मधुमेह नियन्त्रण गर्ने उपायरगतमा चिनी नियन्त्रण गर्नु मधुमेहका बिरामीहरूको लागि धेरै महत्त्वपूर्ण हुन्छ किनभने रगतमा अनियन्त्रित चिनी धेरै गम्भीर समस्याहरूसँग सम्बन्धित हुन्छ । स्वस्थ आहार र राम्रो जीवनशैलीले टाइप २ मधुमेहको व्यवस्थापनमा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ । यसका साथसाथै केही घरेलु आयुर्वेदिक औषधिहरू छन् जसको माध्यमबाट तपाईँले आफ्नो ब्लड सुगरलाई नियन्त्रण गर्न सक्नुहुन्छ । यी घरेलु उपचार धेरै स्वास्थ्य लाभहरूले भरिएका छन् । मधुमेह व्यवस्थापन गर्ने केही उपायहरू यस प्रकार छ ः

मेथी

मेथीको दानाले पाचन र कार्बोहाइड्रेटको अवशोषणलाई ढिलो गरेर रगतमा चिनीको मात्रा सुधार गर्छ । मेथीको दाना मुटुको लागि पनि राम्रो हुन्छ । किनकि यसले कोलेस्ट्रोलको स्तर नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्दछ ।

तुलसी

तुलसीले रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउँछ र शरीरलाई बलियो बनाउँछ । पोषणविद्हरूले पनि तुलसीले रगतमा चिनीको मात्रा घटाउन मद्दत गर्छ भनी प्रकाश पार्छन् । तुलसीमा पाइने एन्टिअक्सिडेन्टले अक्सिडेटिभ तनाव कम गर्छ । तुलसीलाई मानसिक स्वास्थ्य पनि सुधार गर्छ ।

दालचिनी

दालचिनीमा एन्टी भाइरल, ऐँठी ब्याक्टेरियल र एन्टी फंगल गुण हुन्छ । यसमा एन्टिअक्सिडेन्टका साथै एन्टी–इन्फ्लेमेटरी प्रभाव पनि हुन्छ । अध्ययनका अनुसार दालचीनीले टाइप–२ मधुमेहको जोखिम कम गर्न मद्दत गर्छ। सबै जडिबुटीहरू मध्ये, दालचिनी सबैभन्दा शक्तिशाली जडीबुटी हो जसमा मिथाइल हाइड्रोक्सी चाल्कोन पोलिमर हुन्छ जसले ग्लुकोजको अपटेकलाई उत्तेजित गर्छ ।

बेसार

पोषणविद्हरूका अनुसार बेसारमा पाइने कर्क्युमिन एक बलियो एन्टिअक्सिडेन्ट हो र यसले मधुमेहका जटिलताहरूलाई निको पार्न मद्दत गर्छ। बेसारले शरीरलाई धेरै फाइदा पुर्याउन सक्छ । बेसारमा एन्टी इन्फ्लेमेटरी गुण पनि भरिएको हुन्छ । तपाईँ आफ्नो आहारमा बेसार धेरै तरिकामा समावेश गर्न सक्नुहुन्छ। यदि तपाईँलाई मधुमेह छ भने, कम ग्लाइसेमिक इन्डेक्स भएका खानेकुराहरू लिनुहोस् र चिनीको स्तर कायम राख्न आफ्नो दिनचर्यामा नियमित शारीरिक व्यायाम समावेश गर्नुहोस् ।

छुटाउनु भयो कि ?
कुन उमेरसमूहका मानिसले कति घन्टा सुत्ने ?

शरीरको तौल घटाउन सेवन गर्नुहोस् यी ८ स्वस्थ खानेकुरा...
जाडोमा उच्च रक्तचापका बिरामीले ध्यान दिनुपर्ने कुराहरू - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] – शरीरलाई न्यानो बनाएर राख्ने ।– सन्तुलित र स्वास्थ्य भोजन गर्ने ।– जाडोमा भिटामिन डी को अभाव कारण पनि रक्तचाप बढ्ने हुनाले घाम ताप्ने ।– बढी क्यालोरी भएको खानेकुरा नखाने किनकि जाडो मौसममा शारीरिक क्रियाकलापहरू कम हुने हुनाले मोटाइपन बढ्न सक्छ ।– अत्यधिक चिसोमा बाहिर हिँड्डुल नगर्ने ।– सामान्य खालको शारीरिक व्यायाम मात्र गर्ने ।– प्रेसरका बिरामीहरूले नियमित औषधि सेवन गर्ने ।– नियमितरूपमा स्वास्थ्य परीक्षण गर्ने ।– वृद्ध उमेर समूहमा जाडो मौसमको प्रभाव सबैभन्दा बढी पर्ने हुनाले उनीहरूको रक्तचाप, मुटु रोग र रक्तनलीसम्बन्धी समस्याबाट जोगाउन अझ विशेष ध्यान दिने ।यो पनि…युरिक एसिड नियन्त्रण गर्ने ५ खानेकुराकपाल झर्न रोक्ने पाँच प्राकृतिक उपाय जसले नयाँ कपाल उमार्न पनि सहयोग गर्छमधुमेह नियन्त्रण गर्ने उपाय […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं । विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) ले विश्वमा २८ लाख मानिसको मृत्यु मोटोपनको कारणले हुने गरेको बताएको छ। संगठनको भनाइमा

कोरोना भाइरसको बढ्दो प्रकोपको बीचमा यसबारे भएरहेको अनुसन्धान बहस (कोरोना सम्बम्धित अध्ययनमा नयाँ–नयाँ जानकारी बाहिर आएको छ । यो खतरनाक

काठमाडौं । यतिखेर देशमा पश्चिमी वायुको सामान्य प्रभाव रहेको छ। बिहान तराईका थोरै स्थानमा हुस्सु/कुहिरो लागेको छ। मौसम पूर्वानुमान महाशाखाका

काठमाडौं । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले आफू तत्काल बन्दाबन्दी गर्ने पक्षमा नभएको स्पष्ट पारेको छ। प्रतिनिधिसभा, शिक्षा तथा स्वास्थ्य समितिको

Suggested