यी देशहरूमा रक्सी पिउने अनौठो चलनविश्वका अधिकांश देशमा मदिरा सेवन गरिन्छ । रक्सी पिउनु स्वास्थ्यका लागि हानिकारक हुन्छ भन्ने सबैलाई थाहा छ, तर त्यसका बाबजुद पनि मानिसले रक्सी सेवन गर्छन् । तर के तपाईँलाई थाहा छ केही देशहरूमा रक्सी पिउने अनौठो परम्परा रहेको छ । कतिपय देशहरूमा चियर्स गर्नु अपराध हो भने केही देशहरूमा मानिसहरू जुत्तामा रक्सी पिउने गर्छन् । आज हामी तपाईँलाई ती देशको बारेमा बताउँदैछौं, जहाँ रक्सी पिउने अनौठो परम्परा छ ।

रक्सी बिना विवाह सम्भव छैन

नेपाललगायत विश्वका विभिन्न देशमा विवाहको आ–आफ्नै मान्यता रहेको छ । यद्यपि एक देश जहाँ रक्सी बिना विवाह हुँदैन । नाइजेरियामा विवाहको समयमा, दुलहीलाई उनको बुबाले एक कप वाइन दिन्छन् । यसपछि केटीले विवाहमा आएका पाहुनाहरूको अगाडि आफ्नो पतिलाई गिलास दिन्छिन् । जब केटीले आफ्नो पतिलाई गिलास दिन्छिन्, तब विवाह मानिन्छ। विवाहमा केटीको तर्फबाट वाइन ल्याइएन भने विवाह सम्पन्न मानिँदैन ।

चियर्स प्रतिबन्ध

जब मानिसहरू पार्टी वा कतै सँगै रक्सी सेवन गर्छन्, तिनीहरू चियर्स भन्दै सुरु गर्छन् । तर, हंगेरीमा चियर्स गर्नु अपराध मानिन्छ । हंगेरीमा रक्सी पिउनु अघि चियर्स भन्नु नराम्रो मानिन्छ । यसको पछाडि एउटा विशेष कारण छ ।

वास्तवमा, १८४९ मा अस्ट्रेलियाली सैनिकहरूले हंगेरीका केही क्रान्तिकारीहरूलाई मारेका थिए, त्यसपछि अस्ट्रेलियाका सैन्य अधिकारीहरूले चस्मा थिचेर चियर्स शब्द प्रयोग गरे । त्यसपछि यहाँका स्थानीयले राम्रो मान्दैनन् ।

यो पनि…
यस्तो छ रक्सी पिएपछि अङ्ग्रेजी फरर बोल्नुको कारण
यो कुखुरा, जसको रक्सी नपिएर दिन सुरु हुँदैनLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

१९औं एसियाली खेलकुदअन्तर्गत पुरुष क्रिकेटको क्वाटरफाइनलमा नेपाल भारतसँग पराजित भएको छ । मंगलबार बिहान झेजियाङ युनिभर्सिटी अफ टेक्नोलोजी पिङफेङ क्रिकेट

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।