जानौं ध्यानका लागि हात मुद्राहरूआसनको स्थितिलाई मुद्रा भनिन्छ । त्यहाँ धेरै प्रकारका मुद्राहरू छन् । ती मध्ये एक हो हस्त मुद्रा । यस्तो अवस्थामा हातका सबै औंलाको सहयोगमा विशेष आकार बनाइन्छ । यी अंकहरूलाई हस्त मुद्राको नाम दिइएको छ । ध्यान गर्दा तपाईं विभिन्न हात मुद्राहरू प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ । यसले तपाईंको शरीरलाई धेरै फाइदा पुर्‍याउँछ साथै ध्यानमा मद्दत गर्दछ ।

१.ज्ञान मुद्रा
ध्यानको समयमा तपाईंले ज्ञान मुद्रा धेरै सजिलै गर्न सक्नुहुन्छ । प्रायः ध्यान गर्नेहरूले यो मुद्रा गर्न मन पराउँछन् । यो ज्ञान मुद्रा गर्नाले एकाग्रता बढ्छ । स्मरणशक्ति पनि तीष्ण हुन सक्छ । यो मुद्रा शताब्दीयौंदेखि ज्ञान प्राप्तिका लागि गरिँदै आएको मानिन्छ । तपाईं कुनै पनि कुरामा ध्यान केन्द्रित गर्न यो मुद्रा गर्न सक्नुहुन्छ ।

–ज्ञान मुद्रा कदम
यो मुद्रा गर्नको लागि आफ्नो औंलाको टुप्पोले आफ्नो औंलालाई छुनुहोस् । आफ्नो अन्य तीन औंलाहरू सीधा राख्नुहोस् ।

२. बुद्ध मुद्रा
बुद्ध मुद्रा ध्यान गर्दा गरिन्छ । यस मुद्राको अभ्यासले दिमागलाई तीष्ण बनाउँछ । धेरै योग गुरुहरूले यो मुद्रा गर्छन् जब अवचेतनबाट सहज सन्देशहरू बुझ्न आवश्यक हुन्छ । यो मुद्राको नियमित अभ्यासले रक्तसञ्चारमा सुधार ल्याउँछ । यसका साथसाथै तपाईंको सोच्ने क्षमता पनि बढ्छ ।
–बुद्ध मुद्रा कदम
यो मुद्रा गर्न आफ्नो सानो औंलाले आफ्नो औंला छुनुहोस् । यसपछि आफ्नो अन्य तीन औंलाहरूलाई सीधा राख्नुहोस् ।

३.शून्य मुद्रा
ध्यान गर्दा शून्य मुद्रा गर्न सकिन्छ । यो मुद्राले अन्तर्ज्ञान, सतर्कता र संवेदी शक्तिहरू सुधार गर्दछ । यसले तपाईंको भावना र विचारलाई पनि शुद्ध बनाउँछ । यसलाई नियमित रूपमा अभ्यास गर्नु तपाईंको लागि धेरै लाभदायक हुन सक्छ ।

कसरी गर्ने ?
यो मुद्रा गर्नको लागि औंलाको टुप्पोले बीचको औंलाको टुप्पोलाई छुनुहोस् । अब बाँकी तीन औंलाहरूलाई सीधा र आराम गर्नुहोस् ।

४.प्राण मुद्रा
प्राण मुद्राले तपाईंको निष्क्रिय ऊर्जालाई पुनरुत्थान गर्दछ । त्यसैले यसलाई प्राण मुद्रा भनिन्छ । यो मुद्राको नियमित अभ्यास गर्नाले व्यक्तिमा सकारात्मक ऊर्जा आउँछ ।
–प्राण मुद्रा कदम
यो मुद्रा गर्नको लागि आफ्नो बुढी औंलाको टुप्पोले आफ्नो कान्छी र साइली औंलाहरू छुनुहोस् र अन्य दुई औंलाहरू सीधा राख्नुहोस् ।

५.सूर्य मुद्रा
सूर्य मुद्राको नियमित अभ्यासले अग्नितत्त्व बढाउँछ । यसले मेटाबोलिज्मलाई बढाउँछ । साथै तपाईंको पाचन प्रणालीमा पनि सुधार हुन्छ । शरीरको भारीपन कम गर्न यो मुद्राको नियमित अभ्यास गर्न सक्नुहुन्छ । विशेषगरी जाडो मौसममा यो मुद्राको अभ्यास गर्नुपर्छ । किनभने यसले शरीरको तापक्रम बढाउँछ ।

सूर्य मुद्रा कदम
यो मुद्रा गर्नको लागि साइली र बुढी औंला जोड्नुहोस् । अन्य तीन औंलाहरू सीधा फैलाउनुहोस् ।

तपाईंले ध्यानको लागि यी हातको आसनहरू नियमित रूपमा अभ्यास गर्न सक्नुहुन्छ । यसबाट तपाईंलाई धेरै फाइदा हुनेछ । शारीरिक बलसँगै मानसिक विकास पनि राम्रोसँग हुन सक्छ । यस्तो अवस्थामा तपाईंले नियमित रूपमा हातको यी आसनहरू अपनाउनु पर्छ ।

यो पनि…
ध्यान गर्दा नियम पालना गरौं
यी चिज खाएर गर्नुहोस् दिनको सुरुवातLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन