English

जहाँ हरेक दिशाबाट हेर्दा फरक आकृति देखिन्छतपाईँले संसारका सबै तालहरूको बारेमा सुन्नु भएको होला। कोही धेरै ठुला छन् र कोही धेरै साना र गहिरो आकारका छन्। तर आज हामी तपाईँलाई एउटा यस्तो तालको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ । वास्तवमा, हामी सनमुन तालको कुरा गर्दैछौं। यो ताल धेरै सुन्दर छ। यति मात्र होइन, यस तालको बनावटले पनि मानिसहरूलाई यसतर्फ आकर्षित गर्छ। यस तालको विशेष कुरा यो हो कि विभिन्न ठाउँबाट हेर्दा यसको आकार बदलिन्छ। यो ताल ताइवानमा अवस्थित छ। यस तालको नाम सनमुन ताल हो।

ताइवानमा रहेको यस तालको सबैभन्दा ठुलो विशेषता यो हो कि तपाईँले यस ताललाई जुन दिशामा हेर्नुभयो, त्यो फरक देखिनेछ। यदि तपाईँले यस ताललाई विभिन्न दिशाबाट हेर्नुभयो भने, तपाईँले यसको आकार फरक रूपमा देख्नुहुनेछ। यो ताल चारैतिरबाट पहाडले घेरिएको छ ।

यो ताल हरेक दिशाबाट फरक देखिन्छ

यदि तपाईँले यसलाई पूर्वबाट हेर्नुभयो भने, तपाईँले यसलाई सूर्य जस्तै गोलो देख्नुहुनेछ। अर्कोतर्फ, पश्चिमबाट हेर्दा तालको आकार आधा चन्द्रमा जस्तो देखिन्छ। सूर्य र चन्द्रमाको आकारमा मिल्दोजुल्दो भएकाले यस तालको नाम सनमुन ताल राखिएको हो । सनमुन ताल मध्य ताइवानको नान्दु काउन्टीको युची टाउनशिपमा अवस्थित छ। यसलाई हेर्न दैनिक हजारौँ पर्यटकहरू आउने गरेका छन् ।

एकातिरबाट पृथ्वी देखिन्छ भने अर्कोतिरबाट सूर्यको दृश्य

यस तालको छेउमा एकातिरबाट पृथ्वीको दृश्य र अर्को तर्फबाट सूर्य देखिन्छ । त्यसैले त ताइवानको यो अनुपम र सुन्दर ताल विश्वभर चर्चामा छ । यहाँको विशेष कुरा यो हो कि यो ताललाई पूर्वबाट हेर्दा सूर्यको परिक्रमा जस्तो देखिन्छ भने कसैले पश्चिमबाट हेर्दा आधा चन्द्रमा जस्तो देखिन्छ । सनमुन ताल भनेर चिनिने यो ताल रूख र झाडीहरूले घेरिएको छ, त्यसैले यो चन्द्रमा जस्तै देखिन्छ। यो ताल हेर्नु साँच्चै अचम्म भन्दा कम छैन।

यो पनि…
विरुवा नै लोप हुने विज्ञको चिन्ता
सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

लगभग ६ दशकदेखि बालअधिकारको लागि ‘राष्ट्रिय बाल दिवस’ मनाइदै आए पनि बालबालिकाहरुको अवस्थामा कुनै सुधार देखिएको छैन । यस क्षेत्रमा

सहरका स्थानीय रैथाने चिनियाँ नयाँ वर्षको उमंगमा उर्लिरहेका बेला गत आइतबार हङकङेली नेपालीहरूको लामै लर्को भने युङ लङ थिएटरतर्फ सोझिएको

वि विल राइज फाउन्डेसनका संस्थापक अध्यक्ष एवं तेक्वान्दो ग्रान्ड मास्टर तुलसीकुमार गुरुङले पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय म्याराथनका लागि नगद ५ लाख सहयोग

काठमाडौंका धीरज बस्नेत र आर्थिक बस्नेत पुरुष समलिङ्गी जोडी हुन् । उनीहरूले ६ महिनाअघि विवाह गरे । करिब डेढ वर्षको