प्राचीन समयसँग सम्बन्धित यस ठाउँजो कोही सधैँ जवान र सुन्दर रहन चाहन्छन्। तर यो गाह्रो मात्र होइन असम्भव पनि छ। आज हामी तपाईँलाई एउटा यस्तो रहस्यको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ जसले तपाईँलाई सधैँ जवान र सुन्दर बनाइराख्छ । भारतस्थित हरियाणामा एउटा यस्तो ठाउँ छ जहाँ सधैँ जवान र सुन्दर रहने रहस्य लुकेको हुन्छ ।

यो स्थान अरवली पर्वत शृङ्खलाको छेउमा रहेको धोसी पहाडमा छ। वास्तवमा अरावली हिमालमा पाइने आयुर्वेदिक जडीबुटीले कायाकल्प गर्दै आएको छ । यो जडीबुटी यस्तो औषधि हो, जसले छालालाई मात्र निखार्दैन, स्वास्थ्य पनि दिन प्रतिदिन राम्रो हुँदै जान्छ।

धोसी पहाड अरवली पर्वत शृङ्खलाको अन्त्यमा उत्तर–पश्चिमी भागमा रहेको सुप्त ज्वालामुखी हो। यो उत्तरी अक्षांश र पूर्वी देशान्तरमा अवस्थित एक मात्र पहाड हो। यो पहाड धेरै महत्त्वपूर्ण र रहस्यमय कारणले प्रसिद्ध छ। विभिन्न धार्मिक पुस्तकहरूमा पनि यस पहाडको उल्लेख पाइन्छ। यस ज्वालामुखीमा हजारौँ वर्षदेखि विस्फोट भएको छैन।

धोसी पहाड दक्षिण हरियाणा र उत्तर राजस्थानको सिमानामा अवस्थित छ। यस पहाडको हरियाणा भाग महेन्द्रगढ जिल्लामा अवस्थित छ र सिंहाना सडकमा नारनौलबाट करिब पाँच किलोमिटर टाढा छ। र यस पहाडको राजस्थान भाग झुन्झुनु जिल्लामा अवस्थित छ। धोसी डाँडाको बारेमा भनिन्छ, यो यस्तो चमत्कारी पहाड हो, जहाँ जो कोही पनि आएर यस डाँडामा बसेर वेद लेख्छन्, त्यो पहाडले त्यो व्यक्ति र वेदका महान् तत्त्वहरू आफैमा स्थापित गर्छ ।

करिब पाँच हजार १ सय वर्षअघि पाण्डवहरू पनि वनवासको समयमा यहाँ आएका थिए भन्ने विश्वास गरिन्छ। विश्वको सबैभन्दा पुरानो धर्म अर्थात् सनातन धर्मको सुरुवातदेखि आयुर्वेदको महत्त्वपूर्ण आविष्कारसम्म च्यवनप्राश पनि धोसी पहाडसँग सम्बन्धित छ । यस पहाडको संरचना सुप्त ज्वालामुखी भए पनि भूगर्भशास्त्रीहरूले यसलाई ज्वालामुखी संरचनाको रूपमा स्वीकार गर्न अस्वीकार गर्छन्।

विगत २० लाख वर्षमा अरावली हिमालमा ज्वालामुखी विस्फोट नभएको भूगर्भविद्हरू बताउँछन् । त्यसैले यसलाई ज्वालामुखी संरचनाको रूपमा लिनु उपयुक्त हुँदैन। तर यसमा पाइने धेरै जडीबुटीहरूले सबैभन्दा गम्भीर रोगहरू पनि निको पार्न सक्छन्।

यो पनि…
यी हुन् विश्वका अचम्मका अन्तर्राष्ट्रिय सिमाना
यी हुन् विश्वका अचम्मका ठाउँLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

के तपाई कल्पना गर्न सक्नुहुन्छ ? मुस्लिम बाहुल्यता भएको देशमा अन्य धर्म मान्छन् ? इन्डोनेसिया अधिकांश मुस्लिम जनसङ्ख्या भएको देश

हङकङमा तुलसीकुमार गुरुङद्वारा लिखित र वि विल राइज फाउन्डेसनद्वारा प्रकाशित आत्मकथा ‘तुलसी’को लोकार्पण गरिएको छ। गुरुङ वि विल राइज फाउन्डेसन,

सिटिजन लाइफ इन्स्योरेन्स कम्पनीले प्रिमियम मूल्यमा सर्वसाधारण सेयर सार्वजनिक निष्कासन गर्ने पारित गरेको छ । आइतबार छायादेवी कम्प्लेक्समा सम्पन्न भएको

मधुमेह एक गम्भीर रोग हो, जसलाई नियन्त्रण गर्न बिरामीले आफ्नो खानपान र जीवनशैलीमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ । चिनीको मात्रा बढेमा

Suggested