महिला र पुरुषमा हृदयाघातका लक्षण फरक–फरक हुन सक्छन् ?हृदय रोग विश्वव्यापी रूपमा मृत्युको लागि प्रमुख जोखिम कारकहरू मध्ये एक हो, जसले पुरुष र महिला दुवैलाई असर गर्छ । कोभिड–१९ को साइड इफेक्टका साथै शारीरिक निष्क्रियता, खानपानमा गडबड र बढ्दो तनावले पनि यस अङ्गमा समस्या बढ्दै गएको स्वास्थ्य विज्ञहरूले बताएका छन् । यही कारणले गर्दा सबै उमेरका मानिसहरूलाई मुटुको स्वास्थ्यको ख्याल गर्न सल्लाह दिइन्छ ।

केही अध्ययनहरूले पुरुषहरूको तुलनामा महिलाहरूलाई हृदयाघात र मृत्युको जोखिम बढी हुने देखाएको छ। यस बाहेक पुरुष र महिलामा यसका केही लक्षणहरूमा पनि भिन्नता देखिएको छ । महिलामा मुटु रोगको जोखिम बढ्नुको एउटा कारण यसको समयमै निदान नहुनु पनि हो ।

जानौँ महिला र पुरुषमा मुटु रोगको समस्या कसरी फरक–फरक हुन सक्छ र यसलाई कसरी पहिचान गर्न सकिन्छ ?

पुरुष र महिलाबीच हृदय रोग असमानता

जोन्स हप्किन्स कोलम्बियाका मेडिकल डाइरेक्टर डा. लिली बारौच भन्छिन्, महिलाहरूमा हृदयाघातका असामान्य लक्षणहरू हुने सम्भावना बढी हुन्छ । छाती दुख्ने, सास फेर्न गाह्रो हुने महिला र पुरुष दुवैमा देखिए पनि यसका केही लक्षण महिलामा फरक–फरक हुन सक्छन् ।

यस वर्षको सुरुमा, अमेरिकन हार्ट एसोसिएसनले महिला र पुरुष बीचको धेरै असमानताहरूमा ध्यान केन्द्रित गर्दै महिलाहरूमा हृदयाघातको बारेमा एक रिपोर्ट जारी गर्यो।

पाँच वर्ष भित्र मृत्युको जोखिम

अमेरिकन हार्ट एसोसिएसनले रिपोर्ट गरेको छ कि पहिलो हृदयाघातको एक वर्ष भित्र, पुरुषहरूको तुलनामा महिलाहरूको बाँच्ने दर कम हुन्छ । हृदयाघातका लागि अस्पतालमा भर्ना भएका ६५ वर्ष वा सोभन्दा माथिका करिब ५०,००० व्यक्तिहरूको अध्ययनले यी असमानताहरू बुझ्न खोजेको थियो ।

यसका अनुसार पहिलो हृदयाघातको पाँच वर्षभित्र मृत्यु, हृदयाघात वा स्ट्रोकको जोखिम ४७ प्रतिशत महिलामा देखिएको छ भने पुरुषमा यो दर ३६ प्रतिशतको नजिक हुन सक्छ ।

हृदयाघातका लक्षण पुरुष र महिलामा फरक फरक हुन सक्छन्

अन्वेषकहरूले रिपोर्ट गरेका छन् कि पुरुष र महिलाहरूले हृदयाघातका लक्षणहरू फरक फरक अनुभव गर्न सक्छन् । छाती दुख्नु हृदयाघातको सबैभन्दा सामान्य लक्षण मानिन्छ। यो पुरुषहरूमा बढी सामान्य छ, यद्यपि हृदयाघात भएका ५० प्रतिशत महिलाहरूमा मात्र यो हुन्छ।

हृदयाघात हुँदा पुरुषमा छाती दुख्ने वा असहज हुने, सास फेर्न गाह्रो हुने, बायाँ हात–बङ्गारा दुख्ने र वाकवाकी लाग्ने, महिलाले ढाड, घाँटी वा बङ्गारा दुख्ने, छाती जल्ने–अप्ठ्यारो हुने, चक्कर लाग्ने, वाकवाकी लाग्ने जस्ता लक्षणहरू अनुभव गरे । , सास फेर्न गाह्रो हुनु र पसिना आउनु पनि यसको लक्षण हो ।

हृदय रोगको जोखिमबाट यसरी बच्नुहोस्

अनुसन्धानकर्ताहरूले विशेष गरी महिलाहरूमा हृदय रोगको जोखिम बढाउने केही जोखिम कारकहरूमा ध्यान दिन र रोक्न धेरै महत्त्वपूर्ण भएको बताए। रजोनिवृत्ति हुनुअघि नै तनाव–डिप्रेसन, टेस्टोस्टेरोन हर्मोनको स्तर बढाउने समस्याका साथसाथै मुटु रोगका जोखिम कारकहरूलाई समयमै पहिचान गर्न नसक्दा यो तपाईँको लागि खतरनाक हुन सक्छ। अर्कोतर्फ, मोटोपना, धूम्रपान, मधुमेह र पुरुषहरूमा उच्च रक्तचाप बाहेक, पारिवारिक इतिहास पनि जोखिम कारक हुन सक्छ ।

यो पनि….
पुरुषमा हृदयाघातको खतरा किन बढी हुन्छ ?
यसकारण दुख्छ छातीको दाहिने भागLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

जीवनमा समय धेरै महत्त्वपूर्ण छ । जीवनमा समयले मात्र सही बाटो देखाउँछ तर यसका लागि समयको सही दिशा हुनु आवश्यक

अहिले धेरैजसो मानिसहरू आफूलाई सुन्दर देखाउन विभिन्न कुराहरूको प्रयोग गर्छन् । धेरैले घरेलु उपाय अपनाउने गर्छन् भने धेरैले चलन अनुसार

बारबरा अडम्स फाउन्डेसनले ‘स्टोलेन इमेज अफ नेपाल’ कार्यक्रम गरेको छ । आइतबार काठमाडौँमा उक्त कार्यक्रम गरिएको हो । कार्यक्रममा नेपाली

काठमाडौँ महानगरका मेयर बालेन शाहको कार्यालय अगाडी आफूलाई ईः भन्न रुचाउने २८ वर्षीय युवा बिहीबार देखि नै लगातार उभिएर विरोध