जहाँ बहुमूल्य सामान खुला ठाउँमा राख्छन्घरबाहिर निस्कँदा ताला लगाउन बिर्सनुहुन्न । किनभने यसो गर्दा हामीमा सधैँ चोरीको डर हुन्छ। यति मात्र होइन, चोरहरूले घरको ताला तोडेर चोरीका घटना हुने भएकाले पैसा, सुनचाँदीका गरगहनालगायत बहुमूल्य सामानहरू सुरक्षित ठाउँमा राख्छौँ। तर आज हामी तपाईँलाई एउटा यस्तो गाउँको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ जहाँ आज पनि मानिसहरू आफ्नो घरमा ताला लगाउँदैनन्, यति मात्र होइन, यहाँका मानिसहरूले आफ्नो बहुमूल्य वस्तु लुकाएर राख्दैनन् । उनीहरूले शनिदेवले नै आफ्नो घर र सामानको रक्षा गर्छन् भन्ने विश्वास राख्छन् ।

के छ यो मन्दिरको शनि मूर्तिको इतिहास ?

वास्तवमा, महाराष्ट्रको अहमदनगर जिल्लामा एउटा गाउँ छ। जसको नाम शनि शिंगणापुर हो। यस गाउँमा एउटा मन्दिर छ। जसलाई शिंगणापुरको शनि मन्दिरको नामले चिनिन्छ । यस शनि मन्दिरको विशेषता भनेको यहाँ रहेको शनिदेवको ढुङ्गाको मूर्ति खुला आकाशमुनि सङ्गमरमरको मञ्चमा विना चन्द्रमा र गुम्बज विना विराजमान छ । यो मूर्ति करिब ५ फिट ९ इन्च अग्लो र एक फिट ६ इन्च चौडाइको छ ।

गोठालाले यो शनिदेवको मूर्ति फेला पारेका थिए

शनि शिंगणापुर सबै शनि मन्दिरहरू मध्ये सबैभन्दा फरक र अद्वितीय मन्दिर हो। शनि शिंगणापुरस्थित यस मन्दिरमा बसेको मूर्ति स्वयं प्रकट भएको मानिन्छ । यस मूर्तिको बारेमा एक किंवदन्ती छ, जस अनुसार यो चट्टान गोठालोले फेला पारेको थियो। त्यसपछि शनिदेवले यो मूर्तिलाई खुला परिसरमा राखेर तेलले अभिषेक गर्न आदेश दिएका थिए। भगवानबाट यस्तो आदेश पाएपछि उनले यो मूर्ति यहाँ स्थापना गरे, त्यस बेलादेखि नै शनिदेवीको पूजा गर्ने र मञ्चमा तेल अभिषेक गर्ने चलन चल्दै आएको छ ।

यस गाउँका घर–घरमा ताला लगाइँदैन

शिंगणापुर गाउँको विशेषता भनेको यो सानो गाउँमा आज पनि कुनै पनि घरमा ताला लगाइँदैन । यसका साथै मानिसहरूले आफ्ना बहुमूल्य सामानहरू कुनै पनि सुरक्षित ठाउँमा राख्नु पर्दैन। बरु, उनीहरूले आफ्ना बहुमूल्य वस्तुहरू पनि खुला ठाउँमा राख्छन्। यस गाउँको रक्षक शनि भगवान् मात्रै रहेको जनविश्वास छ । कसैले चोर्यो भने यो गाउँबाट बाहिर निस्कन पनि नसक्ने र शनिदेवले उसलाई विनाश गर्छ भन्ने मानिसहरूको विश्वास छ। यहाँ आउने मानिसहरूले पनि आफ्नो सवारीसाधन लक गर्दैनन् तर कुनै झन्झट बिना सुरक्षित महसुस गर्छन्।

यो पनि…
बेहुली होइन, यहाँ विवाहपछि बेहुला अन्माइन्छ !
बेहुली नाचेपछि बेहुलाले तत्कालै दिए डिभोर्सLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन

जीवनमा समय धेरै महत्त्वपूर्ण छ । जीवनमा समयले मात्र सही बाटो देखाउँछ तर यसका लागि समयको सही दिशा हुनु आवश्यक

अहिले धेरैजसो मानिसहरू आफूलाई सुन्दर देखाउन विभिन्न कुराहरूको प्रयोग गर्छन् । धेरैले घरेलु उपाय अपनाउने गर्छन् भने धेरैले चलन अनुसार