सगरमाथाको चुचुरोमा ‘हिउँ चितुवा’ बाजेलाई नातिको समर्पण‘हिउँ चितुवा’ उपनामले विश्वविख्यात पर्वतारोही स्वर्गीय आङरिता शेर्पाका नाति तेन्जिङ्ग जाङ्बु शेर्पाले सगरमाथाको शिखर चुमेका छन् । बिना कुनै कृत्रिम अक्सिजन १० पटक सगरमाथा आरोहण गरेका विश्व किर्तिमानी आरोही आफ्ना हजुरबुवाप्रति समर्पित गर्दै २३ वर्षिय तेन्जिङ्गले यो आरोहण तय गरेका हुन् ।

‘हामी शेर्पा समुदायको परम्पराअनुसार दिवंगत आत्माको चिरशान्तिका निम्ति गुम्बामा घेवा गर्ने चलन छ । मेरो हजुरबुवाले आफ्नो जीउज्यानले साथ दिएसम्म सम्पूर्ण जीवन नै हिमाल आरोहणमा समर्पण गर्नुभयो । वहाँको निम्ति हिमाल नै पवित्र गुम्बा थियो र चोमोलुङ्मा नै देवी । त्यहि पवित्र गुम्बा सगरमाथामा पुगेर म वहाँको घेवा गर्दैछु’ सगरमाथा आधारशिविरसँगको सम्पर्कमा उनले भावविह्वल हुँदै बताए ।

मेरो हजुरबुवाकै बाटो पछ्याएर मेरो ठूलो बुवा, बुवा,काकाहरु आरोहणमा लाग्नुभयो । एक आरोहीलाई आरोहणबाटै सम्मान गर्नुपर्छ भन्ने ठानेर सगरमाथा चढ्ने निधो गरेको हुँ ।

त्यसै गरी तेन्जिङका पथप्रदर्शक रहेका विश्व किर्तिमानी आरोही तथा ‘वि विल राइज फाउन्डेसन’का सद्भावना राजदूत फुर्वा तेन्जिङ शेर्पाले १५ औं सफल सगरमाथा आरोहण गरेका छन् । उनकै नेतृत्वमा दोलखाको रोल्वालिङमा हिमाल आरोहण तालिम गरेका तेन्जिङले मे ९ मा सगरमाथा आधारशिविरबाट शिखरको यात्रा आरम्भ गरेका थिए । आधारशिविर व्यवस्थापक फुजुङ लामाका अनुसार उनीहरु बिहिबार बिहान ९.३० बजे सगरमागाको शिखरमा पुगेका हुन् ।

कृत्रिम अक्सिजन प्रयोग नगरी हिउँद याममा पहिलो सफल आरोहण गरेका कालजयी पर्वतारोही आङरिता शेर्पाले कञ्जनजँघा, धौलागिरी, चोयुलगायतका हिमालहरु पनि बिना कृत्रिम अक्सिजन आरोहण गरेका थिए । उनको यस अद्वितीय प्रतिभाको उच्च कदर गर्दै नेपाल सरकारले गोरखा दक्षिणबाहु र त्रिशक्ति पट्टले सम्मान गरेको थियो । आफ्ना हजुरबुवाको देहावसानपछि अमेरिकाको क्यालिफोर्नियामा बसोबास गर्दै आएका तेन्जिङ नेपाल फर्केका थिए ।

‘त्यतिबेला मेरो हजुरबुवाको नाम, काम र प्रतिष्ठालाई एक नातिका हैसियतले कसरी अघि बढाउन सक्छ भन्ने मनमा खेलिरह्यो । जब म मेरो मामाघर रोल्वालिङ गाउँ हुँदै टासिलाप्चा पास तय गरेर मेरो जन्मघर हिलाजुङ सोलुखुम्बु गएर सगरमाथा आधारशिविर पनि पुगें, मैले मेरा हजुरबुवाका थुप्रै रोमाञ्चक आरोहणका कथाहरु सुन्न पाएँ’ तेन्जिङ मेरोलाइफस्टाइलसँग भन्दै थिए,‘मेरो हजुरबुवाकै बाटो पछ्याएर मेरो ठूलो बुवा, बुवा,काकाहरु आरोहणमा लाग्नुभयो । एक आरोहीलाई आरोहणबाटै सम्मान गर्नुपर्छ भन्ने ठानेर सगरमाथा चढ्ने निधो गरेको हुँ ।’

ड्रिमर्स डेस्टिनेउसन ट्रेक्स एण्ड एक्सपिडिसन प्रालिले व्यवस्थापन गरेको यस आरोहणपछि आरोहणलाई नै निरन्तरता दिने र हजुरबुवासँग सम्बन्धित संग्रहालय निर्माण गर्ने योजना रहेको तेन्जिङ सुनाउँछन् ।

फुर्वा तेन्जिङ शेर्पा र तेन्जिङ्ग जाङ्बु शेर्पा

भिडियो :

यो पनि …
बाजेको सम्झनामा सगरमाथा चढ्दै तेन्जिङ
३ फिट ७ इन्चका २८ वर्षीय सागर भन्छन्, ‘रामदुङ चढें सगरमाथा चढ्दैछु’ (भिडियो सहित)
‘सगरमाथाको सबै कीर्तिमान नेपालीले बनाउनुपर्छ, नत्र विदेशीले हेप्छन्’Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन