यो हो संसारको सबैभन्दा रहस्यमय गाउँ, जहाँ कहिल्यै पानी पर्दैनहाम्रो पृथ्वीमा अनगिन्ती रहस्यमय ठाउँहरू छन् । आज हामी तपाईँलाई एउटा यस्तो ठाउँको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ जहाँ कहिल्यै पानी पर्दैन । यसको कारण थाहा पाएर तपाई पक्कै छक्क पर्नुहुनेछ । जे होस्, संसारको हरेक कुनामा वर्षा हुन्छ, चाहे त्यो कम होस् वा धेरै। तर हामी जुन ठाउँको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ त्यहाँ कहिल्यै पानी पर्दैन।

यमनको एउटा यस्तो गाउँ छ जहाँ पानी पर्दैन

वास्तवमा, यमनमा अल–हुतेब नामको एउटा गाउँ छ जहाँ कहिल्यै पानी पर्दैन। यो गाउँ यमनको राजधानी सानाको पश्चिममा रहेको मनाखको निर्देशनालयको हाराज क्षेत्रमा अवस्थित छ। पर्यटकहरू प्रायः यहाँ आउँछन् र शानदार दृश्यहरूको आनन्द लिन्छन्। जे होस्, लगभग सबै गाउँमा पानी पर्छ, तपाईँले कहिल्यै पानी नपर्ने गाउँको बारेमा सुन्नु भएको होला। तर यमनको अल–हुताब गाउँ संसारको एक मात्र गाउँ हो जहाँ कहिल्यै पानी पर्दैन।

पहाडको टुप्पोमा बनेका घरहरू

यस गाउँमा पहाडको चुचुरोमा पनि यस्ता सुन्दर घर बनेका छन्, जसलाई देखेर मानिसहरू बसिरहेका छन् । यो गाउँ पृथ्वीको सतहबाट ३ हजार २ सय मिटरको उचाइमा अवस्थित छ । गाउँ वरपरको वातावरण साँच्चै तातो छ। हिउँदमा बिहान वातावरण निकै चिसो भए पनि घाम लाग्ने बित्तिकै मानिसले गर्मीको सामना गर्नुपर्ने हुन्छ ।

ग्रामीण र सहरी सुविधाहरूको साथ पुरातन र आधुनिक वास्तुकलाको संयोजन गर्दै, गाउँ अब ‘अल–बोहरा वा अल–मुकर्मा’ मानिसहरूको गढ हो। यिनीहरूलाई यमन समुदाय भनिन्छ। तिनीहरू मुम्बईमा बस्ने मुहम्मद बुरहानुद्दीनको नेतृत्वमा इस्माइली (मुस्लिम) सम्प्रदायबाट आएका हुन्। सन् २०१४ मा आफ्नो मृत्यु नहुँदासम्म उनी हरेक तीन वर्षमा यो गाउँ आउने गर्दथे ।

यस गाउँको विशेष कुरा यो हो कि यहाँ कहिल्यै पानी पर्दैन। किनभने यो गाउँ बादलभन्दा माथि छ । यो गाउँमुनि मात्रै वर्षाको बादल बन्छ । जसका कारण गाउँका तल्लो क्षेत्रमा पानी परे पनि गाउँमा एक थोपा पनि पर्दैन । यहाँको दृश्य यस्तो छ कि तपाईँले विरलै कतै देख्नु भएको छ।

यो पनि…
यस तालबाट बिहानै आउँछ डरलाग्दो आवाज
यी हुन् विश्वका अचम्मका अन्तर्राष्ट्रिय सिमाना...
חשפניות

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate? חשפניות

...
sphynx cat for sale

For most up-to-date news you have to go to see web and on web I found this website as a most excellent website for most recent updates. sphynx kittens for sale

...
חשפניות

Hey! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing! חשפניות

...
חשפניות

I'd like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I'm hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now ;) חשפניות

...
квартира на сутки Минск

My partner and I absolutely love your blog and find many of your post's to be precisely what I'm looking for. Do you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn't mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write in relation to here. Again, awesome site! квартиры на сутки Минск

...
חשפניות

Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part :) I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck. חשפניות

...
квартиры на сутки в Минске

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet savvy so I'm not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Cheers квартиры на сутки

...
חשפניות

Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and outstanding style and design. חשפניות

...
квартиры на сутки в Минске

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again. снять квартиру на сутки

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

Greetings from Carolina! I'm bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing site! Доставка алкоголя

...
Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

Appreciating the hard work you put into your site and in depth information you present. It's awesome to come across a blog every once in a while that isn't the same outdated rehashed material. Wonderful read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account. Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

Magnificent goods from you, man. I've understand your stuff prior to and you're simply too magnificent. I really like what you've acquired here, really like what you're stating and the way by which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a great site. Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

What's up to every body, it's my first visit of this website; this weblog consists of remarkable and in fact fine stuff for readers. Доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too magnificent. I really like what you've acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
infoda4nik.ru

I wanted to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you book marked to check out new stuff you post infoda4nik.ru

...
indexing page

Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don't know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!! link indexing url

...
купить чек на гостиницу в москве

Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent concept сделать чеки на гостиницу

...
отчетные документы за проживание москва

Hi there to all, it's in fact a pleasant for me to visit this site, it contains priceless Information. гостиничные чеки москва купить с подтверждением

...
ogorodkino.ru

I all the time emailed this blog post page to all my friends, since if like to read it after that my links will too. ogorodkino.ru

...
сделать чек на гостиницу

If some one needs to be updated with most recent technologies after that he must be go to see this web site and be up to date everyday. купить чеки на гостиницу в москве

...
гостиница с отчетными документами

Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back in the future. All the best гостиница с отчетными документами

...
agrosadovnik.ru

It's going to be finish of mine day, but before finish I am reading this wonderful post to increase my knowledge. agrosadovnik.ru

...
agrosadovnik.ru

Article writing is also a fun, if you know after that you can write or else it is complex to write. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

You really make it seem so easy with your presentation however I find this topic to be really something which I feel I would never understand. It kind of feels too complicated and very large for me. I am taking a look forward for your next post, I will try to get the hang of it! sadovoe-tut.ru

...
химчистка матраса в жодино

I feel this is one of the so much significant information for me. And i'm glad reading your article. However wanna statement on few general things, The site taste is great, the articles is in point of fact excellent : D. Good process, cheers чистка диванов борисов

...
чистка дивана на дому цена в борисове

hey there and thank you for your information I've definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon. химчистка мебели жодино

...
bezogoroda.ru

There is definately a lot to know about this subject. I love all the points you've made. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

It's really a nice and helpful piece of information. I'm satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Terrific post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more. Bless you! bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a large section of other folks will omit your wonderful writing due to this problem. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Hi I am so glad I found your blog page, I really found you by mistake, while I was searching on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic job. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it! bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read? bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Thank you for any other informative web site. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect means? I have a project that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Hey very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also? I am satisfied to seek out so many useful information here in the post, we'd like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Please let me know if you're looking for a author for your weblog. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Kudos! bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Hey! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers! bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

I have fun with, lead to I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।

राजधानीको नेपाल पर्यटन बोर्डमा एपेक नेपालद्वारा शुक्रबार ‘मलाई मन परेको कविता-३’ आयोजना गरियो । जसमा अग्रज कविहरुले अनुज कविका मनपरेको