अनौठो परम्परा : जहाँ अपहरण गरेर बेहुली ल्याइन्छ !विश्वभरका देश आफूलाई विकसित र सभ्य बनाउन लागि परेका छन् । केही देशले त आफ्नो पहुँच चन्द्रमा र मंगलसम्म पुर्याएका छन् । तर अहिलेसम्म यस्ता पनि केही देश छन्, जहाँ समाजको परम्परा भन्दै कुप्रथा कायम रहेको छ । यो देश किर्गिस्तान हो, जहाँ अहिलेसम्म पनि अपहरण गरेर ल्याएपछि बेहुली बनाएर भित्राइन्छ । त्यहाँ महिलालाई विवाह गर्नका लागि पहिला अपहरण गरिन्छ ।

प्रतीकात्मक तस्वीर

२०१३ मा सरकारले यसलाई गैरकानूनी घोषित गरेकपनि अहिलेसम्म पूर्ण रुपमा नियम लागू गरेको पाइँदैन । त्यहाँ कही दिनअघि मात्रै २७ वर्षकी एक महिलालाई अपहरण गरियो । र पछि उनको हत्या गरिएको थियो । जसको बिरोधमा सरकारभर प्रदर्शन भयो । किर्गिस्तानको राजधानी बिश्केकमा ५ अप्रिलमा कामका लागि घरबाट निस्किएकी एजादा कनाटबकोवालाई तीन मानिसले जबरजस्ती अपहरण गरे ।

किर्गिस्तान में प्रोटेस्ट्स

घरकाले उनलाई धेरै खोजे तर पाउन सकेनन् । पछि पुलिसले घटनाको अनुसन्धान गर्दै जाँदा राजधानी नजिकको एक गाउँमा एक मृत पुरुष र एजादा कनाटबकोवालाई मृत अवस्थामा भेटियो । हरेक वर्ष ८ हजारको हाराहारीमा किर्गिस्तानमा महिलाको अपहरणपछि विवाह हुने गरेको छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

भारतलाई आस्थाको देश पनि मानिन्छ । जहाँ हरेक धर्मका मानिसहरू बस्छन् । त्यहाँ अनगिन्ती मन्दिर र मस्जिदहरू छन्। त्यी मध्ये

संसारमा लाखौँ रहस्यहरू छन्, जसको बारेमा आजसम्म मानिसले थाहा पाउन सकेका छैनन्। शताब्दीयौंदेखि मानिसले यी रहस्यहरूबारे जान्न खोज्दै आएका छन्,

संसारभरि अनगिन्ती रहस्यमय ठाउँहरू छन्, जसको बारेमा सबैलाई थाहा छैन। आज हामी तपाईँलाई संसारका केही यस्ता ठाउँको बारेमा बताउन गइरहेका

संसारमा घुम्न मन नलाग्ने मान्छे कमै होलान् । मानिसहरू पृथ्वीको हरेक ठाउँ घुम्न चाहन्छन् । सुन्दर समुद्र तटहरू, प्रेतवाधित ठाउँहरू