यो हो संसारको सबैभन्दा सानो टापुविश्वको सुन्दर टापुको बारेमा तपाइले सुन्नु भएको होला । तर संसारमा यस्ता धेरै टापुहरू छन् जसको बारेमा मानिसहरूलाई धेरै कम थाहा छ। यस्तै एउटा टापु छ जसलाई विश्वको सबैभन्दा सानो टापुको कीर्तिमान प्राप्त भएको छ । तपाईँलाई सुन्दा अनौठो लाग्न सक्छ तर यो सत्य हो कि संसारको सबैभन्दा सानो टापु यति सानो छ कि त्यहाँ एउटा घर बाहेक एउटा रुख मात्र देखिन्छ ।

वास्तवमा, एउटा सानो टापु न्यूयोर्कको अलेक्जान्ड्रिया खाडी नजिकै अवस्थित छ। जसलाई विश्वको सबैभन्दा सानो टापु मानिन्छ। यस टापुको नाम जस्ट रुम इनफ हो। यस टापुको आकार टेनिस कोर्ट बराबर छ। अझ अचम्मको कुरा यो टापुमा एउटा मात्र घर र एउटा रुख छ। ‘जस्ट रुम इनफ’ टापु यति सानो छ कि यो घरको एउटा कुनाबाट सुरु भएर त्यही घरको अर्को कुनामा टुङ्गिन्छ।

तपाईँलाई भनौँ कि संसारमा २००० भन्दा बढी टापुहरू छन् र यो टापु पनि ती मध्ये एक हो। यो टापुको आकार मात्र ३,३०० वर्ग फिट छ। यसको नाम गिनिज बुक अफ रेकर्डमा दर्ता छ। यस टापु भन्दा पहिले, ‘विशप रक’ संसारको सबैभन्दा सानो टापु मानिन्थ्यो। तर जस्ट रुम इनफ आइल्याण्ड अहिले विश्वको सबैभन्दा सानो टापु बनेको छ ।

‘जस्ट रुम इनफ टापु’ बिशप आइल्याण्डको आधा बराबर छ। पहिले यो टापु ‘हब आइल्याण्ड’ भनेर चिनिन्थ्यो तर सन् १९५० मा यो टापु एक परिवारले किनेको थियो। त्यसपछि त्यो परिवारका मानिसहरूले यहाँ एउटा सानो घर बनाएर रुख रोपे। केही समयपछि उनले यस टापुको नाम परिवर्तन गरेर ‘जस्ट रुम इनफ’ राखे ।

यो पनि…
यस तालबाट बिहानै आउँछ डरलाग्दो आवाज
यी हुन् विश्वका अचम्मका अन्तर्राष्ट्रिय सिमानाLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

१९औं एसियाली खेलकुदअन्तर्गत पुरुष क्रिकेटको क्वाटरफाइनलमा नेपाल भारतसँग पराजित भएको छ । मंगलबार बिहान झेजियाङ युनिभर्सिटी अफ टेक्नोलोजी पिङफेङ क्रिकेट

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।