सजिलै पेट घटाउने ५ घरेलु उपायपेटको बोसो हार्मोनल असन्तुलन, कमजोर पाचन प्रणली, खराब जीवनशैली आदिको कारण हुने गर्दछ । पेट सबैभन्दा छिटो बढ्छ र यसबाट छुटकारा पाउन भने सबैभन्दा गाह्रो हुन्छ । बोसो पेटको आकारभन्दा बाहिर देखिनुको अतिरिक्त, यस्ले मोटोपना, मेटाबोलिक विकार, मधुमेह र अन्य दीर्घकालीन स्वास्थ्य समस्याहरूको जोखिम बढाउँछ । जीवनशैलीमा केही सामान्य परिवर्तन गरेर पेटमा जम्मा भएको बोसोलाई सजिलै हटाउन सकिन्छ । त्यसैले पेटको बोसो घटाउनको लागि ध्यान दिनुपर्ने कुराहरु यसप्रकार छ ।

सूर्य नमस्कार
हर्मोन सन्तुलन, पाचन प्रकृया र आन्द्राद्वारा पोषक तत्वहरू अवशोषणका लागि सूर्यनमस्कार उत्तम हुन्छ । यसले मानसिक स्वास्थ्य, निद्रामा सुधार गर्न र इष्टतम पाचनका लागि अग्निलाई जलाउन मद्दत गर्दछ जसले जिद्दी पेटको बोसो सजिलै घटाउन मद्दत गर्दछ ।

कपालभाती प्राणायाम
यसले रक्तसंञ्चार र पाचन प्रणाली सुधार गर्दछ जुन पेटको बोसो कम गर्नको लागि उत्तम हो । कपालभातीको अभ्यासको क्रममा पेट मुख्य रूपमा संलग्न हुन्छ (जसमा निरन्तर सास फेर्ने क्रिया समावेश हुन्छ) । यसले महिनावारी नियमित गर्न मद्दत गर्दछ, इन्सुलिन प्रतिरोध, थाइरोइडबाट पीडित व्यक्तिहरूको लागि यो राम्रो व्यायाम हो ।

इन्टरमिटे फास्टिङ्ग
अन्तरिम उपवासमा शरीरको लागि के काम गर्न सक्छ भन्ने आधारमा उपवास राखिन्छ र केहि घण्टाको लागि खाना खाइन्छ । इन्टरमिटेट फास्टिङ्ग भनेको सूर्यास्त पछि खाना बन्द गर्नु हो । त्यसैले यस्मा बिहानदेखि ८ घण्टासम्म खाना खानुपर्छ र सूर्यास्त अघि वा सूर्यास्त पछि १ घण्टा भित्र आफ्नो अन्तिम खाना खानुपर्छ । बेलुका ८ बजेभन्दा अगाडि नसुत्नु पनि राम्रो हुन्छ ।

तातो पानी पिउने
तातो पानीले पाचन प्रकृयामा सुधार गर्दछ र पेटबाट मात्र होइन शरीरको सबै भागको बोसो घटाउन मद्दत गर्दछ । यस बाहेक यसले पेट फुल्ने, ग्यास र पेट फुल्ने आदि समस्याहरुमा पनि फाइदा पुर्याउँछ ।

पर्याप्तमात्रामा सुत्ने(७–८ घण्टा)
जति राम्रो निद्रा लाग्छ, त्यति नै चाँडो तौल घट्छ । ७–८ घण्टाको राम्रो निन्द्राले कलेजोको डिटोक्स, हर्मोन सन्तुलन, तौल घटाउन, तनावको हर्मोन घटाएर मानसिक स्वास्थ्य सुधार गर्न सहयोग गर्छ । शरीर र दिमागलाई आराम दिनका साथै खाना पचाउन पर्याप्त समय दिन्छ ।

यो पनि…
पतञ्जलीले मनुष्यलाई यसरी बुझेका थिए

आनन्द के हो ? कसरी प्राप्त हुन्छ ?Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं । विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) ले विश्वमा २८ लाख मानिसको मृत्यु मोटोपनको कारणले हुने गरेको बताएको छ। संगठनको भनाइमा

कोरोना भाइरसको बढ्दो प्रकोपको बीचमा यसबारे भएरहेको अनुसन्धान बहस (कोरोना सम्बम्धित अध्ययनमा नयाँ–नयाँ जानकारी बाहिर आएको छ । यो खतरनाक

काठमाडौं । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले आफू तत्काल बन्दाबन्दी गर्ने पक्षमा नभएको स्पष्ट पारेको छ। प्रतिनिधिसभा, शिक्षा तथा स्वास्थ्य समितिको

कोरोनाको तेस्रो लहरले फेरि संक्रमितको संख्या उकालो लाग्ने क्रम बढ्दो छ । पछिल्लो एक हप्ताको तथ्यांक हेर्दा संक्रमितको संख्या दोब्बर

Suggested