English

११३ औँ श्रमिक महिला दिवस : सशक्तीकरण संवाद (भिडियो पनि)‘सक्दिन भनेर हिँड्नै छोडियो भने त कहिल्यै प्रगति गर्न सकिँदैन । अहिले घर व्यवहार आफै चलाउने भएकी छु, कुनैबेला बुवा आमाको झरेको आँसु खुसीमा परिवर्तन भएको छ ।’ दृष्टिविहीन अधिकारकर्मी तथा अधिवक्ता सुनिता थापाले यो खुसी साट्दा लामो तालीको गडगडाहट सुनियो ।

११३ औँ श्रमिक महिला दिवसको अवसरमा बुढानीलकण्ठ नगरपालिकाले आयोजना गरेको ‘सशक्तीकरण संवाद’ कार्यक्रममा यो अवसर जुरेको थियो । नगरपालिकाले विभिन्न क्षेत्रमा प्रतिनिधित्व गरेर सफलतापूर्वक आफ्नो जीवन निर्वाह गरिरहेका महिलाहरूको संघर्ष र सफलताको कथा सुन्ने उद्देश्यले यस कार्यक्रम आयोजना गरेको थियो । नगरपालिका भित्र बसोबास गर्ने महिलाहरूको बीचमा उक्त कार्यक्रम गरिएको हो ।

नगरपालिकाको सभा हलमा मंगलबार आयोजित कार्यक्रममा चिकित्सक, प्राध्यापक, शिक्षक, पर्वतारोही, साहित्यकार, सवारी चालक, लघु उद्योग व्यवसायी, सडक व्यापारी, दैनिक ज्यालादारी श्रमिक, सञ्चारकर्मी, अधिकारकर्मी, फरक क्षमता भएका (टेबल कार्यदेखि दैनिक ज्यालाका कार्यमा सक्रिय नेतृत्व गरिरहेका) महिलाहरूको सहभागिता थियो ।

कोभिडको समयमा चार जना बिरामीले पनि अस्पताल चलायौँ । त्यहाँ काम गर्ने स्टाफहरूलाई निरन्तर काम दियौँ, त्यो हाम्रो ठूलो उपलब्धि थियो । विदेशमा समेत गर्न नसकिने टाउको जटिल शल्यक्रिया गरिने प्रविधिलाई नेपाल भित्राएका छौँ ।

उपेन्द्र देवकोटा मेमोरियल न्युरो अस्पतालकी सञ्चालक डा. मधु दीक्षितले आफ्नो विद्यार्थी जीवनदेखिको अनुभव साझा गरेकी थिइन् । ‘कोभिडको समयमा चार जना बिरामीले पनि अस्पताल चलायौँ । त्यहाँ काम गर्ने स्टाफहरूलाई निरन्तर काम दियौँ, त्यो हाम्रो ठूलो उपलब्धि थियो । उनले भनिन् ‘विदेशमा समेत गर्न नसकिने टाउको जटिल शल्यक्रिया गरिने प्रविधिलाई नेपाल भित्राएका छौँ ।’

सुरुमा भरिया भएर काम गरे, त्यतिखेर समाजले पर्यटन क्षेत्रमा लागेका महिलालाई छाडा पनि भन्थ्यो । सबै भन्दा ठुलो कुरा आत्मविश्वास हो । सपना मात्र देखेर हुँदैन, संघर्ष पनि गर्नुपर्छ । आफूले गर्न सक्छु भनेर आँट गर्यो भने असम्भव केही पनि छैन ।

‘सुरुमा भरिया भएर काम गरे, त्यतिखेर समाजले पर्यटन क्षेत्रमा लागेका महिलालाई छाडा पनि भन्थ्यो । सबै भन्दा ठुलो कुरा आत्मविश्वास हो । सपना मात्र देखेर हुँदैन, संघर्ष पनि गर्नुपर्छ । आफूले गर्न सक्छु भनेर आँट गर्यो भने असम्भव केही पनि छैन ।’ सगरमाथा आरोही तथा पर्यटन व्यवसायी लाक्पाफुटी शेर्पाले भरिया जीवनदेखि माउन्टेन विश्वविद्यालय योजनासम्मको अनुभव सुनाइन् ।

हामी कसैले पनि आफ्नो संघर्षलाई ग्लानि सम्झेर, दुःख मानेर लुकेर बस्ने होइन, अरू महिलालाई बाटो देखाउने र आफ्नो अधिकारको लागि प्रश्न सोध्न सक्नुपर्छ ।

साहित्यकार ज्योति जंगलले आफ्नो संघर्षलाई ग्लानि सम्झिएर होइन कि गर्वका साथ अगाडी आउन जोड दिइन् । ‘हामी कसैले पनि आफ्नो संघर्षलाई ग्लानि सम्झेर, दुःख मानेर लुकेर बस्ने होइन, अरू महिलालाई बाटो देखाउने र आफ्नो अधिकारको लागि प्रश्न सोध्न सक्नुपर्छ ।’ उनले भनिन् ‘हामीले घरपरिवार सम्हालेर, पेसा सम्हालेर व्यक्तित्व बनाएका छौँ भने त्यो गर्व लायक कुरा हो ।’ उनले अध्ययनको दायरा बढाउन पनि आग्रह गरिन् ।

ड्राइभर, बाटोमा हिँड्ने भनेर धेरै जनाको हेपाइ पनि छ तर त्यो हेपाइमा हामी बस्दैनौँ । करिब सात सय जना ट्याम्पो चालकमा पाँच सय जना त हामी महिला चालक नै छौँ ।

‘संघर्ष नै सफलता रहिछ भन्ने कुरा मैले यातायात क्षेत्रमा आएर बुझेँ,’ सफा ट्याम्पो चालक सुनसाङ घिसिङले आफ्नो आत्मविश्वास साझा गरिन् ‘ड्राइभर, बाटोमा हिँड्ने भनेर धेरै जनाको हेपाइ पनि छ तर त्यो हेपाइमा हामी बस्दैनौँ । करिब सात सय जना ट्याम्पो चालकमा पाँच सय जना त हामी महिला चालक नै छौँ ।’

अर्थोपेडिक सर्जनमा काम गर्न जाँदा सबै गलल्ल हाँसे । मेरा मेन्टर हरूले नै गाइनोलोजी पढ्न सुझाए, मैले प्रश्न गरे, महिलाले गाइनोलोजी नै पढ्नुपर्छ र ? अहिले म नेपालमा एक जना मात्र महिला अर्थोपेडिक सर्जन छु ।

स्टेजमा लामो सन्नाटा पश्चात् पुनः गडगडाहट ताली बज्यो, जब अर्थोपेडिक सर्जन डा. शिलु श्रेष्ठले आफ्नो अनुभव सुनाइन्, ‘अर्थोपेडिक सर्जनमा काम गर्न जाँदा सबै गलल्ल हाँसे । मेरा मेन्टर हरूले नै गाइनोलोजी पढ्न सुझाए, मैले प्रश्न गरे, महिलाले गाइनोलोजी नै पढ्नुपर्छ र ?’ उनी दृढ सुनिइन् ‘अहिले म नेपालमा एक जना मात्र महिला अर्थोपेडिक सर्जन छु ।’

कार्यक्रममा सहभागी सबैले आ–आफ्नो संघर्ष र सफलताको अनुभव साझा गरे । सबैको एउटै आवाज थियो, ‘हार मान्नु हुँदैन, संघर्ष गरे सफलता अवश्य मिल्छ ।’ नगरपालिकाकी उपमेयर अनिता लामाको संयोजकत्वमा भएको कार्यक्रममा सञ्चारकर्मी कृष्ण ताम्राकार, त्रिभुवन विश्वविद्यालयकी प्राध्यापक अर्चना प्रसाद, स्कुलकी प्रिन्सिपल शर्मिला के.सी., घरेलु लघु उद्यमी रेखा शर्मा चौधरी, साहित्यकार भागीरथी श्रेष्ठ, दैनिक ज्यालादारी श्रमिक (मार्बल चिप्स) कमला बास्तोला, राजनीतिकर्मी तथा सहिद परिवारकी विश्वेश्वरा दाहाललगायत १६० जनाको उपस्थिति थियो ।

भिडियो :

यो पनि…
अमृत दोर्जेको आत्मकथा ‘पर्खाइ’ विमोचन (फोटो फिचर)
एकैथलोमा कविताका तीन पुस्ता...
i9vdfcyku

the canada pharmacy browse around this site www.onlinepharmaciescanada.com [url=http://canadianphrmacy23.com/]generic pharmacy[/url]

...
g846x6n6g

online canadian pharmacy Canadian Online Pharmacies www.canadianpharmacymeds.com [url=http://canadianphrmacy23.com/]Canadian Pharmacy Online canadianphrmacy23.com[/url]

...
guziki

I believe what you postedtypedthink what you postedtypedthink what you postedtypedsaidthink what you postedtypedWhat you postedtyped was very logicala bunch of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain't saying your content isn't good.ain't saying your content isn't gooddon't want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed people's attention?maybe get a person's attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You could look at Yahoo's home page and see how they createwrite post headlines to get viewers interested. You might add a video or a related pic or two to get readers interested about what you've written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier. 1813320">guziki

...
ppu-prof_on

Наша бригада искусных исполнителей подготовлена предоставлять вам передовые средства, которые не только подарят устойчивую защиту от зимы, но и дарят вашему жилью оригинальный вид. Мы деятельны с самыми современными строительными материалами, обеспечивая прочный время службы и прекрасные эффекты. Теплоизоляция фронтонов – это не только экономия на подогреве, но и заботливость о окружающей среде. Энергоэффективные технические средства, какие мы производим, способствуют не только своему, но и поддержанию природы. Самое ключевое: [url=https://ppu-prof.ru/]Утепление фасада дома снаружи цена[/url] у нас стартует всего от 1250 рублей за квадратный метр! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный комфортный локал с небольшими затратами. Наши пособия – это не лишь изолирование, это постройка поля, в котором каждый член символизирует ваш индивидуальный модель. Мы примем в расчет все ваши желания, чтобы преобразить ваш дом еще еще более гостеприимным и привлекательным. Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]ppu-prof.ru[/url] Не откладывайте дела о своем обители на потом! Обращайтесь к исполнителям, и мы сделаем ваш помещение не только тепличным, но и изысканнее. Заинтересовались? Подробнее о наших трудах вы можете узнать на веб-сайте. Добро пожаловать в пространство гармонии и высоких стандартов.

...
ppu-prof_on

Наша команда опытных специалистов завершена подать вам современные методы, которые не только обеспечат надежную оборону от холода, но и дарят вашему собственности современный вид. Мы практикуем с последними составами, ассигнуруя долгосрочный время работы и блестящие результаты. Утепление наружных стен – это не только сбережение на огреве, но и трепет о природной среде. Экономичные подходы, каковые мы осуществляем, способствуют не только зданию, но и сохранению природных ресурсов. Самое основополагающее: [url=https://ppu-prof.ru/]Утепление фасадов снаружи москва[/url] у нас стартует всего от 1250 рублей за квадратный метр! Это доступное решение, которое переделает ваш дом в фактический тепличный корнер с скромными тратами. Наши проекты – это не только изоляция, это созидание помещения, в котором каждый аспект преломляет ваш особенный манеру. Мы примем во внимание все твои желания, чтобы преобразить ваш дом еще более комфортным и привлекательным. Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]https://ppu-prof.ru/[/url] Не откладывайте дела о своем жилище на потом! Обращайтесь к специалистам, и мы сделаем ваш жилище не только более теплым, но и изысканнее. Заинтересовались? Подробнее о наших услугах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в пространство благополучия и высоких стандартов.

...
ppu-prof_on

Наша бригада опытных мастеров проштудирована предлагать вам актуальные средства, которые не только подарят прочную безопасность от зимы, но и подарят вашему зданию современный вид. Мы эксплуатируем с самыми современными материалами, заверяя продолжительный продолжительность эксплуатации и прекрасные результирующие показатели. Изоляция фронтонов – это не только экономия тепла на обогреве, но и трепет о природной среде. Энергосберегающие технологии, какие мы внедряем, способствуют не только зданию, но и поддержанию природы. Самое основное: [url=https://ppu-prof.ru/]Утепление стен дома снаружи цена[/url] у нас начинается всего от 1250 рублей за квадратный метр! Это бюджетное решение, которое превратит ваш резиденцию в подлинный тепличный угол с минимальными тратами. Наши проекты – это не лишь изоляция, это составление поля, в где все компонент символизирует ваш персональный модель. Мы примем во внимание все все ваши желания, чтобы переделать ваш дом еще более гостеприимным и привлекательным. Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]веб-сайте[/url] Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к исполнителям, и мы сделаем ваш помещение не только теплым, но и моднее. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на портале. Добро пожаловать в обитель уюта и стандартов.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

लगभग ६ दशकदेखि बालअधिकारको लागि ‘राष्ट्रिय बाल दिवस’ मनाइदै आए पनि बालबालिकाहरुको अवस्थामा कुनै सुधार देखिएको छैन । यस क्षेत्रमा

सहरका स्थानीय रैथाने चिनियाँ नयाँ वर्षको उमंगमा उर्लिरहेका बेला गत आइतबार हङकङेली नेपालीहरूको लामै लर्को भने युङ लङ थिएटरतर्फ सोझिएको

वि विल राइज फाउन्डेसनका संस्थापक अध्यक्ष एवं तेक्वान्दो ग्रान्ड मास्टर तुलसीकुमार गुरुङले पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय म्याराथनका लागि नगद ५ लाख सहयोग

काठमाडौंका धीरज बस्नेत र आर्थिक बस्नेत पुरुष समलिङ्गी जोडी हुन् । उनीहरूले ६ महिनाअघि विवाह गरे । करिब डेढ वर्षको