English

के मधुमेहले प्रजनन क्षमतालाई पनि असर गर्छ ?मधुमेह एक गम्भीर र पुरानो रोग हो, जसको शरीरमा धेरै साइड इफेक्ट हुने खतरा हुन्छ। रगतमा चिनीको मात्रा बढ्ने अवस्थाले स्नायु, आँखा, मिर्गौला, पाचन स्वास्थ्यमा कठिनाइ बढाउन सक्छ। स्वास्थ्य विज्ञहरू भन्छन्, रगतमा चिनी बढेको अवस्थाले स्वास्थ्यमा धेरै किसिमले असर पार्न सक्छ। यस्तो अवस्थामा मधुमेहले प्रजनन क्षमतामा पनि असर पार्न सक्छ कि भन्ने प्रश्न उठ्छ ?

मधुमेहले शरीरमा पार्ने साइड इफेक्टहरू जान्नका लागि गरिएका सबै अध्ययनमा रगतमा चिनीको मात्रा बढ्ने अवस्थाले शरीरका लागि गम्भीर समस्या निम्त्याउने गरेको पाइएको छ । केही अध्ययनहरूले मधुमेह भएका पुरुष र महिलाहरूको प्रजनन स्वास्थ्यमा प्रतिकूल प्रभावहरू पनि देखाएको छ। सबै मानिसले मधुमेहको जोखिमबाट जोगिइराख्नु आवश्यक रहेको चिकित्सकहरू बताउँछन् ।

प्रजनन स्वास्थ्यमा प्रभाव

मधुमेहले केही पुरुषहरूमा शुक्रकीटको गुणस्तरलाई पनि असर गर्न सक्ने शोधकर्ताहरूले अध्ययनमा पत्ता लगाएको बताएका छन् । मधुमेह भएका पुरुषहरूमा गरिएको अध्ययनले मधुमेह नभएका पुरुषहरूको तुलनामा मधुमेह रोगीहरूले पुरुष हार्मोन टेस्टोस्टेरोनको उत्पादन कम भएको पत्ता लगाएका छन्। जस्तै, यसले प्रभावित पुरुषहरूलाई इरेक्शन प्राप्त गर्न र कायम राख्न गाह्रो बनाउन सक्छ।

मधुमेहले शुक्रकीटको गुणस्तर घटाउँछ। शोधकर्ताहरूले पत्ता लगाए कि मधुमेह स्थितिले हार्मोनलाई पनि असर गर्न सक्छ, जसले प्रजनन स्वास्थ्यलाई असर गर्न सक्छ। तर, सबैलाई यस्तो जोखिम हुनु आवश्यक छैन।

यौन स्वास्थ्यमा पनि साइड इफेक्ट

मधुमेह न्यूरोपैथीको समस्या भएका व्यक्तिमा यौन स्वास्थ्यको जोखिम पनि बढी देखिएको चिकित्सकहरू बताउँछन् । रगतमा चिनीको मात्रा बढ्दा स्नायुमा क्षति पुग्न सक्छ र यस प्रकारको समस्याले इरेक्टाइल डिसफंक्शनको जोखिम पनि बढाउँछ। मधुमेहले शुक्राणुको गुणस्तर घटाउन सक्छ, तर त्यहाँ थोरै प्रमाणहरू छन् कि यसले शुक्राणुको गतिशीलतामा कमी ल्याउँछ ।

महिलाको यौन स्वास्थ्यमा असर

मधुमेहको अवस्थाले महिलाहरूमा पनि धेरै प्रकारका यौन स्वास्थ्य सम्बन्धी विकारहरू बढाउन सक्छ। रगतमा चिनीको मात्रा बढेपछि पिसाब नलीमा इन्फेक्सनको जोखिम पनि बढ्छ, जसको समयमै ख्याल गरिएन भने मिर्गौलामा पनि असर पर्छ । यसबाहेक मधुमेहका महिलामा पोलिसिस्टिक ओभरी सिनड्रोम (पीसीओएस), यौनाङ्ग जलन, सङ्क्रमणको जोखिम पनि बढी देखिएको छ ।

विज्ञहरूको सल्लाह के छ ?

महिला र पुरुष दुवै मधुमेह विरुद्ध सतर्क रहनु महत्त्वपूर्ण छ, जसले प्रजनन र यौन स्वास्थ्यलाई असर गर्न सक्छ । मधुमेह न्यूरोपैथी भएका व्यक्तिहरूमा जोखिम विशेष गरी उच्च हुन्छ। मधुमेहको यस्तो जटिलताबाट बच्न रगतमा चिनीको मात्रा नियन्त्रणमा राख्ने उपायहरू अपनाउनुहोस्। खानपान र जीवनशैली सही राख्दा यस्ता समस्याबाट बच्न सकिन्छ ।

यो पनि…
मधुमेह नियन्त्रण गर्ने उपाय
तनाव र उच्च कोलेस्ट्रोलबीच के सम्बन्ध छ ?Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

बाढी–पहिरोले देशभरका विभिन्न सडक अवरुद्ध भएका छन् । जसका कारण सामान ढुवानीमा समेत ठूलो असर परेको छ । अविरल वर्षा

नव गायक राज सापकोटा र गायिका समिक्षा अधिकारीको युगल स्वरमा रहेको लोक शैलीको ‘चट्ट रुमालमा’ बोलको म्युजिक भिडियो सार्वजनिक भएको

नेपाल क्रिकेट संघ (क्यान) ले सन्दीप लामिछानेलाई केन्द्रीय सम्झौतामा अनुबन्ध गरेको छ । क्यानको केन्द्रीय कार्यसमितिको बिहीबार बसेको बैठकले सन्दीपलाई

कोलम्बो प्लान को सहकार्यमा राधा पौडेल फाउन्डेशन र दक्षिण गोलार्द्धीय मर्यादित महिनावारी संजाल को सहकार्यमा जुलाई १ बाट श्रीलंकाको राजधानी

Popular
Suggested