रजश्वलाको पहिलो घण्टी : शरोनका लागि उत्सव (भिडियो सहित)शरोन भुर्तेल । कक्षा ६ । उमेर ११ बर्ष । केही दिन अघिको कुरा । अचानक रगतले रङ देखायो । शरोन पहिलोपटक रजश्वला भइन् ।

स्वभाविक हो,संसारका हरेक महिला रजश्वलामने प्रक्रियाबाट गुज्रिनुपर्छ । यो हरेक महिलाको जीवनमा आउने नियमित चक्र पनि हो । महिलाको शरीरमा देखिने परिवर्तनको प्राकृर्तिक संकेत हो । जननीको प्रारम्भिक कदम पनि हो । अरु किशोरीजस्तै शरोन पहिलो पटक रजश्वला भइन् । तर, रगतको रातो रङले उनलाई तर्साएन । परिवारले उनलाई अध्याँरो कोठाको कुनामा खुम्चिएर बस्न भनेन । न कुनै छोइछिटो न भान्सा पस्न रोकतोक ।

शरोनका अभिभावकले रजश्वला र रातो रङलाई संकेत गर्ने आकर्षक केक अर्डर गरे । छोरीलाई ख्वाय आफुले पनि खाए । उत्सवको यो पहिलो घण्टीमा छोरी शरोनले चिया बनाएर अभिभावकलाई खुवाइन् ।

असहज ब्यवहार ? अँह यस्ता केही कुरा भोग्नु परेन शरोनले । हो,हामीकहाँ रजश्वला भएकी महिलामाथि धेरै किसिमको बारबन्देज लगाइन्छ । तर शरोनका लागि पहिलो रजश्वलाले उत्सवको जन्ती लिएर आयो । यो कसरी ? कारक हो,शरोनका अभिभावकको चेतनाको स्तर । आमा नमिता पौडेल र बुवा सुवास भुर्तेलको प्रेरणा अनि मार्गदर्शनकै कारण शरोनले आफ्नो पहिलो रजश्वलालाई स्वभाविक रुपमा लिन सकिन् ।

प्राय हाम्रा किशोरीहरु यस्तो बेला डर,त्रास र अपहेलनाको मारमा पर्छन । तर यहाँ त्यस्तो केही भएन । शरोनका अभिभावकले रजश्वला र रातो रङलाई संकेत गर्ने आकर्षक केक अर्डर गरे । छोरीलाई ख्वाय आफुले पनि खाए । उत्सवको यो पहिलो घण्टीमा छोरी शरोनले चिया बनाएर अभिभावकलाई खुवाइन् ।

आमा नमिताले छोरीको पहिलो रजश्वलालाई उत्सवको रुप दिएको प्रसङ्ग र तस्विरहरु सामाजिक संजालमा राखिन् । उनले लेखिन,‘..मलाई गर्व छ कि मेरी छोरी प्राकृर्तिक रुपले हुर्किदैँ छिन् र म हरेक चरणलाई उत्साहको रुपमा मनाउँछु ।’ बधाईको ओइरो त बाढी जस्तै आयो । सबैले यसलाई घरबाटै सुरु गरिएको सामाजिक रुपान्तरणको कोशेढुङ्गा माने ।

आमा नमिताकी साथी प्रतिमा भण्डारीले फेसबुकको भित्तामा लेखिन्, ‘साथी,तिम्रो यो पाइलाले आज साँच्चै ह«दय विभोर भयो । गर्विलो शुरुआत गर्यौ । आज म आफू नै पहिलो पटक रजश्वला भएको महशुस भयो । अनि छोरीसँगै मैले पनि पहिलो रजश्वला भएको उत्सव मनाए,मन मनै । समाजले साधुवाद भन्नैपर्छ शरोनका यी अभिभावकलाई । अझ आमा नमिताले आफू पहिलो पटक रजश्वला हुँदा भोगेको शारिरिक र मानसिक प्रताडना छोरीले भोग्नु नपरोस भनेर जुन सचेतना देखाइन,त्यसले शरोनलाईमात्र होइन, सिङ्गो नेपाली समाजलाई पनि गतिलो सन्देश दिएको छ ।

नेपोलियनले त्यसै भनेका थिएनन,‘असल आमा पाए म असल राष्ट्र दिन्छु ।’

भिडियो :

यो पनि पढ्नुहोस् :
३ फिट ७ इन्चका २८ वर्षीय सागर भन्छन्, ‘रामदुङ चढें सगरमाथा चढ्दैछु’ (भिडियो सहित)

राउटे : बढ्यो जनसंख्या, फेरिँदै लाइफस्टाइल
महिनावारीका बेला प्याड तथा कपडाको प्रयोग गर्दा ध्यान दिनुपर्ने कुरा
आकस्मिक गर्भ निरोधक औषधि सेवनले महिलाको स्वास्थ्यमा गर्छ यस्तो असर
४ कोठाको एक तले पक्की घर बनाउन के–केमा कति लाग्छ खर्च ?...
‘महिला हिंसा अन्त्य गर्न नाराबाजी हैन, धेरै काम’ (भिडियोसहित) « Mero LifeStyle

[…] पनि…रजश्वलाको पहिलो घण्टी : शरोनका लागि उत…यसो भन्छन् : जिल्ला हाँक्ने ५ महिला […]

...
साक्षर नारीनै हिंसामा, निरक्षरको त गणना नै छैन « Mero LifeStyle

[…] पनि…रजश्वलाको पहिलो घण्टी : शरोनका लागि उत…यसो भन्छन् : जिल्ला हाँक्ने ५ महिला […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपाल अटोमोबाइल्स डिर्लस एशोसिएसन अफ नेपाल (नाडा) को आगामी निर्वाचनका लागि अध्यक्ष पदका प्रत्यासी उम्मेदवार करण चौधरीले आफ्नो समूहका सदस्यहरुको

महिला हिंसा अन्त्य गर्नपर्छ भन्ने नारा हामीले प्राय सुनिरहेका हुन्छौ । यो विषयमा चर्चा हुन थालेको लामो समय भईसक्यो ।

राप्रपा अध्यक्ष पशुपति शमशेर जबराले पार्टीको हितका लागि आफूले नेतृत्वको दाबी छोडेको जानकारी दिएका छन् ।  काठमाडौंमा बुधबारबाट सुरु भएको

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले अत्यावश्यक कामबाहेक विदेश भ्रमण नगर्न अपिल गरेको छ । कोभिड–१९ को ओमिक्रोन भेरियन्टको सङ्क्रमणलाई दृष्टिगत गर्दै