महिनावारीमा देखिने समस्याबाट यसरी जोगिन सकिन्छमहिनावारी एक प्रकृतिक प्रक्रिया हो । तर धेरै महिला अझै पनि यसबारे खुलेर कुरा गर्न चाहदैनन् । यसको बारेमा उचित जानकारी नहुँदा महिलाले शारिरीक मात्र नभई मानसिक तनाव पनि खेपिरहेका हुन्छन् । यस्ता समस्यालाई बेवास्ता गर्नु हुँदैन । लापर्वाही गर्दा विभिन्न स्वास्थ्य समस्या देखिन्छ ।

अत्याधिक रक्तस्राव

महिनावारी हुँदा दिनमा दुइ वटा प्याड भिज्छ भने त्यो सामान्य हो । कहिलेकाँही त्यसमा केही वृद्धि र कम हुन सक्छ । दिनमा तीन वटा भन्दा बढि प्याड प्रयोग गर्नु परेको छ र पाँच दिनदेखि लगातार रगत बगिरहेको छ भने त्यो सामान्य हो भनेर बस्नु हुँदैन । धेरै रगत लगातार बग्यो भने चिकित्सकको सल्लाह लिनु पर्छ । घरमा आफै जथाभावी औषधी सेवन गर्नु हुँदैन । यसले अन्य समस्या निम्त्याउन सक्छ ।

महिनावारीमा गडबड

माहिनावारी हुने एउटा उमेर समुह हुन्छ । आजभोली धेरै युवती ९ देखि ११ वर्षको उमेरमा नै महिनावारी हुने गर्छन् । यो समयमा उनीहरुको हर्मनको राम्ररी विकास भएको हुँदैन । त्यसैले ९ देखि १७ वर्ष उमेर समुहका युवतीहरु २/३ महिना ढिलो महिनावारी हुँदा आक्तिनु पर्दैन । तर उनीहरु छिटो छिटो १५ देखि २० दिनमा महिनावारी भए भने त्यो सामान्य अवस्था होइन । धेरै रगत गएर रगतको कमी भएर बेहोस् नै हुने सम्भावना हुन्छ । आजभोलीको महिलामा थाइरोइडका कारणले पनि महिनावारी गडबडी हुने गर्छ । त्यस्तो भयो भने तुरुन्त अस्पताल गएर चिकित्सकको सल्लाह लिनु पर्छ ।

अत्याधिक पेट दुखाई

महिनावारी भएको बेला पेट दुख्नु सामान्य हो । रगत बाहिर निस्कनका लागी पाठेघर खुम्चिन्छ जस्को कारणले पेट दुख्छ । कहिले काँही बाहिर निस्कनु पर्ने रगत बाहिर ननिस्किएर अण्डासयमा गएर जम्मा हुने गर्छ । त्यसको कारणले पनि पेट दुख्ने गर्छ । अलिअलि पेट दुखेको छ भने आत्तिनु पर्देन तर सहनै नसक्ने गरी अत्याधिक पेट दुख्यो भने जाँच गराउनु पर्छ ।

झर्को लाग्न,रिस उठ्ने

हर्मन परिवर्तनले गर्दा झर्को लाग्ने, सानो सानो कुरामा रिस उठ्ने जस्ता लक्षणहरु पनि देखिन्छ । कसैकसैलाई चिडचिडाहट हुने तथा भोक लागीरहने पनि हुन्छ । हर्मन परिवर्तनको कारणले यी लक्षणहरु देखिएको हुनाले महिनावारी भएको एक हप्ता पछि त्यस्ता समस्याहरु आफैँ हराएर जान्छ । त्यसैले आत्तिनु पर्दैन समस्या बढ्दै गयो भने एक पटक चिकित्सकसँग सल्लाह गर्नु पर्छ ।

ढाँड तथा हातखुट्टाको दुखाई

महिनावारी भएको बेला पेटको साथसाथै ढाड तथा हातखुट्टा दुख्ने समस्या हुन्छ । प्राइमरी डिस्मेनोरियामा महिनावारीको बेलामा तल्लो पेट, कम्मर र ढाड दुख्छ । दुखाई बढ्दै गएमा खुट्टा र टाउको दुख्ने, वाकवाकी लाग्ने र बान्ता हुने लक्षण देखिन सक्छन् । यसका कारणहरुमा कम उमेरमा महिनावारी हुनु, इस्ट्रोजन र प्रोजेस्टेरोन हर्मनहरुको असन्तुलन हुन् । अत्याधिक मोटा र सुखमय जीवनशैली बिताउने युवतीलाई पनि यस्तो समस्याको सम्भावना बढी हुन्छ ।

सरसफाईको कमीले हुने विभिन्न इन्फेक्सनहरु

महिनावारी भएको बेला यौनअंगबाट रगत बग्ने भएकोले यौनअंग वरपरको सरसफाइमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ । प्याडलाई समय समय फेरी रहनु पर्छ । प्याडलाई लामो समयसम्म लगाइरहदा पनि विभिन्न ब्याक्टेरीयाहरुको इन्फेक्सन हुन सक्छ । र, विभिन्न घाउ खटिराहरु निस्कने समस्या पनि देखिन सक्छ । त्यसैले इन्फेक्सन हुन नदिन सरसफाईमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ ।

कसरी बच्ने ?

– व्यक्तिगत सरसफाइमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ । सरसफाइको कमीले यौनांग र पाठेघरमा विभिन्न संक्रमण भई रोगको रुपमा परिवर्तन हुन सक्छ ।
– बजारमा धेरै किसिमका स्यानिटरी प्याड पाइए पनि सामाजिक र आर्थिक कारणले गर्दा सबैले प्याड प्रयोग गर्दैनन् । केहीले आफ्नै घरमा भएका कपडा प्रयोग गर्छन् । कपडा सफा नभए रोगको संक्रमण हुन सक्छ । कपडाको प्रयोग गर्ने हो भने सफा र नरम कपडाको प्रयोग गर्नु पर्छ ।
– आजभोलीको महिलामा महिनावारी गडबडीको समस्या एकदमै बढि देखिन्छ । अहिलेको जीवनशैली,अस्वस्थकर खानाको कारणले यस्तो समस्या देखिने भएकोले बाहीरको जंक फुडको सेवन कम गर्नु पर्छ ।
– थाइरोइड भएका महिलामा महिनावारीको गडबडी हुने, अत्याधिक रगत बग्ने जस्ता समस्या देखिन सक्छन् । त्यसैले थाइरोइड भएका महिलामा त्यस्ता समस्याहरु देखियो भने बेवास्ता गर्नु हुँदैन । चिकित्सकको सल्लाह लिनुपर्छ ।
– पाठेघरको अण्डासयमा उत्पादन हुने हर्मनको समस्याले गर्दा रगत बगिरहने समस्या हुन सक्छ तर कतिपय युवती लाज र डरका कारण आफ्ना अभिभावकलाई बताउँदैनन् । चिकित्सककहाँ पुग्दा रगतको अभाव भएर बेहोस समेत हुन सक्छन् । त्यसैले धेरै रगत बगिरहेको छ भने त्यो समस्यालाई लुकाउनु हुँदैन । चिकित्सकको सल्लाह लिएर उपचार गरीहाल्नु पर्छ ।
– खानामा विशेष ध्यान दिनुपर्छ । पोषणयुक्त खाना, मन तातो पानी र झोलिलो खानेकुरा प्रशस्त मात्रामा खानुपर्छ ।
– शरीरमा पानीको कमी हुन दिनु हुँदैन आफुलाई हाइड्रेटेड राख्न प्रसस्त मात्रामा पानी र फलफुल पनि खानुपर्छ ।
– सक्रिय जिवनशैलीमा परिवर्तन गर्नु हुँदैन । स्वस्थ आहार र सरसफाइमा ध्यान दिएर सक्रिय हुनु जरुरी हुन्छ ।
– यो अवधिमा शरीरले धेरैभन्दा धेरै आराम खोजेको हुन्छ । त्यसैले पर्याप्त सुत्नु जरुरी हुन्छ । यो बेला करिब ८ घण्टा नियमित सुत्ने गर्नुपर्छ । राती धेरै बेर बस्ने, बिहान चाँडै उठ्ने गर्दा शरीरले आराम पाउँदैन र विभिन्न किसिमका समस्याहरु देखापर्दछन् । त्यसैले यो अवधिमा पर्याप्त मात्रामा शरीरलाई आराम दिनुपर्छ ।
– महिनावारी हुँदा हल्का पेट र कम्मर दुख्न सक्छ । यसो हुँदा तातोपानीले सेक्ने र मनतातो झोलिलो खानेकुरा खानुपर्छ । धेरै नै दुखेको खण्डमा चिकित्सकको सल्लाहमा सामान्य नदुख्ने औषधि खान सकिन्छ ।

यो पनि पढ्नुहोस्
यी हुन् फोक्सो क्यान्सरका कारण र लक्षण, कसरी बच्ने ?

यी हुन् ग्यास्ट्रिकका कारण, लक्षण र बच्ने उपाय
यी हुन् ओखर खानुका ७ फाइदा
यी हुन् दैनिक एउटा स्याउ खानुका १० फाइदा
यस्ता छन् अमला खानुको फाइदा
यी हुन् दैनिक अण्डा खानुको १० फाइदा
यी हुन् नियमित गाजर खानुको १० फाइदाLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँको व्यवसाय राम्रै चल्दै थियो । दुग्ध विकास संस्थान (डिडिसी) को डिलर लिएर काठमाडौँमा दुई वटा डेरी चलाइरहेका थिए उनले

सरुवा रोग विशेषज्ञ डा.शेरबहादुर पुन अहिले एकदमै व्यस्त रहेका छन् । कोरोनाको नयाँ–नयाँ भेरियन्ट देखिएसँगै त्यसको अध्ययन अनुसन्धानमा उनी व्यस्त

कोरोना भाइरस संक्रमणको असर नेपालमा देखिन थालेको छ। हप्ता दिनयता नेपालमा संक्रमितको संख्या डरलाग्दो रूपले उकालो लागेको छ। मंगलबार २२

यतिखेर देशभर चिसो बढ्न थालेसँगै सामान्यदेखि जटिल स्वास्थ्य समस्या देखिन सक्ने भन्दै चिसोबाट बच्न जनस्वास्थ्यविद्ले सुझाव दिएका छन्। जल तथा

Suggested