English

अनौठो प्रचलन : केटा खोज्ने २ दिने मेलाआज पनि संसारमा यस्ता धेरै जनजाति छन्, जो आधुनिक युगभन्दा धेरै पछाडि छन् । आज पनि यी मानिसहरू शताब्दी पुरानो अनौठो परम्पराको पालना गरिरहेका छन्। आज हामी तपाईँलाई एउटा यस्तो जनजातिको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ, जसको चलन आजको युगको लिभ इन रिलेसनसिप जस्तै छ । यहाँ केटीहरूले आफ्नो मनपर्ने केटा छनोट गरेर विवाह नगरी सँगै बस्छन्। यसपछि बच्चा जन्माएपछि यी मानिसहरू विवाह गर्छन्। यो जनजाति र यसको अनौठो परम्परा बारे जान्नुहोस्।

सन्तान भएपछि बिहे गर्ने

यस जातिको नाम गरासिया जनजाति हो। यो जनजाति भारतस्थित गुजरात र राजस्थानका केही क्षेत्रमा बसोबास गर्दछ। यो जनजातिमा एक हजार वर्षदेखि चलिआएको परम्परा छ । यहाँ पहिले केटा र केटी सँगै बस्छन् र बच्चा जन्माउँछन्, त्यसपछि मात्र विवाहको बारेमा सोच्छन् ।

मेलामा युवतीले साथी रोज्छन्

यस जनजातिमा केटीहरूलाई आफ्नो मनपर्ने जीवनसाथी छनोट गर्ने पूर्ण स्वतन्त्रता छ, यसका लागि २ दिने मेला आयोजना गरिन्छ । यो मेलामा केटीहरू आफ्नो मनपर्ने केटा छानेर उनीसँगै भाग्छन् । केही दिनपछि फर्केर विवाह नगरी सँगै बस्न थाल्छन् । उनीहरूको परिवारलाई पनि यो कुरामा कुनै आपत्ति छैन तर केटाका परिवारले केटीको परिवारलाई केही पैसा पनि दिन्छन् । यति मात्र होइन, दम्पतीलाई विवाहका लागि कुनै दबाब दिइँदैन र उनीहरूले यस सम्बन्धबाट सन्तान पनि जन्माउँछन् । सन्तान नजन्मुन्जेल बिहेको बारेमा सोच्दैनन् तर सन्तान भइसकेपछि पनि बिहे गर्ने कि नगर्ने भन्ने कुरा उनीहरूको हो ।

केटीहरूले दोस्रो पार्टनर पनि रोज्न सक्छन्

एउटै केटासँग पूरा जीवन बिताउन केटीहरूलाई कुनै दबाब छैन। केटीहरूले चाहेमा आफ्नो लागि अर्को पार्टनर पनि रोज्न सक्छन् । पुरानो पार्टनरको तुलनामा नयाँ पार्टनरले बढी पैसा तिर्नुपर्ने भए पनि केटी उनीसँगै जान पाउँछन् । यहाँ धेरैले बुढेसकालमा बिहे गर्छन् । अर्कोतर्फ, केही दम्पतीहरू विवाह बिना नै एक अर्कासँग जीवन बिताउँछन्।

यो पनि…
आदिवासी जनजातिको अनौठो परम्परा
इन्टरनेटमा सर्वाधिक खोजिने गाउँLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम