English

यहाँका मानिसहरू जमिनमुनि बस्छन्जमिनमा नै घर बनाएको देख्नु भएको छ, तर एउटा यस्तो ठाउँ छ जहाँ जमिनमुनि घर बनाएर बस्छन् । यी घरहरू धेरै विलासी र ऐस आरामले सुसज्जित छन्। यो आधुनिक सहर जस्तो देखिन्छ। आधुनिक सहरमा पाइने सबै कुरा यहाँ जमिनमुनि हुन्छ। यो अनौठो सहर अस्ट्रेलियाको मरुभूमि क्षेत्रमा अवस्थित छ । जहाँ यसलाई कुबर पेडी भनेर चिनिन्छ।

भूमिगत सहर

यो सहर पुगेपछि मरुभूमिको बीचमा रातो र खैरो जमिन मात्रै देखिन्छ । जमिनभन्दा माथि घर बनाएर यहाँ कतिपय मानिसहरू बसोबास गर्छन् तर यहाँ एउटा यस्तो भाग छ जहाँ जमिनभन्दा माथि केही पनि देखिँदैन र जमिनमुनि विलासी जीवनका सबै सुविधा उपलब्ध छन् । यसमा स्विमिङ पुल, होटेल, चर्च लगायत धेरै भव्य रेस्टुरेन्टहरू पनि छन्।

यसकारण जमिन मुनि बस्छन्

कुबर पेडी धेरै तातो ठाउँ हो, जाडो मौसममा पनि न्यानो रहन्छ र वर्षा पनि हुन्छ। रिपोर्टका अनुसार यहाँ वर्षभरि करिब १३० मिलिमिटर वर्षा हुन्छ । मानिसहरू भूमिगत बस्न रुचाउनुको एउटा प्रमुख कारण यो हो। यहाँ २४ घण्टा पानी परे पछि बाढीको अवस्था सिर्जना हुन्छ ।

४५ देशका मानिस र ३५०० जनसङ्ख्या

यस भूमिगत सहरमा लगभग ३५०० मानिसहरू बस्छन्। यस सहरमा करिब ४५ देशका मानिसहरू बसोबास गर्छन्। यसमा पनि ६० प्रतिशत युरोपका बासिन्दा छन् । कम जनसङ्ख्याको बाबजुद, यो सहर आफ्नो अद्भुत संस्कृति र जीवनशैलीको कारण मानिसहरूको मन पर्ने ठाउँहरू मध्ये एक हो। पर्यटन र ओपल खानी यहाँको आम्दानीका स्रोत हुन्। यहाँका मानिसहरू राति मात्रै खेलकुदमा रमाउँछन् । यहाँको गल्फ कोर्स निकै प्रसिद्ध छ। यस सहरमा भूमिगत घर मात्रै होइन होटेल पनि छन् । यहाँ तपाईँले जमिन मुनि एउटा स्विमिङ पुल पनि देख्नुहुनेछ।

यो पनि…
अनौठो प्रचलन : केटा खोज्ने २ दिने मेला
आदिवासी जनजातिको अनौठो परम्पराLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम