राति बत्ती बालेर सुत्ने बानी धेरै रोगको कारण बन्न सक्छधेरैको रातमा बत्ती बालेर सुत्ने बानी हुन्छ । यस्ता मानिसहरू अन्धकारमा सुत्न सक्दैनन्। जसका कारण कतिपय मानिस कोठामा मधुरो बत्ती लिएर सुत्छन् । तर के तपाईँलाई थाहा छ तपाईँको यो बानी धेरै रोगहरूको कारण बन्न सक्छ । राति बत्ती बालेर सुत्दा शरीरमा धेरै किसिमका हानी पुग्ने एक अध्ययनले देखाएको छ । फेनबर्ग स्कुल अफ मेडिसिनका डाक्टरहरूले अनुसन्धानमा पत्ता लगाए कि सामान्य प्रकाशमा एक रातको सुत्दा पनि ग्लुकोज र कार्डियोभास्कुलर नियमनमा गडबड हुन सक्छ, जुन हृदय रोग, मधुमेह र अन्य मेटाबोलिक सिनड्रोमको लागि जोखिम कारक बन्न सक्छ।

हृदय रोग को जोखिम

अध्ययनहरूले फेला पारेको छ कि कृत्रिम प्रकाशले सहानुभूतिशील हात र प्रतिरक्षा तंत्रिका तंत्रलाई सक्रिय बनाउँछ, जुन दुवै शरीरमा बाहिरी आक्रमणकारीहरूसँग लड्न जिम्मेवार छन्। जब यी चीजहरू सक्रिय हुन्छन् तब निद्रामा असर पर्छ। यसले हृदयको कार्यलाई असर गर्छ। वेब एमडीको रिपोर्टका अनुसार यस अध्ययनमा उज्यालोका कारण सुत्दा मानिसको मुटुको धड्कन अपेक्षाकृत उच्च हुने गरेको पाइएको छ । अध्ययनका अनुसार यी सबैको नतिजा शरीरमा दीर्घकालीन रोगको जोखिम बढ्छ । स्कर्डियन लय पहिले नै प्रकाशको प्रभावबाट विचलित भएको छ। यससँगै शरीरको मास्टर क्लक पनि बिग्रन्छ । यसले रक्तचापको जोखिम बढाउँछ। अर्को दिन बत्ती बालेर सुत्ने मानिसहरूमा पनि इन्सुलिनको मात्रामा परिवर्तन देखियो।

मधुमेह

अध्ययनका अनुसार राति बत्ती बालेर सुत्ने मानिसमा बिहान जाँच गर्दा इन्सुलिन प्रतिरोधात्मक क्षमता बढेको पाइएको थियो । इन्सुलिन प्रतिरोध भनेको मांसपेशी, पेट र कलेजोले इन्सुलिनलाई राम्रोसँग प्रतिक्रिया नदिने अवस्था हो र शरीरलाई ऊर्जा दिन रगतमा ग्लुकोजको प्रयोग कम हुन्छ, वा पटक्कै हुँदैन। यो अवस्थाको सामना गर्न, प्यान्क्रियाजले थप इन्सुलिन बनाउनु पर्छ। यसले गर्दा समयसँगै रगतमा चिनीको मात्रा बढ्न सक्छ र मधुमेह जस्ता रोगले सताउन सक्छ ।

मोटोपना

महिलाहरूमा गरिएको एक अध्ययनले टिभी वा बत्ती बालेर सुत्ने मानिसहरूलाई बत्ती निभाएर सुत्नेहरूको तुलनामा मोटोपनाको जोखिम बढी हुने देखाएको छ। राति सुत्ने कोठामा अँध्यारो भएको बेला सुत्नु राम्रो हुन्छ भने थोरै उज्यालोले पनि स्वास्थ्यमा असर गर्छ । सुत्ने बेलामा राती बत्ती, स्मार्टफोन, ट्याब्लेट वा टिभी बालेर सुत्ने वृद्ध वृद्धालाई मोटोपना, रक्तचाप र मधुमेहको जोखिम वयस्कको तुलनामा बढी हुन्छ ।

यो पनि…
खाना खाएपछि तुरुन्तै सुत्नुहुन्छ भने आजैबाट बन्द गर्नुहोस्
अग्लो सिरानी राख्ने बानी छ भने होसियार हुनुहोस्Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

स्वास्थ्यलाई राम्रो बनाउन सबैलाई स्वस्थ खानपानसँगै नियमित व्यायाम गर्न सुझाव दिँदै आएको स्वास्थ्य विज्ञहरूले अब राम्रो निद्रालाई बानीमा समावेश गरेका

तपाईँले संसारका सबै तालहरूको बारेमा सुन्नु भएको होला। कोही धेरै ठुला छन् र कोही धेरै साना र गहिरो आकारका छन्।

धेरै जनालाई घर सजाउने मन हुन्छ, जसका कारण घरमा हरियो बिरुवा रोपेर घरको सौन्दर्य बढाउँछन् । यसबाहेक, घरको बाल्कोनी पनि

यदि तपाईँ छालाको हेरचाहमा प्राकृतिक उत्पादनहरू समावेश गर्न चाहनुहुन्छ भने, एलोभेरा उपयुक्त हुन्छ। एलोभेरामा धेरै यस्ता गुणहरू छन् जुन छालाको