English

अहिले पनि छ तीन हजार वर्ष पुरानो ल्वाङको रुखल्वाङ हरेक घरको भान्छामा प्रयोग गरिन्छ। ल्वाङले खानाको स्वाद मात्र बढाउँदैन, स्वास्थ्यका लागि पनि निकै फाइदाजनक हुन्छ । दाँत दुख्ने, घाँटी दुख्नु बाहेक पेट दुखाइमा पनि ल्वाङको प्रयोग गरिन्छ। यही कारणले गर्दा हरेक घरमा ल्वाङको प्रयोग गरिन्छ । तर के तपाईँलाई थाहा छ संसारमा ल्वाङको प्रचलन कहिलेबाट सुरु भयो ? आज हामी तपाईँलाई ल्वाङको इतिहाससँग सम्बन्धित केही यस्ता तथ्यहरूबारे बताउन गइरहेका छौँ, जसको बारेमा आज सम्म सुन्नु भएको छैन ।

ल्वाङको इतिहास आजदेखि करिब तीन हजार वर्ष पुरानो भएको बताइन्छ । त्यस बेला पूर्वी एसियाका केही टापुहरूमा ल्वाङका रूखहरू मात्र उम्रिन्थ्यो। त्यस बेला टर्नेट, टिडोर र यसका केही टापुहरूमा ल्वाङका रूखहरू पाइने विश्वास गरिन्छ। त्यसैले यहाँ बसोबास गर्नेहरूलाई ल्वाङबाट ​​धेरै फाइदा हुन्छ। यी मानिसहरू ल्वाङको व्यापार गर्थे र यसबाट धेरै पैसा कमाउने गर्थे। विश्वको सबैभन्दा पुरानो ल्वाङको रुख इन्डोनेसियाको टर्नेट टापुमा रहेको विश्वास गरिन्छ। टर्नेट यस्तो टापु हो जहाँ प्रशस्त ज्वालामुखीहरू छन्। यति हुँदाहुँदै पनि यहाँ जानबाट मानिसले आफूलाई रोक्न सकेका छैनन् ।

यस टापुको सौन्दर्य अन्य टापु भन्दा फरक छ। यस टापुमा सबै प्रकारका जीवहरू पाइन्छ। यस टापुमा उड्ने भ्यागुता पनि पाइन्छ। जसले तपाईँको मनलाई मोहित बनाउँछ। यो कारणले गर्दा बेलायती वैज्ञानिक अल्फ्रेड रसेल वालेसले उन्नाइसौँ शताब्दीमा नयाँ नस्ल खोज्न यस टापुको यात्रा गरेको मानिन्छ।

उनले आफ्नो काम पूरा गर्न यी टापुहरूमा धेरै वर्ष बिताए। त्यहाँबाट लन्डन फर्कँदा उनीसँग १.२५ लाखभन्दा बढी प्रजातिका नमुनाहरू थिए। भनिन्छ, जब टर्नेट र टिडोरका सुलतानहरूले ल्वाङको व्यापारबाट धेरै पैसा जम्मा गरेका थिए। त्यसपछि उनले आफूलाई सबैभन्दा शक्तिशाली मान्न थाले । त्यही भएर उनीहरू आपसमा झगडा गर्न थाले । बेलायती र डच व्यापारीहरूले उनीहरूको लडाइको फाइदा उठाए र तिनीहरूका क्षेत्रहरू कब्जा गरे।

यो पनि…
एलियन जस्तै देखिने जङ्गल
जसले तीन मिनेटमा १० जनाको ज्यान लिन्छLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम