बगान : एकल महिलाको एक्लोपन र समाधानको कथा‘हरेक मानिस एक पटक जन्मिन्छ र मर्छ । तर, एकल महिला कयौँ पटक मरेर बाँच्छन् । एक पटक छोरी भएर जन्मिएर, अर्को पटक बुहारी भएर अन्मिएर र तेस्रो पटक एकल भएर ।’ यस प्रकारको एउटा युक्ति नै छ, हो पनि त्यस्तै । एकल महिलालाई समाजले हेर्ने नजर अझै पनि फराकिलो हुन सकेको छैन । ग्रामीण एवं दूर दराजको महिलाहरू अझै पनि दिनानुदिन विभेदको सिकार हुनु परेको छ । सहरको अवस्था पनि सुखद छ भनेर ठोकुवा गर्न सक्ने अवस्था छैन ।

चाहे पर्साकी उमादेवी ठाकुरलाई आफ्नै देवरलगायतले चरित्रहीन र बोक्सीको आरोपमा कपाल काटेर अर्धनङ्गन पारी कालो मोसो दल्दै पुरै गाउँ घुमाएको घटना होस् वा जादु र टुना–मुना गरी बिरामी पारेको भन्दै निर्घात कुटपिटबाट घाइते भएकी महोत्तरीकी महिलाको कथा होस् । त्यी दुवै एकल महिला नै थिए । मानव अधिकारका लागि एकल महिला समूहको तथ्याङ्कले नेपालमा लगभग १५ लाखको हाराहारीमा एकल महिलाहरू रहेको जनाएको छ । त्यी मध्ये अधिकांश एकल महिला समाजमा कहीँ कतै केही न केही विभेदबाट अछुत छैनन् ।

saroj khanal
सरोज खनाल
अभिनेता तथा निर्देशक

मनोरञ्जन दिने खालको सिनेमा त थुप्रै बन्छन्, तर म पहिलेदेखि नै समाजलाई रूपान्तरण गर्नुपर्छ भन्ने सोच राख्ने मान्छे हुँ । फिल्मको माध्यमबाट सन्देश दिन सक्यौँ भने, दर्शकहरूले यस विषयमा सोच्न बाध्य हुनुहुनेछ ।

के एकल महिलाको चाहना नै हुँदैन होला र ? के उनीहरूमा संवेदना नै हुँदैन होला र ? कसले बुझिदिने एकल महिलाको एक्लोपन ? डेब्यू निर्देशनमा नै यस्तै प्रश्न र समाधान सहितको चलचित्र ‘बगान’ बनाएका छन् अभिनेता सरोज खनालले ।

बगान एकल आमाहरूको बेथा, सन्तानप्रतिको अगाध प्रेम र एक्लोपनको कथा हो । अल्पायुमा नै श्रीमान् बितेका महिलाहरू प्रति समाजले हेर्ने दृष्टिकोणलाई चलचित्र बगान मार्फत देखाउन खोजिएको छ । त्यसका साथसाथै एकल महिलाले भोग्नु परेको पीडालाई कसरी समाधान गर्न सकिन्छ भनेर यस चलचित्रमा देखाउन खोजिएको निर्देशक खनालले बताए । ‘मनोरञ्जन दिने खालको सिनेमा त थुप्रै बन्छन्, तर म पहिलेदेखि नै समाजलाई रूपान्तरण गर्नुपर्छ भन्ने सोच राख्ने मान्छे हुँ ।’ निर्देशक खनाल गम्भीर सुनिन्छन्, ‘अडियो भिडियो माध्यम भनेको सूचना तथा सन्देश सम्प्रेषणका लागि सशक्त माध्यम हो, यसले मान्छेको सोचमा धेरै फरक पार्छ । त्यसैले यो सन्देश फिल्मको माध्यमबाट दिन सक्यौँ भने, दर्शकहरूले यस विषयमा सोच्न बाध्य हुनुहुनेछ ।’ मनोरञ्जनको साथसाथै श्रव्य दृश्य माध्यमबाट सन्देश पनि दिने उद्देश्यले बगान बनाइएको खनालले बताए ।

म चलचित्रको एउटा हिरोइन भएर आएको छु भन्दा पनि मैले गरेको क्यारेक्टरमा के सन्देश लिएर आउँदै छु भन्ने विषयमा बढी उत्साहित छु ।

Pramila Karki
प्रमिला कार्की
अभिनेत्री

‘बगानको कथा बिधुवा महिलाको कथामा आधारित छ । एउटी बिधुवा महिलाले चाहेको खण्डमा दोस्रो विवाह गर्न पाउनु पर्छ, त्यसलाई रोक्नु हुँदैन भन्ने क्रान्तिकारी सोच राख्ने क्यारेक्टरमा मेरो भूमिका छ ।’ यही चलचित्रबाट चलचित्र अभिनयमा प्रवेश गरेकी नवअभिनेत्री प्रमीला कार्की भन्छिन्, ‘मान्छे फक्रिन, फुल्न पाउनुपर्छ, आफ्नो व्यक्तित्व विकास गर्न पाउनुपर्छ । पुरुष र महिलाभन्दा पनि मान्छे भएर जिउन पाउनुपर्छ भन्ने उद्देश्य मेरो क्यारेक्टरले बोकेको छ ।’ उनी उत्साहित सुनिन्छिन्, ‘म चलचित्रको एउटा हिरोइन भएर आएको छु भन्दा पनि मैले गरेको क्यारेक्टरमा के सन्देश लिएर आउँदै छु भन्ने विषयमा बढी उत्साहित छु ।’ त्यसो त उनी रियलमा पनि त्यही नेचरको भएकोले यस चलचित्रले उनको जीवनमा ठूलो अर्थ राख्ने बताइन् । पहिलो चलचित्रमा नै यस्तो विषयमा काम गर्न पाएकोमा खुसी समेत व्यक्त गरिन् ।

बगानलाई सुरुमा सर्ट फिल्म बनाउने भनेर बनाइएको थियो, कमर्सियल आक्सपेक्ट केही पनि थिएन । नेपाली समाजमा एकल महिलाको अवस्थालाई चित्रण गर्दै सर्ट फिल्म कम्पिटिसनमा पठाउनको लागि निर्माण गरिएको थियो । बनाउँदै जाँदा चलचित्र राम्रो बन्दै गयो । त्यस पछि केही निर्देशक साथीहरूलाई देखाउँदा उनीहरूले पनि यो फिल्मलाई ठूलो पर्दामा देखाउनु पर्छ भन्ने सल्लाह दिए पछि अलिकति कमर्सियल कुराहरू र गीतहरू पनि राखेर फिल्म बनाइएको खनालले जानकारी दिए ।

निर्देशक भइसके पछि आठ महिना भयो फुल टाइम मैले यसैमा दिएका छु । एडिटिङ, मिक्सिङ, क्लरिङ देखि गीत रेकर्डिङ सबै काममा म आफै बसिराखेको छु ।

पहिलो पटक फिल्म निर्देशन गर्दाको अनुभव कस्तो रह्यो भन्ने प्रश्नमा खनाल भन्छन्, ‘अहिले सम्म मैले करिब ७० वटा सिनेमामा अभिनय गरेको छु । आफूलाई दिइएको क्यारेक्टर गर्थे, पारिश्रमिक लिन्थे र घर आउँथेँ ।’ उनी पाका सुनिन्छन् ‘निर्देशक भइसके पछि आठ महिना भयो फुल टाइम मैले यसैमा दिएका छु । एडिटिङ, मिक्सिङ, क्लरिङ देखि गीत रेकर्डिङ सबै काममा म आफै बसिराखेको छु । मैले अहिले जति पनि डाइरेक्टरलाई भेट्छु वहाँहरूलाई झुकेरै नमस्कार गर्छु, किनभने यो धेरै जटिल पेसा हो ।’

मैले अपेक्षा गरे भन्दा राम्रो गर्नु भयो । सायदै अर्को अर्को व्यक्तिसँग काम गरेको भए मैले पहिलो पटकमै त्यति राम्रो काम गर्न सक्दिन थिए होला ।

त्यसो त, खनाल लामो समयदेखि कलाकारिता क्षेत्रमा काम गरेकाले कलाकारको मर्मलाई नजिकबाट महसुस गरेको नायिका कार्की बताउँछिन् । ‘मैले अपेक्षा गरे भन्दा राम्रो गर्नु भयो । सायदै अर्को अर्को व्यक्तिसँग काम गरेको भए मैले पहिलो पटकमै त्यति राम्रो काम गर्न सक्दिन थिए होला ।’

निर्देशक खनाल लामो समयदेखि कलाकारिता क्षेत्रमा योगदान दिँदै आएका छन् । उनको कलाकारिताको सबैले कदर गरेकाले पहिलो पटक क्यामरा पछि रहेर काम गरेको चलचित्र एक पटक हेर्न आइदिन उनले दर्शकसामु अनुरोध समेत गरेका छन् । साथै उनले यस चलचित्र सरल तरिकाले बनाएको र त्यस्तो अतिरञ्जित कुराहरू केही पनि नराखेको बताए ।

सरोज खनाल, नीर शाह, बसुन्धरा भुसाल, मिथिला शर्मा, करिश्मा मानन्धर, आकाश श्रेष्ठलगायतको अभिनय रहेको चलचित्रमा गौरीशंकर धुजुको डिओपी, उत्सव दाहालको छायांकन, अर्जुन जिसी, राजेश शाह र सन्देश शाहको सम्पादन, समीर मियाँको भीएफएक्स तथा रेनिश फागोको कलर करेक्शन रहेको छ । साउन्ड मिक्सिङ मुकेश शाह र ब्याकग्राउण्ड स्कोर द एक्स ब्यान्डका शिव मुखियाको रहेको छ ।

फिल्मका निर्माता सुरेश वाग्ले हुन् भने कार्यकारी निर्माता विनोद मानन्धर हुन् । अभिनेता खनालको डेब्यू निर्देशित चलचित्र ‘बगान’ यही असार २९ गते रिलिज हुने भएको छ ।

यो पनि…
फिल्म ‘बगान’को गीत ‘उडी छुनु छ आकाश’ सार्वजनिक (फोटो फिचर)
बगानमार्फत निर्देशनमा सरोज खनालको पाइला...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

Great article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the amazing effort. Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is accessible on net? Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

Hi to all, the contents present at this web site are really remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows. Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
infoda4nik.ru

Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Thanks for one's marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will often come back in the future. I want to encourage that you continue your great posts, have a nice holiday weekend! infoda4nik.ru

...
гостиничные чеки москва купить с подтверждением

Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thank you so much! купить гостиничный чек в москве

...
link indexer page

Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers and both show the same results. free link indexer url

...
ogorodkino.ru

Hey I am so glad I found your weblog, I really found you by mistake, while I was researching on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Ahaa, its nice conversation regarding this piece of writing here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting here. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page yet again. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Good day! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Good day! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back often! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Nice blog here! Also your website a lot up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link for your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

My brother suggested I would possibly like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann't consider just how much time I had spent for this information! Thank you! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I am curious to find out what blog system you are utilizing? I'm experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it! ogorodkino.ru

...
купить гостиничный чек в москве

I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. где сделать в москве гостиничные чеки

...
ogorodkino.ru

continuously i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this time. ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки купить

Hi, yup this piece of writing is in fact good and I have learned lot of things from it about blogging. thanks. гостиничные чеки москва

...
чек на проживание в гостинице купить

I know this web site gives quality based articles or reviews and other data, is there any other website which gives such stuff in quality? сделать гостиничный чек

...
sadovoe-tut.ru

I will right away grasp your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognise so that I may just subscribe. Thanks. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi there, after reading this awesome piece of writing i am too happy to share my familiarity here with friends. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Normally I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Your way of describing all in this post is in fact good, all be able to without difficulty understand it, Thanks a lot. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi there everyone, it's my first go to see at this web site, and piece of writing is truly fruitful in favor of me, keep up posting such articles or reviews. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi it's me, I am also visiting this web site daily, this site is really good and the users are truly sharing pleasant thoughts. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

If you are going for best contents like me, simply visit this site everyday as it gives quality contents, thanks agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

You're so awesome! I don't think I've read anything like this before. So great to find somebody with some unique thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a little originality! sadovoe-tut.ru

...
чистка подушек в борисове

Hello very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also? I am satisfied to seek out numerous useful information here in the submit, we need develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . химчистка мебели в смолевичах

...
химчистка дивана на дому жодино

Remarkable! Its really awesome article, I have got much clear idea concerning from this post. чистка диванов в борисове

...
чистка диванов в жодино

It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! химчистка мягкой мебели жодино

...
чистка диванов жодино

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the greatest changes. Thanks for sharing! химчистка мебели в борисове

...
химчистка диана цены на услуги в борисове

Yes! Finally something about %keyword1%. чистка подушек в жодино

...
химчистка мягкой мебели в борисове

Why users still use to read news papers when in this technological world all is available on net? чистка подушек в жодино

...
чистка диванов в смолевичах

Hi there exceptional blog! Does running a blog similar to this take a massive amount work? I have very little expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Thank you! химчистка мягкой мебели в жодино

...
химчистка матраса жодино

Appreciate the recommendation. Will try it out. чистка диванов жодино

...
химчистка матраса жодино

This post is actually a pleasant one it helps new net users, who are wishing for blogging. химчистка матраса в смолевичах

...
химчистка диана цены на услуги борисов

Pretty! This was an extremely wonderful post. Thank you for providing this information. химчистка дивана смолевичи

...
чистка подушек смолевичи

I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before. химчистка мебели жодино

...
чистка дивана на дому цена борисов

First off I want to say wonderful blog! I had a quick question that I'd like to ask if you don't mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Kudos! чистка подушек борисов

...
bezogoroda.ru

If you want to increase your familiarity simply keep visiting this site and be updated with the latest information posted here. bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही