए । ‘यो युद्ध रोक्न सक्ने क्षमता रसियाका नागरिकहरूसँग मात्र छ । उनीहरूले नै राष्ट्रपति पुटिनलाई रोक्न सक्छन् । त्यसैले, सकेसम्म धेरैभन्दा धेरै साँचो सही सूचना रसियामा रहेका साथीहरूसम्म पुर्याउनु एकदम जरुरी छ ।’

लाखौँ विस्थापित युक्रेनीहरूमध्ये खगोलविद्हरू पक्कै छन् र उनीहरू छिट्टै शरणार्र्थी बन्नेछन् । छिमेकी राष्ट्र पोल्यान्ड, रोमानिया, मोल्डोभा, स्लोभाकियाको शरण परेका उनीहरूलाई आवास, अध्ययन र अवसर जुटाउन दूरदर्र्शी निकास खोज्नुपर्ने औंल्याउँदै ‘यदि, नेदरल्यान्डमा रहेका प्रत्येक अनुसन्धान केन्द्रले कम्तिमा एक व्यक्तिलाई अवसर दिने हो भने यो समस्या हल गर्न थप टेवा मिल्नेछ’, खगोलविद् पेड्रो रुसोले बताऐ भने अर्का खगोलविद् माटस राइबक लाइडेन विश्वविद्यालयमा अध्ययनरत युक्रेन निवासी विद्यार्थीहरूको अध्ययन शुल्कमा भारी छुट वा मिनाहा गर्ने तथा नैतिक साथ एवं मनोवैज्ञानिक परामर्श सेवा उपलब्ध गराउनुपर्ने कुरामा जोड दिँदै थिए ।

‘युद्ध कहिले बन्द हुने थाहा छैन तर यस दौरान ब्रह्माण्डको अध्ययन अनुसन्धानमा प्रयुक्त साह्रै महत्पूर्ण रेडियो टेलिस्कोपहरू ध्वस्त हुँदैछन् । भावी वैज्ञानिक संरचना कसरी पुनर्निर्माण गर्ने हो, अब यसका लागि पनि हामी तयार हुनुपर्छ ।’ कार्यक्रमको अन्त्यमा खगोलविद् हब स्तब्ध देखिए ।

यस युद्धको विरोधमा नेदरल्यान्ड्सका एम्स्टरड्याम, हेगलगायतका प्रमुख शहरहरूमा विभिन्न विरोध र्याली तथा प्रदर्शनीहरू पनि भइरहेका छन् भने सहयोग संकलन अभियानहरू पनि जारी छन् ।

हुन तः मैले पहिलो विश्वयुद्ध वा दोस्रो, प्रत्यक्ष अनुभव गरेकी छैन र म कुनै पनि युद्ध अनुभव गर्न चाहन्न चाहे आफ्नो देशभित्र वा बाहिर । तर, मसित नेपालमा १० वर्ष लामो जनयुद्ध हुँदा स्कूलभित्रै प्रत्येक पुस्तकका राजारानी भएका पानाहरू च्यात्न लगाई माओवादी कार्यकर्ता बन्न माओवादी कमान्डरहरूको दबाब खेपेकी ८ कक्षाकी एक छात्राको मस्तिष्कमा बसेको मानसिक घाउ चाहिँ अझै छ । आँखै अगाडि कसैको हत्या र बम विस्फोटजस्ता सपनामा नि नसोचिने घटनाको प्रत्यक्षदर्शी पनि भएकी छु ।

पत्रकारिता अध्ययन गर्दै गर्दा २०६३ सालको जनआन्दोलनमा प्रत्यक्ष परोक्ष भाग लिएकी छु भने सन् २०१७ मा वन वल्र्ड थिएटरको प्रस्तुति ‘डायरी अफ अ यङ गर्लः आन्ना फ्राङ्क’ नाटकमा आन्ना फ्राङ्ककै भूमिकामा अभिनय गर्ने मौका पाएकी थिएँ ।

त्यतिबेला दोस्रो विश्वयुद्धसम्बन्धी विस्तृत अध्ययनका साथै त्यस युद्धका प्रत्यक्ष भुक्तभोगी व्यक्तित्वको कारूणिक अनुभव पनि सुन्ने मौका पाएकी थिएँ । अझ ती विश्वयुद्धमै केन्द्रित ‘द पियानिस्ट’, ‘बेर फुट जेन’जस्ता चलचित्रको एक एक अंश दिमागमा यसरी छापेको छ कि म त्यो पीडा, यातना र मानव इतिहासको क्रुरताको कल्पनासम्म गर्न सक्दिनँ । त्यसैले, आज म निःशब्द छु ।

कहिलेकाहीँ मलाई अचम्म लाग्छ किन हामी मानिसहरूमा यस्तो अहंकार हुन्छ ! किन ?

यस अवलोन गर्न सकिने ब्रह्माण्डमा करिब १ खर्बभन्दा बढी आकाशगंगाहरू रहेको वैज्ञानिकहरू विश्वास गर्छन् । तिनीहरूमध्ये, मिल्की–वे आकाशगंगा हाम्रो घर हो जहाँ १ देखि ४ खर्ब ताराहरू छन् र हाम्रो सूर्य यीमध्येको एउटा मझौला आकारको तारा हो । सौर्यमण्डलमा अवस्थित हाम्रो पृथ्वी यस आकाशगंगामा रहेका अन्य १ खर्ब ग्रहहरूमध्येको एक हो । तर, अहिले सम्मको वैज्ञानिक खोजअनुसन्धानका आधारमा हामी सबैलाई थाहा छ कि यस ब्रह्माण्डकै एक मात्र जीवित ग्रह पृथ्वी हो ।

हुन तः क्यासिनी मिसन होस् वा केप्लर टेलिस्कोप होस् वा जेम्स वेब स्पेस टेलिस्कोप, हामी पृथ्वीबाहेक अन्यत्र जीवन खोजिरहेका छौँ । तर, सफलता निकै पर छ र यसले पनि हाम्रो पृथ्वी कत्ति बहुमूल्य छ भन्ने प्रस्टै पार्छ । ‘म आज आणविक बम प्रहार गरी पृथ्वी ध्वस्त पार्छु र भोलि शनि ग्रहको उपग्रह युरोपामा बसाई सर्छु’ भन्नु जत्ति रोमाञ्चक सुनिन्छ त्यत्ति नै फेरि आइन्स्टाइनले भनेझैं अनन्त मानव मूर्खताको पुष्टि पनि ।

हामी, मानव, सबैभन्दा विकसित प्रजाति अझ ज्ञान, बुद्धि र विवेकले ब्रह्माण्डकै सर्वश्रेष्ठ प्राणी हौँ । हामीसँग आज जे छ, त्यसको संरक्षण, संवद्र्धन र मनन गर्ने हाम्रो जिम्मेवारी हो ।

यदि, हामीले यसको संरक्षणका निम्ति केही गर्न सक्दैनौँ भने कम्तिमा हामीले पृथ्वी आमाको विनासमा टेवा पुर्याउने सबै मूर्ख कार्यहरू तत्काल बन्द गर्नुपर्छ । कुनै भगवान् वा अरू कसैका लागि होइन आफ्नै लागि ताकि जसरी ६ करोड ५० लाख वर्ष अघि डाइनासोर लोप भए त्यसरी नै भोलि मानव मूखर्ताकै कारण हामी मानवजातिको पनि सखाप नहोस् ।

बुद्धले भनेका छन्– ‘सबैभन्दा खतरनाक, जटिल र चूनौतीपूर्ण युद्ध आफूभित्र नै हुन्छ, आफ्नो अहंकार, क्रोध र आफूमाथि विजय पाउन जत्तिको कठिन युद्ध अरू कुनै हुँदैन ।’ यसका लागि हामीलाई करूणा, सद्भाव, भाइचारा र सह–अस्तित्वलाई अंगिकार गर्ने साहस चाहिन्छ । हामीलाई सहानुभूति र प्रेम चाहिन्छ न कि अर्काे कनै बन्दुक वा मिसाइल ।

यो पनि…
युक्रेन हमला : कस्तो छ पछिल्लो अपडेट ?

रूसविरोधी देशहरूलाई पुटिनले किन दिए चेतावनी ?...
חשפניות

Wow, that's what I was searching for, what a information! present here at this website, thanks admin of this website. חשפניות

...
снять квартиру на сутки в Минске

Hi to every one, it's actually a pleasant for me to go to see this website, it contains helpful Information. квартиры на сутки Минск

...
hairless cat for sale

Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through problems with your RSS. I don't know why I can't subscribe to it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!! sphynx cats for sale

...
חשפניות

Wow, that's what I was seeking for, what a information! present here at this webpage, thanks admin of this website. חשפניות

...
снять квартиру на сутки в Минске

Hi mates, pleasant post and good arguments commented here, I am in fact enjoying by these. квартиры на сутки Минск

...
חשפניות

Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new updates. חשפניות

...
квартиры на сутки в Минске

I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. квартиры на сутки в Минске

...
חשפניות

My brother suggested I would possibly like this blog. He was totally right. This publish actually made my day. You cann't believe just how much time I had spent for this information! Thank you! חשפניות

...
חשפניות

Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different internet browsers and both show the same results. חשפניות

...
квартира на сутки Минск

Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this website, and your views are nice in favor of new people. квартира на сутки в Минске

...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I'll definitely be back. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Simply wish to say your article is as amazing. The clearness on your post is simply spectacular and i can assume you are a professional in this subject. Well with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay up to date with forthcoming post. Thank you a million and please keep up the gratifying work. Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content! Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Good luck for the next! Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one these days. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

What's up, its nice post concerning media print, we all understand media is a enormous source of data. Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

Excellent article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Hello would you mind letting me know which webhost you're working with? I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Thank you, I appreciate it! Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

A person necessarily lend a hand to make critically articles I would state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual submit incredible. Magnificent task! Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

I don't know if it's just me or if everyone else experiencing problems with your website. It appears like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I've had this happen before. Thank you Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

Appreciating the time and energy you put into your website and in depth information you present. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed material. Wonderful read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account. Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

I blog frequently and I genuinely appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The entire glance of your web site is great, let alonewell as the content! Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

constantly i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this time. Доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя

Ahaa, its good discussion concerning this article here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting here. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
infoda4nik.ru

With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I've either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any methods to help stop content from being ripped off? I'd certainly appreciate it. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it! infoda4nik.ru

...
indexing page

It's awesome for me to have a web site, which is valuable in favor of my knowledge. thanks admin indexation backlinks

...
ogorodkino.ru

Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

What's up, its good post about media print, we all know media is a wonderful source of data. ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки купить

I used to be recommended this blog by means of my cousin. I am not sure whether this publish is written by way of him as no one else realize such targeted approximately my difficulty. You are wonderful! Thank you! гостиничные чеки москва купить с подтверждением

...
ogorodkino.ru

Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. A great read. I'll definitely be back. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & assist other users like its helped me. Good job. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thanks a lot! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Spot on with this write-up, I truly believe this site needs much more attention. I'll probably be back again to read through more, thanks for the info! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Howdy very nice website!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds also? I am glad to seek out numerous useful information here in the post, we'd like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi, this weekend is pleasant for me, since this occasion i am reading this impressive informative post here at my home. ogorodkino.ru

...
чек на проживание в гостинице купить

I am extremely inspired together with your writing talents and alsosmartly as with the layout on your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one these days.. отчетные документы за проживание

...
документы на гостиницу в москве

Thank you for the auspicious writeup. It in reality used to be a amusement account it. Glance complicated to far added agreeable from you! By the way, how can we keep in touch? купить гостиничный чек в москве

...
sadovoe-tut.ru

It is not my first time to pay a visit this site, i am visiting this site dailly and get good data from here every day. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Highly energetic blog, I liked that a lot. Will there be a part 2? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I'd like to peer more posts like this . sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I like it when folks come together and share opinions. Great website, continue the good work! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

If you wish for to increase your familiarity simply keep visiting this website and be updated with the newest information posted here. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, may check this? IE still is the marketplace leader and a good portion of other folks will miss your magnificent writing due to this problem. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

This is my first time go to see at here and i am in fact impressed to read all at one place. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I've read some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you put to create such a fantastic informative web site. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

This post gives clear idea in favor of the new users of blogging, that really how to do blogging and site-building. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

I am truly thankful to the owner of this web site who has shared this great post at here. sadovoe-tut.ru

...
химчистка мебели в борисове

My spouse and I stumbled over here from a different page and thought I might check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to finding out about your web page yet again. чистка диванов борисов

...
химчистка мебели смолевичи

Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work. химчистка дивана на дому в жодино

...
чистка дивана на дому цена в смолевичах

Hi everyone, it's my first pay a visit at this web site, and post is really fruitful in favor of me, keep up posting these posts. химчистка дивана в борисове

...
химчистка дивана на дому жодино

Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Many thanks! чистка диванов смолевичи

...
чистка подушек в борисове

Hello very nice website!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also? I am glad to find numerous useful information here in the publish, we'd like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . химчистка мебели в смолевичах

...
чистка подушек смолевичи

My relatives all the time say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting familiarity everyday by reading such good articles or reviews. химчистка мебели в смолевичах

...
чистка диванов в смолевичах

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it! химчистка мягкой мебели борисов

...
чистка дивана на дому цена в жодино

Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I feel that you simply could do with some % to pressure the message house a bit, however other than that, this is magnificent blog. A great read. I'll definitely be back. химчистка мягкой мебели жодино

...
чистка дивана на дому цена в борисове

Hey there! I could have sworn I've been to this blog before but after reading through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back often! чистка диванов в смолевичах

...
химчистка матраса в жодино

Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing to your feed and I hope you write again soon! химчистка дивана на дому борисов

...
чистка диванов борисов

These are in fact great ideas in concerning blogging. You have touched some good points here. Any way keep up wrinting. химчистка дивана на дому в жодино

...
химчистка мебели смолевичи

Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be a great author.I will always bookmark your blog and will often come back in the future. I want to encourage you to continue your great writing, have a nice afternoon! чистка подушек в борисове

...
чистка диванов в смолевичах

Pretty! This was a really wonderful post. Thanks for providing this information. чистка подушек смолевичи

...
химчистка мягкой мебели в жодино

Hey! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There's a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers чистка дивана на дому цена жодино

...
химчистка диана цены на услуги в борисове

Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job! чистка дивана на дому цена смолевичи

...
bezogoroda.ru

I all the time used to read article in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net for articles or reviews, thanks to web. bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन