दिमागका लागि कुन पोषक तत्त्व महत्त्वपूर्ण ?म्याग्नेसियम हाम्रो शरीरको लागि महत्त्वपूर्ण पोषक तत्त्व हो। म्याग्नेसियम खनिजको रूपमा चिनिन्छ। यसले हाम्रो शरीरमा मांसपेशी र तंत्रिका कार्य ऊर्जा उत्पादन गर्न मद्दत गर्दछ। म्याग्नेसियम सुक्खा फलफूल, बीउ, सम्पूर्ण अन्न, टोफु, फलफूल र एभोकाडोजस्ता खाद्य पदार्थहरूमा प्रचुर मात्रामा पाइन्छ। यो पोषक तत्त्व मस्तिष्कको लागि विशेष लाभदायक छ। यसले दिमागलाई जवान राख्छ र स्मरण शक्ति गुम्नबाट जोगाउँछ।

मस्तिष्कको लागि म्याग्नेसियमको फाइदा

म्याग्नेसियम एक पोषक तत्त्व हो जुन शरीरलाई स्वस्थ रहन वा शरीरमा धेरै महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ, जसमा मांसपेशी र स्नायु प्रणालीको काममा मद्दत गर्दछ। हड्डी र डिएनए, रगतमा चिनीको मात्रा र रक्तचाप नियन्त्रण गर्नका साथै प्रोटिन निर्माणमा म्याग्नेसियमको महत्त्वपूर्ण भूमिका हुन्छ।

म्याग्नेसियम हाम्रो शरीरमा ३०० भन्दा बढी इन्जाइमेटिक गतिविधिहरूमा संलग्न छ। क्याल्सियम पछि म्याग्नेसियम सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण छ। म्याग्नेसियमले न्यूरोप्लास्टिकिटीमा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ जसले हाम्रो मस्तिष्कलाई जवान राख्छ र स्मरण शक्ति गुम्नबाट बचाउँछ।

न्यूरोप्लास्टिकिटी भनेको के हो ?

न्यूरोप्लास्टिकिटी हाम्रो दिमागको पुनरुत्थान हो। पोषणविद्हरूका अनुसार म्याग्नेसियमले स्मरण शक्ति घट्नबाट जोगाउन ठूलो भूमिका खेल्छ र वैज्ञानिकहरूले प्रयोग गरेको म्याग्नेसियम एल–थ्रोनेट हो। म्याग्नेसियमले संज्ञानात्मक कार्य सुधार गर्न, मेमोरी बढाउन, सिक्ने क्षमता सुधार गर्न र मस्तिष्क स्वास्थ्य सुधार गर्न मद्दत गर्दछ। त्यसैले आफ्नो आहारमा म्याग्नेसियम युक्त खानेकुराहरू समावेश गर्नुहोस्।

यो पनि…
निद्राको कमीले स्वास्थ्यमा असर पर्न सक्छ
दौडनुअघि जान्नुहोस् यी १० नियमLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

आजको व्यस्त जीवनशैलीमा मानिसलाई तनाव र डिप्रेसन हुनु सामान्य कुरा हो । साथै तनावका कारण निद्रा नलाग्ने समस्या पनि हुन्छ

होण्डाले आफ्नो डिलर नेटवर्कमा कार्यरत टेक्निसियनको सीप र दक्षता अभिवृद्धि गर्ने उद्देश्यले ‘होण्डा टेक्निसियन स्किल कन्टेस्ट २०२३’ सम्पन्न गरेको छ

संसारमा पूरा दिन २४ घण्टाको हुन्छ, जसमा दिनको १२ घण्टा र रातको त्यति नै घण्टा हुन्छ। दिनको पछि रात र

गर्मी मौसम नजिकिँदै गर्दा छाला सम्बन्धी समस्या पनि मानिसमा देखा पर्न थालेको छ । वास्तवमा, हामी सबैले जाडोमा चर्को घामबाट