यी ब्यूटी प्रोडक्ट सही तरिकाले प्रयोग गरिएन भने हानी पुर्याउछआजको समयमा मानिसहरू आफ्नो छालालाई लिएर धेरै सचेत छन् । तपाईँले प्रायः छाला विशेषज्ञहरूबाट सुन्नु भएको छ कि जब तपाईँ पार्लर जानुहुन्छ, अरूले प्रयोग गरेको मेकअप उत्पादनहरू प्रयोग नगर्नुहोस्। यदि तपाईँले यसो गर्नुभयो भने, यसले तपाईँको छालामा प्रभाव पार्न सक्छ। जसका कारण विशेष गरी महिलाहरू आफ्नो उत्पादन मात्र प्रयोग गर्न रुचाउँछन् ।

यदि तपाईँ बेलाबेलामा मेकअप प्रयोग गर्दै हुनुहुन्छ भने, यो ठिक छ, तर धेरै मेकअप लगाउनाले तपाईँको अनुहारको टोन बिगार्न सक्छ। के तपाईँलाई थाहा छ तपाई आफ्नै मेकअप प्रयोग गर्नुहुन्छ तर बारम्बार प्रयोग गर्दा छालामा समस्या आउन सक्छ । हो, सुन्दा अनौठो लाग्ला तर सत्य यही हो । वास्तवमा, धेरैजसो मेकअप उत्पादनहरू रसायनयुक्त हुन्छन्। जसको अत्यधिक प्रयोगले तपाईँको छालालाई हानी पुर्याउन सक्छ । तपाईँलाई ती उत्पादनहरूका बारेमा बताउनेछौँ, जुन तपाईँले बारम्बार प्रयोग गर्नु हुँदैन।

लिपस्टिक

महिलाको जीवनमा लिपस्टिकले निकै महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ । महिलाहरूले घरबाट बाहिर निस्कँदा पूरा मेकअप गर्न वा नगर्न सक्छन्, तर लिपस्टिक लगाउन कहिल्यै बिर्सिँदैनन् । तर, के तपाईँलाई थाहा छ, केही लिपस्टिक र लिप–ग्लोसमा तेल र रसायनहरू हुन्छन्, जसले तपाईँको ओठलाई हानि पुराउँछ। जसका कारण ओठको छिद्र पनि बन्द हुन्छ । त्यसैले धेरै लिपस्टिक लगाउनबाट टाढा रहनुहोस्।

गाजल

आँखाको सौन्दर्य बढाउन गाजलको प्रयोग गरिन्छ । तर, बजारमा पाइने कयौँ गाजलमा पाइने केमिकलले आँखा सुख्खा बनाउने र आँखामा संक्रमण निम्त्याउँछ। तपाईँको आँखामा चिलाउने र एलर्जीको समस्या भए पनि यसको प्रयोग नगर्नुहोस्।

पाउडर

गर्मी मौसममा सबैले पाउडर प्रयोग गर्छन्। यसमा धेरै यस्ता तत्त्व पाइन्छ, जसले छालामा सीधै नराम्रो असर गर्छ ।

नेल पोलिस

महिलाहरूले नङको सौन्दर्य बढाउन यसको प्रयोग गर्छन्। यसमा हुने रसायनका कारण नङले आफ्नो प्राकृतिक सौन्दर्य गुमाउँछ । यसको अत्यधिक प्रयोगले नङ पहेँलो हुन थाल्छ ।

कपालको रङ्ग

कपालमा विभिन्न रङ्ग लगाउनु आजकल चलन बनेको छ । तर, के तपाईँलाई थाहा छ यसले तपाईँको कपाल कमजोर बनाउँछ । यसका साथै यसमा पाइने रसायनलाई मानव स्वास्थ्यका लागि खतरनाक मानिन्छ ।

यो पनि…
डार्क सर्कल लुकाउन यसरी मेकअप गर्नुहोस्
गलत तरिकाले गरेको मेकअपले अनुहारको सौन्दर्य बिगार्छ...
חשפניות

There is definately a lot to know about this topic. I like all the points you've made. חשפניות

...
аренда квартиры на сутки

Incredible quest there. What occurred after? Good luck! квартира на сутки в Минске

...
квартира на сутки в Минске

Terrific article! This is the type of information that are supposed to be shared around the internet. Disgrace on the seek engines for now not positioning this post upper! Come on over and discuss with my site . Thank you =) снять квартиру на сутки

...
חשפניות

My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated! חשפניות

...
חשפניות

Hi there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job! חשפניות

...
квартира на сутки

Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content! квартира на сутки

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

What's up it's me, I am also visiting this web site regularly, this website is really pleasant and the users are really sharing good thoughts. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Доставка алкоголя Екатеринбург

Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the last phase :) I maintain such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

Keep this going please, great job! Доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the site is extremely good. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don't know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers! Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

Hi, just wanted to mention, I liked this article. It was funny. Keep on posting! Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
infoda4nik.ru

This post is in fact a nice one it helps new web viewers, who are wishing for blogging. infoda4nik.ru

...
link indexing url

Can you tell us more about this? I'd care to find out more details. indexation page

...
speed upindex backlinks

For most up-to-date news you have to go to see internet and on internet I found this website as a most excellent site for most up-to-date updates. indexation backlinks

...
сделать чек на гостиницу

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. купить чеки на гостиницу в москве

...
где сделать в москве гостиничные чеки

I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one nowadays. гостиничные чеки купить

...
ogorodkino.ru

I'm now not positive where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or understanding more. Thank you for great information I used to be looking for this information for my mission. ogorodkino.ru

...
сделать гостиничные чеки

you are actually a good webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent process in this topic! чеки на гостиницу в москве с подтверждением

...
sadovoe-tut.ru

Wonderful post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more. Bless you! sadovoe-tut.ru

...
гостиничные чеки

Remarkable things here. I'm very glad to peer your article. Thank you so much and I'm taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail? гостиничные чеки

...
agrosadovnik.ru

A person necessarily lend a hand to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual publish amazing. Magnificent process! agrosadovnik.ru

...
agrosadovnik.ru

I was extremely pleased to discover this website. I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and I have you book marked to see new things on your blog. agrosadovnik.ru

...
agrosadovnik.ru

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Thank you! agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Many thanks! sadovoe-tut.ru

...
химчистка мебели борисов

I was pretty pleased to find this great site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you bookmarked to see new stuff on your blog. химчистка мягкой мебели смолевичи

...
химчистка мягкой мебели в борисове

You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it! чистка диванов борисов

...
химчистка мягкой мебели борисов

I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next! химчистка мебели в борисове

...
чистка диванов в жодино

Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work. чистка дивана на дому цена смолевичи

...
bezogoroda.ru

Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some % to pressure the message house a bit, however other than that, this is magnificent blog. A great read. I'll definitely be back. bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन