English

यी देशहरूमा रक्सी पिउने अनौठो चलनविश्वका अधिकांश देशमा मदिरा सेवन गरिन्छ । रक्सी पिउनु स्वास्थ्यका लागि हानिकारक हुन्छ भन्ने सबैलाई थाहा छ, तर त्यसका बाबजुद पनि मानिसले रक्सी सेवन गर्छन् । तर के तपाईँलाई थाहा छ केही देशहरूमा रक्सी पिउने अनौठो परम्परा रहेको छ । कतिपय देशहरूमा चियर्स गर्नु अपराध हो भने केही देशहरूमा मानिसहरू जुत्तामा रक्सी पिउने गर्छन् । आज हामी तपाईँलाई ती देशको बारेमा बताउँदैछौं, जहाँ रक्सी पिउने अनौठो परम्परा छ ।

रक्सी बिना विवाह सम्भव छैन

नेपाललगायत विश्वका विभिन्न देशमा विवाहको आ–आफ्नै मान्यता रहेको छ । यद्यपि एक देश जहाँ रक्सी बिना विवाह हुँदैन । नाइजेरियामा विवाहको समयमा, दुलहीलाई उनको बुबाले एक कप वाइन दिन्छन् । यसपछि केटीले विवाहमा आएका पाहुनाहरूको अगाडि आफ्नो पतिलाई गिलास दिन्छिन् । जब केटीले आफ्नो पतिलाई गिलास दिन्छिन्, तब विवाह मानिन्छ। विवाहमा केटीको तर्फबाट वाइन ल्याइएन भने विवाह सम्पन्न मानिँदैन ।

चियर्स प्रतिबन्ध

जब मानिसहरू पार्टी वा कतै सँगै रक्सी सेवन गर्छन्, तिनीहरू चियर्स भन्दै सुरु गर्छन् । तर, हंगेरीमा चियर्स गर्नु अपराध मानिन्छ । हंगेरीमा रक्सी पिउनु अघि चियर्स भन्नु नराम्रो मानिन्छ । यसको पछाडि एउटा विशेष कारण छ ।

वास्तवमा, १८४९ मा अस्ट्रेलियाली सैनिकहरूले हंगेरीका केही क्रान्तिकारीहरूलाई मारेका थिए, त्यसपछि अस्ट्रेलियाका सैन्य अधिकारीहरूले चस्मा थिचेर चियर्स शब्द प्रयोग गरे । त्यसपछि यहाँका स्थानीयले राम्रो मान्दैनन् ।

यो पनि…
यस्तो छ रक्सी पिएपछि अङ्ग्रेजी फरर बोल्नुको कारण
यो कुखुरा, जसको रक्सी नपिएर दिन सुरु हुँदैनLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम