दसैं सम्झनाः त्यो पोलिस्टर कट्टु अनि हात्तीछाप चप्पलसुदर्शन सिग्देल, बरिष्ठ पत्रकार

दसैंमा बुवाले लुगा किनिदिनु हुँदा रमाइलो कति हुन्थ्यो ! मसँग शब्दै छैन । स्कूलका लागि पनि हुने भनेर गाढा निलो रङ्गको हाफ पाइन्ट (कट्टु) र निलै आकाशे सर्ट भागमा पर्थ्यो । कट्टु पोलिस्टर अनि सर्टचाहिँ टेलिकटनको । दर्जीकहाँ सिउन दिइन्थ्यो । दर्जीले सिउन यति ढिलो गर्ने कि अष्टमी/नवमीका बिहान लुगाको पालो कुर्दैमा बित्थ्यो ।

अनि लुगा तयार भएपछि युद्धै जिते जस्तो मख्ख पर्दै, फुर्किँदै एक घण्टाको बाटो दौडिएर आधा घण्टामै घर पुगिन्थ्यो । कट्टु र सर्टलाई नलगाइकनै धेरैपल्ट सुम्सुमाउँथेँ । पोलिस्टर कट्टुको गाढा धर्साहरूतिर आँखा पुग्दा ती सबैले मपट्टि नै फर्किएर हासिरहे झैं लाग्थ्यो । मनले भन्थ्यो– आहा ! कति राम्रो लुगा !! हेर्न ठूलो ऐना थिएन ।

सुहाउने/नसुहाउने मतलब भएन, बस् लुगाचाहिँ नयाँ पाइयो । तर जब लुगा लगाइन्थ्यो, कि कट्टुको एकातिरको जाङ्घ साँघुरो वा छोटो हुन्थ्यो कि त सर्टको बाहुला बिग्रन्थ्यो । एक वर्ष त सर्टको खल्ति (गोजी) नै गायब ! जे जस्तो होस्, दसैंको लुगा लगाउन पाइयो । अनि पाऊमा हात्तीछाप चप्पल पनि । कुनै–कुनै दशैंमा बाटा चप्पल पनि लगाइयो । हात्तीछाप चप्पल बाक्लो तर लगाउन हल्का । बाटा चप्पलचाहिँ निकै गह्रुङ्गो लाग्थ्यो ।

जब दसैंको त्यो लुगासँगै चप्पल लगाइन्थ्यो, अनि हिँडिन्थ्यो टोलभरी डुल्न । टोलका साथीहरूको पनि उस्तैखाले पहिरन अनि चप्पलको पड्काइ पनि उस्तै । एकले अर्कालाई मनमनै दाँज्यो, खुशी भयो । बस् एवं रितले दशैं सकिन्थ्यो । त्यहीँ पहिरनलाई विद्यालय खुलेपछि पोशाकका रूपमा लगाइन्थ्यो । कहिलेकाहिँ झरी दशैं हुँदा हात्तीछाप चप्पल बडो दुश्मन हुन्थ्यो । त्यसले उछिट्याएको हिलोले नयाँ लुगा त के मेरो टुप्पीलाई पनि हिलाम्य बनाउन भ्याउँथ्यो !

पारीपट्टि देउरालीमा सानो पीपलको बोट थियो । घरको झ्याल उघारी हेर्दा जब त्यहाँ पिङ मच्चिन्थ्यो, बल्ल खास दसैं आएछ भन्ठान्थेँ म । खोई के लुगा लगाउथे कुन्नि ! बिहानीको कलिलो घामको किरण ती पिङ मच्चाउनेको ढाडमा ठोक्किँदा त्यसको चमक वारिसम्मै टल्कन्थ्यो । घर्तिको चौरमा नवमीका दिन कोतदेवी मन्दिरबाट ओर्लँदा छुट्टै रोमाञ्चकता थपिन्थ्यो । बालकदेखि बुढासम्म पिङमा मच्चिन तम्सिरहेका देखिन्थे । त्यो विशाल सल्लाको रुख पिङ खेल्नेहरुको ‘सरर चचहुई…’ को आवाजसँगै झनै सुसाउँथ्यो । पिङ थामिदिने देउरालीको त्यो पीपल र घर्तिका चौरको सल्लाको रुख अब इतिहासको भइसकेका छन् । टिकाको दिन बेग्लै अनुभव हुन्थ्यो । आफ्नै टोलमा भन्दा नातेदारकहाँ जान हतारिएका देखिन्थे वल्लाघरे–पल्लाघरे । कोही ससुराली, कोहीचाहिँ मामाघर ।

साना केटाकेटीमा पनि मचाहिँ टोलमै भए’नि टिका थाप्न मजा मान्थेँ । अक्षता र जमराको बास्ना मिसिएर अर्काे नयाँ सुगन्ध आउँथ्यो, त्यो नै मलाई दशैंको खास बास्ना लाग्थ्यो । टिका लगाइदिँदा सानो निधारमा धेरै अक्षता लगाइदिन्थे तर पहिरो लडे झैँ सबै खस्ने ! एउटा’नि नअडिने । कटनको निलो सर्ट एकछिनमै राताम्मे भइहाल्ने । त्यो बालपनको खुशी म यो उमेरमा सम्झनाका शिला–शिलामा खोजिरहेछु– आहा ! त्यो दशैं, सानो प्राप्तिमा पनि धेरै खुशी बनेको त्यो क्षण, त्यो पोलिस्टरको गाढा निलो कट्टु, आकाशे सर्ट, हात्तीछाप चप्पल अनि मलाई हेरेर ’न्यू पिन्च’ गर्ने साथीहरू !!!...
Eric Jones

Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your website merolifestyle.com to generate more leads. Here’s how: Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you as soon as they say they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re still there at merolifestyle.com. Talk With Web Visitor – CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com for a live demo now. And now that you’ve got their phone number, our new SMS Text With Lead feature enables you to start a text (SMS) conversation – answer questions, provide more info, and close a deal that way. If they don’t take you up on your offer then, just follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today! Try Talk With Web Visitor and get more leads now. Eric PS: The studies show 7 out of 10 visitors don’t hang around – you can’t afford to lose them! Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=merolifestyle.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपाल अटोमोबाइल्स डिर्लस एशोसिएसन अफ नेपाल (नाडा) को आगामी निर्वाचनका लागि अध्यक्ष पदका प्रत्यासी उम्मेदवार करण चौधरीले आफ्नो समूहका सदस्यहरुको

महिला हिंसा अन्त्य गर्नपर्छ भन्ने नारा हामीले प्राय सुनिरहेका हुन्छौ । यो विषयमा चर्चा हुन थालेको लामो समय भईसक्यो ।

राप्रपा अध्यक्ष पशुपति शमशेर जबराले पार्टीको हितका लागि आफूले नेतृत्वको दाबी छोडेको जानकारी दिएका छन् ।  काठमाडौंमा बुधबारबाट सुरु भएको

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले अत्यावश्यक कामबाहेक विदेश भ्रमण नगर्न अपिल गरेको छ । कोभिड–१९ को ओमिक्रोन भेरियन्टको सङ्क्रमणलाई दृष्टिगत गर्दै