सय वर्षपछि भेटियो हराएको यो गाउँधेरै पटक प्रकृतिको खजानामा यस्ता चीजहरू भेटिन्छन्, जुन रहस्यले भरिएको हुन्छ। उत्खननमा धेरै पटक पुराना कुराहरू निस्किन्छन् । भर्खरै मात्रै एउटा गाउँ फेला परेको छ, जुन विगत सय वर्षदेखि हराएको थियो । यस गाउँको बारेमा मानिसहरूले कथामा मात्र सुनेका थिए। अहिले उनीहरूले आँखा अगाडि देखेर छक्क परेका छन् । पहिले मान्छेले यो गाउँ कथामा मात्रै हो भन्ने ठान्थे । यो गाउँ जङ्गलमा भेटिएको छ ।

गाउँको बारेमा कथामा सुनिएको थियो

मानिसहरू भन्छन् कि तिनीहरूका हजुरबुबा र बुवाहरूले यस गाउँको बारेमा कथा सुनाउनुहुन्थ्यो। तर यो गाउँ साँच्चै त्यहाँ छ भन्ने थाहा थिएन । भनिन्छ, सय वर्षअघि यो गाउँमा धेरै मजदुरहरू बस्थे। उनीहरू सबै खानी उद्योगमा आबद्ध थिए । पछि यहाँ खानी उद्योग बन्द भएपछि मानिसहरूले गाउँ छोडे। त्यसपछि बिस्तारै यो गाउँ रुख र बोटबिरुवाले ढाक्यो ।

सय वर्ष पछि पुनः देखा पर्यो

यस गाउँको नाम तालिसरण हो र यो बेलायतको वेल्सको नटले भ्यालीमा अवस्थित छ। यो गाउँ सय वर्षदेखि जनताको नजरबाट टाढा थियो । अहिले फेरि एक पटक बाहिर आएको छ । यहाँ धेरै घरको बीचबाट ठूला–ठूला रुखहरू उम्रिएका छन्। यससँगै स्टिम इन्जिन पनि भेटिएका छन् जुन अहिले कारण बिग्रिएका छन् । यो गाउँका तस्बिरहरू सामाजिक सञ्जालमा भाइरल भइरहेका छन् ।

गाउँमा एउटा मन्दिर पनि भेटियो

यस गाउँबाट एउटा मन्दिर पनि भेटिएको छ। यो मन्दिर कम्बोडियाको अंकोर वाटसँग जोडिएको मानिन्छ। वाइल्ड गाइड वेल्सका लेखक डेनियल स्टार्टका अनुसार यस ठाउँमा अब बेबुनहरू छैनन्। कुनै समय यो गाउँ खानी उद्योगका कारण उज्यालो हुन्थ्यो । अहिले यहाँ खिया लागेको मेसिन मात्र बाँकी छ । सय वर्षपछि यो गाउँ भेटिएपछि यो ठाउँमा छिट्टै पर्यटकको भीड लाग्ने हो कि भनेर धेरैलाई लागेको छ । जसका कारण यो ठाउँले आफ्नो विशेषता गुमाउनेछ ।

गाउँ धेरै सुन्दर देखिन्छ

यो गाउँ वेल्सको घाटीहरूमा लुकेको थियो। धेरै मानिसहरू अझै पनि बाहिर बस्छन्। यो गाउँ मानिसको नजरबाट टाढा भए पनि आज यसको सुन्दरताको चर्चा टाढा टाढा छ । अहिले यसको सौन्दर्य हेर्न धेरै मानिसहरू आउने गरेका छन् ।

यो पनि…
यस तालबाट बिहानै आउँछ डरलाग्दो आवाज
यी हुन् विश्वका अचम्मका अन्तर्राष्ट्रिय सिमानाLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।

राजधानीको नेपाल पर्यटन बोर्डमा एपेक नेपालद्वारा शुक्रबार ‘मलाई मन परेको कविता-३’ आयोजना गरियो । जसमा अग्रज कविहरुले अनुज कविका मनपरेको