कोरियामा नेपाली श्रमिकको प्रवेशाज्ञा एक वर्ष थपइपीएसमार्फत दक्षिण कोरिया आई श्रम गरिरहेका नेपालीसहित प्रवासी श्रमिकको प्रवेशाज्ञा अवधि एक वर्ष थप हुने भएको छ । कोरोना महामारीका कारण कोरियामा प्रवासी श्रमिक भित्र्याउने रोकिएको प्रक्रिया पुनः सुचारु भए पनि विभिन्न कारण सहज नभएपछि यही काम गरिरहेका मजदुरको प्रवेशाज्ञा एक वर्ष थप हुने भएको हो ।

दक्षिण कोरिया सरकारले यहाँ श्रम गरिरहेकामध्ये सन् २०२२ अप्रिल १३ देखि डिसेम्बर अन्तिमसम्ममा प्रवेशाज्ञा सकिन लागेका नेपालीसहित सम्पूर्ण प्रवासी श्रमिकको प्रवेशाज्ञा एक वर्ष थप गरेको हो । निर्णयअनुसार इपीएस प्रक्रियामार्फत दक्षिण कोरिया आई ई–९ प्रवेशाज्ञामा श्रम गरी प्रवेशाज्ञा सकिन लागेकाले एक वर्ष थप प्रवेशाज्ञा पाउने छन् ।

इपीएस नियमानुसार पहिलो कार्यकालमा तीन वर्ष प्रवेशाज्ञा पाउँछन् । तीन वर्षे अवधि समाप्त भएपश्चात् कम्पनी र श्रमिकको सहमतिमा थप एक वर्ष १० महिनासहित चार वर्ष १० महिना बस्न पाउँछन् । पहिलो कार्यकाल सकेर अनिवार्य आफ्नो देश फर्किनुपर्छ । पुनः प्रतिबद्ध श्रमिकका रूपमा दोस्रो कार्यकालका लागि कोरिया आएका श्रमिकको समयावधि पनि पहिलो कार्यकालको झैँ हुनेछ ।

हाल एक वर्ष प्रवेशाज्ञा थपिनेमा पहिलो वा दोस्रो जुनसुकै कार्यकालको भए पनि यही अप्रिल १३ देखि डिसेम्बर अन्तिमसम्ममा तीन वर्षे अवधि वा चार वर्ष १० महिना अवधि सकिन लागेका पर्छन् । अवधि सकिन लागेकालाई यहाँको इमिग्रेसनले आफैँ एक वर्ष बसाई अवधि थपिदिने छ । जसका लागि केही दिनपछि हाइकोरिया वेबसाइट वा आफ्नो इपीएस आइडीबाट आफ्नो थपिएको अवधिबारे जानकारी लिन सकिनेछ ।

दक्षिण कोरिया सरकारले यसअघि पनि गत वर्ष सन् २०२१ अप्रिलदेखि डिसेम्बरसम्म र सन् २०२२ जनवरीदेखि अप्रिल १२ सम्म प्रवेशाज्ञा अवधि सकिनेका लागि एक वर्ष प्रवेशाज्ञा थपिदिएको थियो । पहिल्यै एक वर्ष अवधि थपिनेबाट अप्रिलदेखि जुन अन्तिमसम्म थप अवधिसमेत सकिनेका लागिसमेत ५० दिन थप प्रवेशाज्ञा दिने निर्णय भएको छ ।

यो निर्णयले दक्षिण कोरियामा रहेका प्रवासी मजदुरमध्ये ७७ हजार ९४ को एक वर्ष अवधि थपिएको छ । त्यस्तै एक वर्ष थपिएर पनि सकिन लागेकाको हकमा थपिने ५० दिनको अवधि थप पाउनेमा पाँच हजार ६४४ रहेका छन् ।

कोरोनाका कारण थपिएको एक वर्षे प्रवेशाज्ञा पाउनेले अघिल्लो पटकको नियमझैँ यसपटक पनि कम्पनी चित्त नबुझेमा एक पटक कार्यस्थल परिवर्तन गर्न सक्नेछ ।

तीन वर्षे कार्यकालमा तीन पटक र पछि थपिने एक वर्ष १० महिनाको अवधिमा दुई पटक कार्यस्थल परिवर्तन गर्न पाउने भए पनि उक्त अवधिमा कार्यस्थल परिवर्तन गर्न कम्पनी मालिकको अनुमति चाहिने प्रावधान छ तर कोरोनाका कारण एक वर्ष थप अवधिमा भने कम्पनी मालिककले रोक्न नपाउने नियम रहेको प्रवासी मजदुर सङ्घ (एमटियुक)का अध्यक्ष उदय राईले बताए ।

यो निर्णयले कोरिया अझै बसेर श्रम गर्दै कमाउँछु भन्नेका लागि अवसर बन्न पुगेको छ भने नेपाललगायत अन्य देशमा रहेर सम्पूर्ण प्रक्रिया पूरा गरी कोरिया जान पर्खिरहेकामा कोरिया प्रक्रिया विस्तारै हुनेसक्ने अनुमान गरिएको छ ।

यो पनि…
एनआरएनए महाधिवेशन पूर्वसन्ध्यामा शेष घलेले डाके भेला

एनआरएनएको दुई समूह अलग–अलग महाधिवेशनको तयारीमा
सामाजिक कार्यअन्तर्गत वी विल राइजको सहयोग...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you. Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

Great post. Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

For most up-to-date news you have to pay a visit world-wide-web and on internet I found this website as a most excellent web site for most recent updates. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
infoda4nik.ru

An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been doing a little research on this. And he in fact bought me lunch simply because I discovered it for him... lol. So let me reword this.... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your web site. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Greate article. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your blog. infoda4nik.ru

...
link indexing url

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again. indexation url

...
гостиничные чеки мск

constantly i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this place. чеки на гостиницу в москве

...
ogorodkino.ru

What a information of un-ambiguity and preserveness of precious experience concerning unexpected feelings. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Very nice article, just what I needed. ogorodkino.ru

...
чеки на гостиницу в москве

You should take part in a contest for one of the best blogs on the net. I am going to recommend this blog! чек на проживание в гостинице купить

...
сделать чеки на гостиницу

What i do not realize is in fact how you're not really a lot more well-liked than you may be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly relating to this topic, produced me personally believe it from numerous numerous angles. Its like men and women aren't fascinated unless it's something to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs nice. All the time deal with it up! купить гостиничные чеки с подтверждением

...
гостиница с отчетными документами

I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next! чеки на гостиницу в москве

...
sadovoe-tut.ru

I feel this is one of the so much important information for me. And i'm glad reading your article. However wanna observation on few common things, The site taste is great, the articles is in point of fact excellent : D. Just right activity, cheers sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it's driving me insane so any assistance is very much appreciated. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

Good info. Lucky me I ran across your site by accident (stumbleupon). I have saved it for later! sadovoe-tut.ru

...
real cams show

Enter the live chat for free and watch incredible cam girls shows or create a free account for additional benefits, like the ability to go full screen

...
чистка дивана на дому цена борисов

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot чистка диванов в жодино

...
химчистка мебели борисов

whoah this blog is fantastic i really like reading your articles. Stay up the good work! You understand, a lot of people are hunting around for this info, you can help them greatly. чистка подушек в смолевичах

...
химчистка диана цены на услуги в борисове

Hey there are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated! химчистка мебели жодино

...
химчистка дивана на дому смолевичи

Excellent blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I'm planning to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally confused .. Any ideas? Cheers! химчистка дивана в смолевичах

...
химчистка диана цены на услуги в жодино

Because the admin of this site is working, no uncertainty very soon it will be well-known, due to its quality contents. чистка дивана на дому цена борисов

...
химчистка дивана в борисове

We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you. чистка диванов в жодино

...
bezogoroda.ru

Hurrah! Finally I got a website from where I know how to truly get useful information regarding my study and knowledge. bezogoroda.ru

...
www animal xnx com

I am sure this article has touched all the internet users, its really really good article on building up new weblog. dogxxx

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

वि विल राइज फाउन्डेसन राष्ट्रिय युवा प्रतिभा सम्मान २०८० बाट सम्मानित भएको छ । पर्यटन प्रवर्द्धन तथा सामाजिक सेवामा सक्रिय

गैरआवासीय नेपाली संघ (एनआरएनए) यूकेका अध्यक्ष प्रेम गाहामगर निलम्बित भएका छन् ।  एनआरएनए यूकेका महासचिव खुशी लिम्बूले मंगलवार प्रेश विज्ञप्ति

गैरआवासीय नेपाली संघ (एनआरएनए) युरोपले विज्ञ सम्मेलनको आयोजना गर्ने भएको छ । संघका युरोप संयोजक सन्तोष भट्टराईका अनुसार संघले आगामी

बहुपदीय प्रणालीमा सहमति भएसँगै गैरआवासीय नेपाली संघ(एनआरएनए)मा पहिलो कार्यकारी अध्यक्ष भएका हुन्, कुल आचार्य। एनआरएनएको इतिहासमै पहिलोपटक बनेको यो जम्बो