यी खराब आचरणले सुन्न सक्ने क्षमतामा असर गर्छआजकल गलत जीवनशैली र जानी नजानी लापरबाहीका कारण मानिसमा धेरै प्रकारका शारीरिक तथा मानसिक समस्या बढ्दै गएका छन् । ध्यान दिनु पर्ने कुरा के छ भने मानिसहरू पनि धेरै यस्ता रोगहरूबाट ग्रसित छन्, जुन पहिले बुढाबुढी अर्थात् बुढ्यौलीमा लाग्ने गर्थ्यो । मानिसको आँखा कमजोर हुने र सुन्ने क्षमता सानै उमेरमा प्रभावित हुन थालेको छ । घण्टौँ गीत सुन्ने, फोनमा कुरा गर्दा सुन्न सक्ने क्षमतामा असर पर्न थालेको छ ।

खराब जीवनशैली र खानपानमा पोषणको कमीले नै यो संख्या बढ्नुको कारण रहेको स्वास्थ्य विज्ञहरू बताउँछन् । कान शरीरको धेरै नाजुक अंगणहरू मध्ये एक हो। कानलाई सावधानीपूर्वक हेरचाह गर्न आवश्यक छ। तर मानिसका केही गलत बानीका कारण विगत केही वर्षयता मानिसको श्रवण क्षमतामा ठूलो असर परेको छ । यस्तो अवस्थामा तपाईँले ती गलत बानीहरूको बारेमा जान्नुपर्दछ । सुन्ने क्षमता कायम राख्न यस्ता सावधानी अपनाउनु पर्छ।

श्रवण शक्तिमा धूम्रपानको असर

धूम्रपान शरीर र स्वास्थ्यका लागि हानिकारक मानिन्छ । धूम्रपानले मुटु र फोक्सोलाई मात्र असर गर्दैन, कानलाई पनि नोक्सान पुर्याउँछ। अध्ययनका अनुसार धूम्रपानमा पाइने निकोटिनले कानमा रक्तसञ्चारलाई असर गर्छ, जसले कानको नाजुक कोशिकाहरूलाई नोक्सान पुर्याउँछ। अध्ययन प्रतिवेदनका अनुसार सेकेन्डह्यान्ड धुवाँको सम्पर्कमा आएका किशोर किशोरीहरूमा कान कम सुन्ने घटना बढी पाइएको छ। धूम्रपानका कारण टिनिटस अर्थात् कान बज्ने समस्या पनि बढ्दै गएको छ ।

इयरफोन–हेडफोनको अत्यधिक प्रयोग

हिजोआज मानिसहरूले इयरफोन–हेडफोनको अत्यधिक प्रयोग गर्न थालेका छन्। चर्को सङ्गीतले कानको पर्दालाई हानि पुर्याउँछ। अर्कोतर्फ, कानमा लगातार इयरफोन राख्दा आवाज उच्च मात्रामा कानमा पुग्छ। यद्यपि, हेडफोनहरू इयरफोन वा इयरबडहरू भन्दा सुरक्षित छन्, किनकि हेडफोनहरू ६० प्रतिशत वा कम भोल्युम स्तरमा मात्र प्रयोग गर्नुपर्छ।

कपास इयरबड हानिकारक

कपासले बारम्बार कान सफा गरिरहने हो भने यसले कान सफा त गर्छ तर सुन्ने क्षमतामा हानी पुर्याउँछ । कपासको इयरबडको अत्यधिक प्रयोग र लापरबाही प्रयोग हानिकारक हुन सक्छ। जसका कारण कानको पर्दामा प्वाल पर्न सक्छ र सुन्न सक्ने क्षमतामा असर पर्छ । त्यसैले कान आफैँ सफा नगर्नुहोस् र सधैँ कानमा कपास राखेर सफा नगर्नुहोस्।

कानको समस्यालाई बेवास्ता नगर्नुहोस्

धेरै पटक मानिसको कान दुख्ने, चर्को आवाज आउने, कानमा गुञ्जायस आवाज आउने वा कानसँग सम्बन्धित यस्तै समस्या हुन्छ तर मानिसहरूले बेवास्ता गर्छन् । यस्तो लापरबाही भविष्यमा कानको लागि हानिकारक हुन सक्छ। कानमा समस्या देखिएमा तुरुन्त चिकित्सकको सल्लाह लिनुपर्छ । आफैले कुनै औषधि वा कान ड्रप प्रयोग गर्नुहुँदैन।

यो पनि…
मिर्गौला खराब हुने कारण
मिर्गौला महादान !Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

आजको व्यस्त जीवनशैलीमा मानिसलाई तनाव र डिप्रेसन हुनु सामान्य कुरा हो । साथै तनावका कारण निद्रा नलाग्ने समस्या पनि हुन्छ

होण्डाले आफ्नो डिलर नेटवर्कमा कार्यरत टेक्निसियनको सीप र दक्षता अभिवृद्धि गर्ने उद्देश्यले ‘होण्डा टेक्निसियन स्किल कन्टेस्ट २०२३’ सम्पन्न गरेको छ

संसारमा पूरा दिन २४ घण्टाको हुन्छ, जसमा दिनको १२ घण्टा र रातको त्यति नै घण्टा हुन्छ। दिनको पछि रात र

गर्मी मौसम नजिकिँदै गर्दा छाला सम्बन्धी समस्या पनि मानिसमा देखा पर्न थालेको छ । वास्तवमा, हामी सबैले जाडोमा चर्को घामबाट