औँठाको छापजस्तै देखिने टापुसंसारमा केही यस्ता टापुहरू छन् जुन अत्यन्तै सुन्दर छन् र तिनीहरूलाई हेर्न पर्यटकहरू स्वतः आकर्षित हुन्छन्। यस्तै एउटा टापु क्रोएसिया हो जुन हेर्नको लागी सुन्दर छ। यस बाहेक अन्य धेरै कारणहरू छन् जसले यसलाई चर्चित बनाउँछ।

क्रोएशिया एउटा सानो देश हो जुन दक्षिणपूर्वी यूरोप, बाल्कन, प्यानोनियन मैदान र भूमध्यसागरको बीचमा अवस्थित छ। यस देशको दक्षिणी र पश्चिमी छेउ एड्रियाटिक सागरसँग जोडिएको छ। यस समुन्द्रको किनारमा साना ठूला करिब एक हजार टापु छन् । यी टापुहरू घुम्न देश तथा विदेशबाट पर्यटकहरू आउने गर्छन्। आकाशबाट हेर्दा यो ठ्याक्कै फिंगरप्रिन्ट जस्तो देखिन्छ।

क्रोएसिया द्वीप

यो टापु समुद्रले घेरिएको छ। यो टापुलाई बालजोनिक टापु पनि भनिन्छ। यो टापु ०.१४ वर्ग किलोमिटर क्षेत्रफलमा फैलिएको छ। टापु मुख्यतया कृषिको लागि प्रयोग गरिन्छ। यो टापु ढुङ्गाको पर्खालको नेटवर्क जस्तै फैलिएको छ र यसैले माथिबाट हेर्दा यो मानव फिंगरप्रिन्ट जस्तो देखिन्छ। यदि यी पर्खालहरू एकसाथ मिलाइयो भने तिनीहरूको दूरी करिब २३ किलोमिटरसम्म पुग्न सक्छ।

यी पर्खालहरू सन् १८०० मा निर्माण गरिएको थियो। यी पर्खाल बनाउन सुक्खा ढुङ्गाको पर्खाल लगाउने प्रविधि प्रयोग गरिएको छ। यी पर्खालहरू धेरै सावधानीपूर्वक एकअर्कासँग जोडिएका छन्।

धेरै वर्षपछि सन् २०१८ मा संरक्षित गरिएको थियो। यो टापु युनेस्को सम्पदा स्थलहरूमा समावेश गरिएको छ। अहिले यो टापु पर्यटनको प्रमुख केन्द्र बनेको छ । मानिसहरू यहाँ घुम्न आउँछन् र यस ठाउँको इतिहास थाहा पाएर छक्क पर्छन्।

यो टापु पर्यटकको पहिलो रोजाई बनेको छ । घुम्न आउने मानिसहरूले यस सुन्दर टापुको सुन्दरतालाई आफ्नो क्यामेरामा कैद गरेर आफ्नो देशमा लैजान्छन्।

यो पनि…
गल्फ खेल्न अन्तरिक्ष जाने अर्बपति

‘थ्री डी पड’ मा पल्टिएको १५ सेकेन्डमा नै हुन्छ मृत्युवरण ...
Eric Jones

Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations What for? Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with merolifestyle.com definitely stands out. It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality. There is, however, a catch… more accurately, a question… So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know? More importantly, how do you make a connection with that person? Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind. Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about… Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out merolifestyle.com. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.) Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is simple, easy, and effective. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=merolifestyle.com

...
Eric Jones

Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this… - Someone does a search and winds up at merolifestyle.com. - They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…” - And then they hit the back button and check out the other search results instead. - Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it. - There they go. This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace. But you CAN fix that. Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better! Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Strong stuff. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=merolifestyle.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

दक्षिण अफ्रिकाबाट उडेको एउटा मालवाहक विमानको नोज ह्विलमा (विमान अवतरण हुँदा प्रयोग हुने पांग्रा) मुनि लुकेर बसेका एक व्यक्तिलाई डच

काउली सबैलाई थाहा भएकै कुरा हो । यसलाई विभिन्न परिकारमा बनाउन प्रयोग गरिन्छ । काउलीको सेवनले स्वस्थ ऊर्जावान् बनाउँछ ।

संसारका सर्वाधिक धनी एलन मस्कको मानव दिमागमा लगाउने चिप बनाउने स्टार्टअप न्युरालिंकले चाँडै नै परीक्षण आरम्भ गर्ने भएको छ ।

अमेरिकाको प्रान्तीय राज्य अलाबामामा चिकित्सकहरूले वंशानुगतरूपमा परिवर्तन गरिएको सुँगुरको किड्नी एउटा ब्रेन डेड मानिसमा सफलतापूर्वक प्रत्यारोपण गरेका छन् । अलाबामा

Suggested