सर्लाहीमा नेपालकै पहिलो बालिका सम्मेलनसर्लाहीको चन्द्रनगर गाउँपालिकास्थित जनकपुरमा नेपालमै पहिलो बालिका सम्मेलन भएको छ । नेपालका ७५३ वटा पालिकामध्ये चन्द्रनगर नै बालिका सम्मेलन आयोजना गर्ने पहिलो पालिका बन्न सफल भएको हो ।

शनिबार पालिका अध्यक्ष राज कुमार महतोको अगुवाइमा भएको कार्यक्रममा मुसहर समुदायका विभिन्न व्यक्तित्वहरूले राजनैतिक दल र जनप्रतिनिधि बीचको आन्तरिक द्वन्द्व र खिचातानीले गर्दा पूर्वनिर्धारित योजना अनुसार कार्यक्रम सञ्चालन गर्न नसकेकोमा असन्तुष्टि र दुखेसो प्रकट गर्दै जनताको भावनासँग यसरी खेलबाड नगर्न चेतावनी दिएका थिए । गत वर्षको वार्षिक कार्य योजनामा समावेश गरिएका कार्यक्रमहरू जस्तै छात्रवृत्ति वितरण कार्यक्रम यथाशक्य शीघ्र कार्यान्वयन गर्न समेत अनुरोध गरेका थिए ।

कार्यक्रममा बोल्दै अध्यक्ष महतोले बालिका अथवा महिलाहरूको घर घरमा मर्यादित जीवन जिउन सक्ने वातावरण नभएकोले आफ्नो पालिकामा मात्रै नभै मधेस प्रदेशमै महिलाहरू पछाडि परेको तथ्य प्रस्ट पारे । उनले आगामी वार्षिक योजनामा मर्यादित महिनावारी अभियानलाई समावेश गर्दै आफ्नो पालिका उत्कृष्ट पालिका बनाउने प्रतिबद्धता जाहेर गरे ।

मर्यादित महिनावारी अभियानका प्रणेता एवं लेखक डा. राधा पौडेल ( एजम ) ले मर्यादित महिनावारी राजनैतिक अधिकार भएकोले स्थानीय सरकारले मर्यादित महिनावारीलाई पालिकाको आवधिक तथा वार्षिक कार्यक्रममा समावेश गरी पालिकालाई मर्यादित महिनावारी मैत्री पालिका बनाउन आव्हान गरीन् । त्यस्तै, बेलायतबाट राधा पौडेल फाउन्डेसनमा मर्यादित महिनावारीमा इन्टर्नसिप गर्न आएकी बिद्यावारिधीकी विद्यार्थी अबिगेल लेनोक्सले लैङ्गिक समानताका लागि घर, स्कुल र सबै किसिमका कार्यालयहरूमा मर्यादित महिनावारीको सम्बन्धमा छलफल, बहस र कुराकानी गर्नुपर्ने आजको आवश्यकतामाथि प्रकाश पारेकी थिइन् ।

यस्तै मर्यादित महिनावारी युके च्याप्टरकी संयोजक तथा सञ्चार अभियन्ता सुधा गुरुङले महिनावारी विभेदले घरैदेखि छोरा र छोरी बिचमा भेदभावको खाडल खडा गर्दै बाल विवाह, बलात्कार, हिंसा निम्त्याउने भएकोले हरेक बाबु आमाले मर्यादित महिनावारी बारे छलफल र वार्ता चलाउन जरुरी भएको बताइन् ।

उक्त कार्यक्रममा चन्द्रनगरका ७ वटा वडाहरूबाट झन्डै ३ हजारको सहभागिता रहेको थियो ।

यो पनि…
‘मर्यादित महिनावारी र रजनोबृत्ती जीवनको महत्त्वपूर्ण विषय हुन्’
रजश्वलाको पहिलो घण्टी : शरोनका लागि उत्सव (भिडियो सहित)...
Доставка алкоголя

It's a shame you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this excellent blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon! Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers except this post is really a pleasant article, keep it up. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

Hello there, I think your web site could be having internet browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful website! Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it ;) I will come back once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

Great post. Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

You should take part in a contest for one of the greatest sites on the internet. I will recommend this site! Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

Hey there! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Thanks! Доставка алкоголя

...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

I read this piece of writing fully about the resemblance of latest and previous technologies, it's remarkable article. Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

...
Доставка алкоголя Екатеринбург

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks! Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Hi, I check your new stuff like every week. Your story-telling style is awesome, keep up the good work! Доставка алкоголя

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

Useful info. Fortunate me I found your web site accidentally, and I am stunned why this twist of fate did not came about in advance! I bookmarked it. Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

Magnificent site. Lots of useful information here. I'm sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And of course, thank you on your effort! Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

Great post. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Доставка алкоголя

I am sure this post has touched all the internet users, its really really nice article on building up new website. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Доставка алкоголя

Great goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too magnificent. I really like what you've acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a great website. Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
infoda4nik.ru

Howdy I am so grateful I found your site, I really found you by error, while I was searching on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to go through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent jo. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty value enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content as you did, the internet will probably be much more useful than ever before. infoda4nik.ru

...
index backlinks url

I will right away grasp your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognize so that I may just subscribe. Thanks. indexation page

...
ogorodkino.ru

Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specially the last part :) I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck. ogorodkino.ru

...
отчетные документы за проживание москва

This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your site in my social networks! гостиничные чеки куплю

...
ogorodkino.ru

My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers and both show the same results. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there would you mind stating which blog platform you're working with? I'm looking to start my own blog in the near future but I'm having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Great delivery. Great arguments. Keep up the amazing effort. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

If some one desires expert view concerning blogging and site-building after that i advise him/her to visit this webpage, Keep up the nice job. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this web site, and your views are good in favor of new users. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is extremely helpful. Thanks for sharing! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to keep in mind of. I say to you, I definitely get irked whilst other people consider concerns that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , other folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hello, I think your web site may be having internet browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, great website! ogorodkino.ru

...
сделать чеки на гостиницу в москве

My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated! отчетные документы за проживание

...
документы на гостиницу в москве

Hi there I am so excited I found your webpage, I really found you by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent jo. сделать чеки на гостиницу

...
сделать чеки на гостиницу

This site truly has all of the info I wanted about this subject and didn't know who to ask. сделать гостиничный чек

...
sadovoe-tut.ru

Hi there mates, how is all, and what you wish for to say concerning this article, in my view its actually awesome in favor of me. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

A person necessarily help to make critically articles I might state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual submit incredible. Fantastic task! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi everyone, it's my first pay a visit at this web site, and post is actually fruitful for me, keep up posting such articles or reviews. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

It's a shame you don't have a donate button! I'd certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We will have a link exchange agreement among us sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Appreciate the recommendation. Will try it out. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Now I am going away to do my breakfast, when having my breakfast coming again to read further news. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you might be a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back from now on. I want to encourage continue your great posts, have a nice morning! sadovoe-tut.ru

...
химчистка мебели в борисове

Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog! химчистка диана цены на услуги смолевичи

...
чистка диванов борисов

Thank you for some other wonderful article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect approach of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information. химчистка мебели борисов

...
химчистка диана цены на услуги борисов

Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part :) I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck. химчистка дивана на дому жодино

...
чистка диванов в смолевичах

What's up Dear, are you actually visiting this site regularly, if so after that you will absolutely get good knowledge. химчистка мягкой мебели в жодино

...
химчистка диана цены на услуги в жодино

I feel this is one of the so much important information for me. And i'm glad reading your article. However want to statement on few common things, The website taste is ideal, the articles is in point of fact excellent : D. Good process, cheers чистка подушек борисов

...
чистка дивана на дому цена жодино

Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you. химчистка дивана на дому смолевичи

...
химчистка мягкой мебели в жодино

Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast. химчистка мягкой мебели в смолевичах

...
химчистка матраса в жодино

Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? With thanks химчистка мягкой мебели в смолевичах

...
чистка дивана на дому цена борисов

Howdy! I could have sworn I've been to this site before but after browsing through some of the post I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back often! химчистка дивана на дому смолевичи

...
чистка дивана на дому цена в борисове

Hiya very nice website!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also? I am glad to seek out so many useful information here in the submit, we'd like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . чистка подушек смолевичи

...
чистка подушек в борисове

Every weekend i used to pay a visit this web site, because i want enjoyment, since this this web site conations in fact good funny data too. химчистка мягкой мебели в борисове

...
чистка подушек в жодино

Hi there mates, how is all, and what you want to say regarding this article, in my view its really awesome in favor of me. чистка диванов жодино

...
химчистка матраса смолевичи

Hi would you mind letting me know which hosting company you're working with? I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Kudos, I appreciate it! химчистка дивана на дому жодино

...
чистка подушек жодино

Highly energetic article, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2? химчистка дивана борисов

...
чистка дивана на дому цена в борисове

Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However just imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and clips, this website could certainly be one of the greatest in its niche. Very good blog! химчистка мебели в жодино

...
bezogoroda.ru

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

जीवनमा समय धेरै महत्त्वपूर्ण छ । जीवनमा समयले मात्र सही बाटो देखाउँछ तर यसका लागि समयको सही दिशा हुनु आवश्यक

अहिले धेरैजसो मानिसहरू आफूलाई सुन्दर देखाउन विभिन्न कुराहरूको प्रयोग गर्छन् । धेरैले घरेलु उपाय अपनाउने गर्छन् भने धेरैले चलन अनुसार

बारबरा अडम्स फाउन्डेसनले ‘स्टोलेन इमेज अफ नेपाल’ कार्यक्रम गरेको छ । आइतबार काठमाडौँमा उक्त कार्यक्रम गरिएको हो । कार्यक्रममा नेपाली

काठमाडौँ महानगरका मेयर बालेन शाहको कार्यालय अगाडी आफूलाई ईः भन्न रुचाउने २८ वर्षीय युवा बिहीबार देखि नै लगातार उभिएर विरोध