जहाँ गह्रौँ ढुङ्गा आफै हिँड्छन्यस संसारमा यस्ता धेरै रहस्यमय ठाउँ र चीजहरू छन्, जसको बारेमा जान्दा मानिसहरू अचम्ममा पर्छन् । यी मध्ये कतिपय ठाउँ निकै सुन्दर छन् तर कतिपय निकै खतरनाक पनि छन् । मानिसहरू यस्ता खतरनाक ठाउँमा जान डराउँछन् । तिनीहरूको रहस्य आज पनि वैज्ञानिकहरूको लागि एक चुनौती बनेको छ। आज हामी तपाईँलाई यस्तै रहस्यमय ठाउँको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ । यसलाई डेथ भ्याली पनि भनिन्छ। यो ठाउँ अमेरिका मा छ। यस ठाउँको रहस्य देखेर वैज्ञानिक पनि छक्क परेका छन् ।

भारी ढुङ्गाहरू स्वचालित रूपमा सर्छन्

यो रहस्यमय ठाउँमा भारी ढुङ्गाहरू सयौँ फिटसम्म स्वतः सर्छन्। यहाँ, वैज्ञानिकहरूले गह्रौँ ढुङ्गाहरू आफैँ कसरी चल्छन् भन्ने बारेमा पनि अनुसन्धान गरे। तर, अहिलेसम्म यसको रहस्य खुल्न सकेको छैन । जसका कारण यो ठाउँ हेर्न विभिन्न देशबाट धेरै पर्यटक आउने गरेका छन् । यो स्थान क्यालिफोर्नियाको दक्षिण पूर्वमा रहेको नेभाडा राज्यको नजिकै रहेको छ, जुन २२५ किलोमिटरमा फैलिएको छ।

रेखाहरू भेट्छन्

अहिलेसम्म यी ढुङ्गाहरू हिँडेको कसैले देखेका छैनन्। यी ढुङ्गाहरू स्लाइड गरेपछि तिनीहरूको पछाडि लामो लाइन छोड्छन्। रेखाहरूको चिन्हले यी ढुङ्गाहरू सर्ने बारे जानकारी दिन्छ। यो उपत्यकालाई डेथ भ्याली पनि भनिन्छ। यद्यपि, वैज्ञानिकहरूले ढुङ्गा सर्ने सन्दर्भमा विभिन्न सिद्धान्तहरू दिएका छन्। यो रहस्य जान्नको लागि सन् १९७२ मा वैज्ञानिकहरूको टोली यस ठाउँमा गएको थियो । उनीहरूले करिब ७ वर्षसम्म यी ढुङ्गामाथि अनुसन्धान गरे । यस क्रममा वैज्ञानिकहरूले ३१७ किलोग्रामको ढुङ्गामाथि विशेष अनुसन्धान गरेका थिए । तर, अनुसन्धानका क्रममा त्यो ढुङ्गा आफ्नो ठाउँबाट कत्ति पनि सरेको छैन ।

वैज्ञानिकहरू पनि छक्क परे

केही वर्षपछि फेरि वैज्ञानिक त्यो ढुङ्गाको बारेमा थाहा पाउन त्यहाँ पुगे, त्यसपछि उनले करिब १ किलोमिटरको दुरी फेला पारे । यो देखेर धेरै वैज्ञानिकहरू छक्क परेका छन् । धेरै अन्य वैज्ञानिकहरू भन्छन् कि यी ढुङ्गाहरू तेज हावाका कारण हिँड्छन्। यद्यपि शोधकर्ताहरू यो कुरामा सहमत छैनन्।

मानिसहरूले विभिन्न आकलन

केही मानिसहरू विश्वास गर्छन् कि अलौकिक शक्तिहरूले यी ढुङ्गाहरूलाई एक ठाउँबाट अर्को ठाउँमा सार्छन्। स्पेनको कम्प्लुटेन्स युनिभर्सिटीका अनुसन्धानकर्ताहरूका अनुसार यहाँको माटोमा रहेका सूक्ष्म जीवका कारण यस्तो हुन्छ। जीवाणुका कारण माटो चिल्लो हुन्छ । जसका कारण ढुङ्गाहरू माटोमा खस्छन् । तर, ढुङ्गा रहस्यमय ढङ्गले खस्नुको कारणबारे अहिलेसम्म ठोस निष्कर्षमा पुग्न सकेको छैन ।

यो पनि
वैज्ञानिकले पत्ता लगाए यस्तो रहस्य
जहाँ ४० मिनेट मात्रै रात पर्छLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

१९औं एसियाली खेलकुदअन्तर्गत पुरुष क्रिकेटको क्वाटरफाइनलमा नेपाल भारतसँग पराजित भएको छ । मंगलबार बिहान झेजियाङ युनिभर्सिटी अफ टेक्नोलोजी पिङफेङ क्रिकेट

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।