बढी स्मार्टफोन प्रयोग गर्दा लाग्न सक्छ यी गम्भीर रोगस्मार्टफोन धेरै प्रयोग गर्नुहुन्छ भने होसियार हुनुहोस् । किनभने तीन घण्टाभन्दा बढी समयसम्म स्मार्टफोन प्रयोग गर्दा धेरै रोगको जोखिम हुन्छ । ब्राजिलमा गरिएको एक अनुसन्धानमा यो कुरा पत्ता लागेको हो । जे होस्, स्मार्टफोन वा कम्प्युटरको अत्याधिक प्रयोगलाई कहिल्यै सही मानिँदैन। यति मात्र होइन, सीमाभन्दा बढी स्क्रिनको प्रयोग जुनसुकै उमेरका मानिसका लागि हानिकारक हुन्छ ।

कोरोना महामारी पछि डिजिटल प्रविधिमा ठूलो परिवर्तन आएको छ र हामी सबै आफ्नो स्मार्टफोन, कम्प्युटर वा अन्य उपकरणहरूमा बढी निर्भर भएका छौँ। स्कुल होस् वा अफिसको काम, तीमध्ये धेरैजसो स्मार्ट उपकरणको प्रयोगमा केन्द्रित छन्। जसको नराम्रो असर हामी सबैमा परेको छ । ब्राजिलमा भएको एक अनुसन्धानले स्मार्टफोनको अत्याधिक प्रयोगले हामीलाई धेरै रोगको सिकार हुने देखाएको छ । स्क्रिनको सम्पर्कमा रहँदा, हामी खराब मुद्रामा बस्छौँ, जसका कारण तीव्र ढाड दुखाइलगायत अन्य धेरै स्वास्थ्य समस्याहरूको जोखिम बढेको छ।

३ घण्टाभन्दा बढी स्मार्टफोन चलाउनु खतरनाक हुन्छ

ब्राजिलमा गरिएको एक अनुसन्धानमा संलग्न अनुसन्धानकर्ताहरूको समूहले तीन घण्टाभन्दा बढी समयसम्म स्मार्टफोन प्रयोग गर्ने मानिसलाई मेरुदण्डको समस्याको सामना गर्नुपर्ने पत्ता लगाएको थियो । जसमा पेट भरेर बस्ने वा सुत्ने र हरेक दिन तीन घण्टाभन्दा बढी समयसम्म स्क्रिन प्रयोग गर्ने समावेश छ। साइन्टिफिक जर्नलमा प्रकाशित एक रिपोर्टका अनुसार दिनमा ३ घण्टाभन्दा बढी स्मार्टफोन प्रयोग गर्दा किशोर किशोरीमा ढाड दुख्ने वा खराब मुद्रा हुन सक्छ।

यो अनुसन्धान थोरासिक स्पाइन दुखाइमा केन्द्रित छ

यो अनुसन्धान थोरासिक स्पाइन दुखाइमा केन्द्रित थियो। थोरासिक स्पाइन छातीको पछाडि अवस्थित हुन्छ, जुन काँधको ब्लेडको बीचबाट र घाँटीको तल श्रोणिसम्म फैलिएको हुन्छ। यस अनुसन्धानमा हाई स्कुलको प्रथम र दोस्रो वर्षका १४ देखि १८ वर्षका विद्यार्थीलाई समावेश गरिएको थियो । १६२८ विद्यार्थीहरूले यसमा भाग लिएका थिए। अनुसन्धानमा केटीहरू केटाको तुलनामा छाती पछाडिको ढाड दुख्ने समस्याबाट बढी प्रभावित हुने गरेको पाइएको छ ।

थोरासिक स्पाइन दुखाइको व्यापकता विश्वभरि सामान्य जनसंख्यामा उमेर समूह अनुसार भिन्न हुन्छ, जसको व्याप्ति दर वयस्कहरूमा १५ प्रतिशत देखि ३५ प्रतिशत र बालबालिका र किशोरहरूमा १३ प्रतिशत देखि ३५ प्रतिशत सम्म रहेको अध्ययनले देखाएको छ। कोरोनाको समयमा इलेकट्रोनिक ग्याजेटको प्रयोगमा तीव्र वृद्धिका कारण ढाड दुख्ने बालबालिका तथा किशोर किशोरीहरू बढी बसेकै हुनुका साथै उनीहरूको शैक्षिक प्रदर्शन पनि कमजोर हुने अनुसन्धानले देखाएको छ ।

यो पनि…
स्मार्टफोन र सामाजिक सञ्जालले आत्महत्याको जोखिम बढाउँछ : अध्ययन
सिरानीमा मोबाइल राखेर सुत्नुहुन्छ भने आजैदेखि छोड्नुहोस्Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही