‘ड्यास डाइट’ योजना हृदय स्वास्थ्यको लागि लाभदायकहृदय रोगको घटना विश्वव्यापी रूपमा गम्भीर चिन्ताको कारण बनेको छ। विशेष गरी कोभिड–१९ महामारीपछि मुटु रोग र यससँग सम्बन्धित गम्भीर जोखिमको जोखिम तीव्र रूपमा बढेको देखिन्छ । मानिसहरू सानै उमेरमा हृदयाघातको सिकार हुने गरेका छन् । खेल्दा, जिम वा पार्टीमा डान्स गर्दा पनि यसका कारण हृदयाघात हुने र ज्यान जाने गरेका छन् ।

स्वास्थ्य विज्ञहरूका अनुसार जीवनशैली र खानपानमा गडबडीका साथै कोरोना भाइरसको साइड इफेक्टका कारण पनि केही अध्ययनले मुटु रोगमा नकारात्मक असर गरेको देखिएको छ । सबै उमेरका मानिसले मुटुको स्वास्थ्यमा ध्यान दिनु आवश्यक हुन्छ ।

के मुटु रोगबाट बच्न सकिन्छ ? यसबारे स्वास्थ्य विज्ञहरू भन्छन्, ‘हामी सबैले आफ्नो दिनचर्या ठिक ग¥यौँ भने यो सम्भव छ । यस बाहेक हार्वर्डका अनुसन्धानकर्ताहरूले आठ हप्तामा मुटुको स्वास्थ्य सुधार गर्न सक्ने एउटा यस्तो उपायबारे बताएका छन् । यस बारे जानौँ।

ड्यास डाइट योजना हृदय स्वास्थ्यको लागी लाभदायक

हार्वर्ड हेल्थमा प्रकाशित एक रिपोर्टमा वैज्ञानिकहरूले भनेका छन् कि यदि हामी सबैले आफ्नो खाना र पेय पदार्थलाई सही ग¥यौँ भने मुटुको स्वास्थ्यमा विशेष फाइदा पाउन सकिन्छ । ड्यास डाइट प्लान यसमा तपाईँको लागि धेरै सहयोगी हुन सक्छ।

उच्च रक्तचाप रोक्नको लागि आहार दृष्टिकोण (ड्यास डाइट) योजनामा ५०० सहभागीहरूको आठ हप्ताको अध्ययनले पत्ता लगायो कि यो तपाईँको मुटुलाई स्वस्थ राख्नको लागि धेरै लाभदायक तरिका हुन सक्छ। यी सहभागीहरूमा तीन फरक प्रकारका आहार योजनाहरू अध्ययन गरियो, जसमा ड्यास डाइट सबैभन्दा लाभदायक पाइयो।

केवल दुई हप्ता पछि, ड्यास डाइट मार्फत आहारमा थप फलफूल र तरकारीहरू थप्दा, केही अन्य चीजहरूसँग, रक्तचापमा उल्लेखनीय सुधार हुन्छ। थप रूपमा, अध्ययनले पत्ता लगायो कि ड्यास डाइटले पहिले नै उच्च रक्तचाप भएका मानिसहरूमा सिस्टोलिक रक्तचाप ११.४ बिन्दुले र डायस्टोलिक ५.५ अंकले घटाएको छ। मूल रूपमा, ड्यास डाइट धेरै रक्तचाप औषधिहरू भन्दा बढी प्रभावकारी थियो।

मुटु सम्बन्धी जोखिममा पनि फाइदा भयो

कार्डियोभास्कुलर फाइदाहरूको बारेमा थप जान्नको लागि, शोधकर्ताहरूले डेटा पुनः जाँच गरे। यस पटक तीनवटै प्रकारका डाइट प्लान उपभोग गर्ने सहभागीहरूको रगतको नमुना प्रयोग गरी ट्रायलले मुटुमा तनाव, मुटुको मांसपेशीमा चोटपटक र शरीरमा सुजन हुने खतरा पनि पत्ता लगाउने प्रयास गरेको थियो । टोलीले आठ हप्ता पछि, ड्यास डाइटले हृदयमा तनाव र हृदयको मांसपेशीमा चोटपटक लाग्ने जोखिमलाई पनि उल्लेखनीय रूपमा कम गरेको पत्ता लगायो।

शरीरको सुजनको स्तरमा खासै भिन्नता थिएन, तर वैज्ञानिकहरूको अनुमान छ कि सुजनलाई स्वस्थ आहारबाट पनि कम गर्न सकिन्छ।

यसो भन्छन् अनुसन्धानकर्ता

अनुसन्धानकर्ताहरूका अनुसार स्वस्थ आहार र जीवनशैलीले तौल र रक्तचाप दुवै घटाउन सक्छ, जुन मुटुका लागि ठूलो हुन्छ। ड्यास डाइट योजना पनि पहिलेका अध्ययनहरूमा धेरै तरिकामा शरीरको लागि लाभदायक भएको पाइएको छ। तर यहाँ ध्यान दिनु पर्ने कुरा के हो भने यो डाइट प्लान सबै मानिसका लागि फाइदाजनक हुन्छ भन्ने जरुरी छैन । त्यसैले स्वास्थ्य जाँच र चिकित्सकको सल्लाहबिना कुनै पनि डाइट प्लान प्रयोग नगर्नुहोस्।

यो पनि….
पुरुषमा हृदयाघातको खतरा किन बढी हुन्छ ?
यसकारण दुख्छ छातीको दाहिने भागLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन