प्रचण्ड लचिलो भए फुक्न सक्छ गठबन्धनको गाँठो

गठबन्धन भत्किए कांग्रेसका लागि सत्ता साझेदारको विकल्प एमाले


केपी शर्मा ओली ३ फागुन ०७४ मा दोस्रोपटक मुलुकको प्रधानमन्त्री बनेको केही महिना पनि नबितेका बेला यदि कसैले सबैभन्दा बढी उनलाई ‘अधिनायकवादी’ भन्थ्यो भने ती थिए, कांग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवा

तर परिस्थित सधैँ एकनासको रहँदैन । राजनीतिमा त झनै कुन मुहूर्तमा नयाँ समीकरण बन्छ र कुन बेला कित्ताकाट हुन्छ भनेर अनुमान लगाउन सहज हुँदैन । नेपाली राजनीतिको पछिल्लो प्रहरमा यस्तै दृश्यहरू देखिएका छन् ।

ओली नेतृत्वको एमाले घरबाट ‘कट्टी’ भन्दै पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ र माधव कुमार नेपाल देउवाको दैलोमा पुगे । परिणाम सत्ता सिंहासनबाट ओली बाहिरिए । देउवाको नेतृत्वमा गठबन्धन सरकार बन्यो ।

तत्कालीन प्रधानमन्त्री ओलीले ८ जेठमा दोस्रोपटक गरेको संसद् विघटनलाई उल्ट्याउँदै सर्वोच्च अदालतले देउवालाई प्रधानमन्त्री बनाउन परमादेश दियो । नतिजा माओवादी केन्द्र, एकीकृत समाजवादी, जनता समाजवादी (जसपा) र राष्ट्रिय जनमोर्चाको समर्थनमा कांग्रेस संसदीय दलका नेताको हैसियतमा देउवा २९ असारमा प्रधानमन्त्री भए ।

तर, देउवाले सरकारको नेतृत्व गरेको सात महिनामै यो सत्ता गठबन्धन धर्मराएको छ । कुनै पनि बेला यो गठबन्धन तासको घरझैं ढल्न पनि सक्छ । प्रचण्ड–नेपाल लचिलो भएमा गठबन्धन जोगिन पनि सक्छ ।

धुव्रीकरणको यो राजनीतिमा देउवा र ओलीलाई एक ठाउँमा ल्याउने र प्रचण्ड–नेपाललाई गठबन्धनबाट ‘रिङ आउट’ गर्नका लागि भएका अनेक प्रयासहरू सतहमा देखिए । अर्कोतिर गठबन्धन जोगाउनका लागि भएका अनेक दौडधूप पनि भए ।

गठबन्धनमा यसरी भयो गडबडी

देउवा र प्रचण्ड–नेपालबीचको दोस्तीमा दरार आउनुको कारका देखियो, एमसीसी (मिलिनियम च्यालेन्ज कर्पोरेसन) । देउवा कुनै पनि हालतमा एमसीसी पास गर्ने पक्षमा छन् भने गठबन्धनका सहयात्री प्रचण्ड–नेपाललगायत यसको विपक्षमा उभिएका छन् । सरकारमा हुँदाहुँदै पनि सडकमा ओर्लिएर एमसीसीको विरोध गर्नुपर्ने गैरराजनीतिक चरित्र प्रदर्शन गर्न बाध्य भएको छ, प्रचण्ड–नेपालको वाम जोडी ।

अमेरिकाले यही १६ फागुनसम्मको समय सीमा दिएको छ, एमसीसी पास गर्नका लागि । यस्तो परिस्थितिमा अमेरिकी सहयोगको एमसीसी सम्झौता संसद्बाट अनुमोदन गर्न यो गठबन्धन एक ठाउँमा नरहने प्रष्टै देखिएको छ । एमसीसी पास गराउन कम्मर कसेर लागेका कांग्रेस सभापति तथा प्रधानमन्त्री देउवासमक्ष प्रमुख प्रतिपक्षी दल एमालेका अध्यक्ष तथा पूर्वप्रधानमन्त्री ओलीलाई फुस्ल्याउनुबाहेक अर्को विकल्प देखिँदैन । गत एकमहिनादेखि देउवाले यसैका लागि भरमग्दुर प्रयास गरिरहेका छन् ।

हो, यदि अन्तिम समयमा आएर ‘बीचको बाटो निकाल्ने’ कुनै उपायमा प्रचण्ड–नेपाल सहमत हुन सके भने देउवाले यही गठबन्धनको नेतृत्व गर्नेछन् ।

देउवालाई थाहा छ, प्रचण्ड–नेपालले अहिलेको आफ्नो अडानबाट टसमस नभएको खण्डमा अहिलेको राजनीतिक गठबन्धन टुट्छ र ओलीसँग नयाँ गठबन्धन बन्न सक्छ । तर, के ओली जतिका चतुर राजनीतिक खेलाडी देउवालाई एमसीसी पास गरिदिनका लागि मात्र प्रयोग होलान् त ? यो प्रश्नको जवाफ हो–हुँदैनन् ।

यस्ता छन् एमालेका शर्त

हो, ओलीको पहिलो राजनीतिक चाहना यो गठबन्धन भत्काउने नै हो । गठबन्धनमा रहेका प्रचण्ड–नेपाललाई सिंहदरबारबाट गलहत्याउने नै हो । एमालेले थाती राखेका मुद्दामा देउवाले सम्बोधन गर्नुपर्ने ग्यारेन्टी पनि खोजेका छन्, ओलीले ।

यसैले अहिले ओली एक तीरले दुई शिकार गर्न चाहन्छन् । पहिलो कांग्रेससँग पिरती लगाएको प्रचण्ड–नेपाललाई कांग्रेसबाट अलग गर्ने र दोस्रो माओवादी केन्द्रका नेता अग्निप्रसाद सापकोटालाई सभामुखको कुर्सीबाट हटाउने ।

माधव नेपालसहित १४ सांसदले पार्टी निर्णय नमानेको, ओली सरकार ढालेको र देउवालाई प्रधानमन्त्री बनाउन सघाएका कारण एमालेले उनीहरूमाथि कारबाहीको माग गर्दै आएको छ ।

ओलीको पार्टी एमाले अहिले संसद्को कामकारबाहीबाट अलग मात्रै छैन, संसद् सुचारु हुनबाट रोक्दै पनि आएको छ । स्वाभाविक हो, यी यावत् आफ्ना मागहरू देउवाले सम्बोधन नगरेसम्म ओली गल्ने छैनन् । किनकि, ओलीले एमसीसी सम्झौतालाई सत्ता गठबन्धनविरुद्ध खेल्न सकिने एउटा महत्वपूर्ण औजार प्राप्त गरेका छन् । त्यसैलाई उनले अहिले प्रयोग गरिरहेका छन् । यसैले ओली अहिले नेपाली राजनीतिको निर्णायक शक्ति बनेका छन् ।

एमसीसी सम्झौता प्रतिनिधिसभाबाट अनुमोदन गर्ने विषयमा पाँचदलीय गठबन्धनभित्र सहमत नभएपछि कांग्रेस र एमालेबीच एक महिनायता पटक–पटक कुराकानी हुँदै आएका छन् । कतिपय कुराकानी देउवा र ओलीबीच भए भने कतिपय छलफल समुहमा भए । कांग्रेस र एमालेबीच भएको वार्ताले दुवैलाई एक–अर्काको नजिक ल्याएको छ ।

आफ्नो नेतृत्वको सरकारविरुद्ध सर्वोच्च अदालतबाट मुद्दा जितेर सत्तामा पुगेका साझेदारहरू छिन्नभिन्न हुनु ओलीका लागि सन्तोषको विषय हुँदै हो । तर, ओलीका सबै सर्त स्विकार गरेर यो गठबन्धन भत्काउन देउवाका लागि पनि सहज छैन ।

ओली–प्रचण्ड : नदीका दुई किनारा

ओली प्रधानमन्त्री भएकै बेला संसद् सचिवालयमा एमसीसी सम्झौता दर्ता भएकाले एमालेलाई एमसीसीको विरोधमा जाने सहजता छैन ।

एमसीसीको पक्षमा ओलीले पटक–पटक सार्वजनिक अभिव्यक्ति दिँदै आएका छन् । यसकारण पनि एमसीसी विरोधी गठबन्धनका रूपमा ओली फेरि एकपटक प्रचण्ड–नेपालको कित्तामा पुग्ने सम्भावना देखिँदैन ।

माओवादी केन्द्रलाई कहिले एमालेले त कहिले कांग्रेसले बोक्ने गरेकैले प्रचण्डलाई बीचमा खेल्ने अवसर जुरेको थियो । कहिले ओलीले त कहिले देउवाले ‘प्रचण्डले मलाई धोका दिए’ भन्ने क्रम चलिरह्यो । कहिले वल्लो किनार त कहिले पल्लो किनार पुग्ने प्रचण्ड प्रवृत्तिका कारण नेपाली राजनीति पनि प्रचण्डजस्तै अस्थिर बन्न पुगेको छ ।

यसैले, ओली यसपटक वाम गठबन्धनको नाममा प्रचण्ड–नेपाल कित्तामा पुग्ने सम्भावना देखिँदैन । त्यसो त प्रचण्डले ओलीलाई फकाएर भए पनि देउवाको दैलोसम्म पुग्न नदिने अनेक प्रयास जारी राखेका छन् । यसका लागि उनले ओलीसँग पनि भेटे । तर, ओलीले प्रचण्डसँग ‘कम्फरटेबल’ महसुस गरेनन् । यसैले उनले देउवातिरै दोस्तीको हात बढाएको बुझ्न सकिन्छ ।

‘सर्प पनि मर्ने, लौरो पनि नभाँचिने’ उपायको खोजी

के अब देउवा–ओलीबीच नयाँ गठबन्धन बन्छ वा यही गठबन्धनमाथि देखिएको ग्रहण हट्छ ? यसका लागि १५ फागुनमा बोलाइएको प्रतिनिधिसभाको बैठकले केही संकेत गर्न सक्छ ।

गिजोलिएको नेपाली राजनीतिले कुन आकार ग्रहण गर्ने हो भन्ने कुरा प्रतिनिधिसभामा देखिने चित्रले त्यसै दिन एउटा आकार लिन सक्छ । किनकि, अमेरिकाले त्यसको भोलिपल्ट अर्थात् १६ फागुनसम्मको समय सीमा दिएको छ, एमसीसी पास गर्नका लागि ।

छोटो समयमा ठूलो निर्णय गर्नुपर्ने स्थिति छ । यसैले, एउटा कित्ताबाट यो गठबन्धन जोगाउने र एमसीसी पनि पास गर्ने प्रयास भइरहेको छ ।

आज दिनभरिको विकसित घटनाक्रमको निचोड हेर्ने हो भने प्रचण्ड–नेपाल समूहका लागि गठबन्धन जोगाउने कुरा प्राथमिकतामा परेको देखिन्छ । यसले झन्डै झन्डै भत्किसकेको गठबन्धन राजनीतिको नयाँ मोडमा आइपुगेको छ ।

गठबन्धनभित्रको देउवा इतर समूहले प्रतिनिधिसभाको बैठक बहिस्कार गरेर एमसीसी पास गराउन परिस्थिति निर्माण गरिदिन सक्नेछन् । प्रचण्डको माओवादी केन्द्र र नेपालको नेकपा एसले प्रतिनिधिसभा बैठकमा एमसीसी निर्णयार्थ पेस हुँदा बैठक बहिस्कार गरेर एमसीसी अनुमोदनको वातावरण बनाउन सकिने गरी अघि सारेको सूत्रले काम गर्यो भने यो गठबन्धन जोगिन सक्छ ।

एमसीसी सम्झौता विकास परियोजना बाहेकका कुरामा दुरुपयोग हुने स्थितिमा नेपालले सम्झौता रद्द गर्न सक्नेगरी संकल्प प्रस्ताव पास गर्ने विकल्प पनि प्रचण्ड–नेपाल पक्षका लागि गठबन्धन जोगाउने आधार बन्न सक्छ । प्रचण्ड–नेपाल लगायतको समूहले एमसीसीभित्र जहाँ–जहाँ संशोधन खोजेका हुन्, त्यहाँ त्यहाँको व्याख्यात्मक घोषणा सम्झाउने–बुझाउने उपायले पनि गठबन्धन जोगिने र एमसीसी पनि पास हुने स्थिति बन्न सक्छ ।

तर, यदि यी सबै उपायले काम गरेन भने देउवा–ओलीबीच दोस्तीको नयाँ अध्याय शुरु हुने त छँदैछ ।

यो पनि…
एमाले मेलामा खड्गप्रसादले देखाएको चटक
सम्पादकीय : हामी कस्तो न्यायालय चाहन्छौं ?...
חשפניות

Very quickly this web site will be famous among all blogging viewers, due to it's pleasant articles or reviews חשפניות

...
снять квартиру на сутки

Hi, i think that i saw you visited my website so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!! квартиры на сутки в Минске

...
квартиры на сутки

Can I simply say what a relief to find somebody who truly knows what they're talking about on the web. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people must read this and understand this side of the story. I was surprised that you're not more popular because you surely have the gift. квартиры на сутки

...
חשפניות

Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos חשפניות

...
חשפניות

You really make it seem so easy with your presentation however I in finding this topic to be really something which I think I might never understand. It sort of feels too complicated and very vast for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the grasp of it! חשפניות

...
квартиры на сутки Минск

Excellent post. I'm facing some of these issues as well.. снять квартиру в Минске на сутки

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

My brother suggested I would possibly like this website. He used to be totally right. This post actually made my day. You cann't consider just how much time I had spent for this information! Thank you! Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

Your way of describing everything in this piece of writing is in fact pleasant, all be able to without difficulty understand it, Thanks a lot. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword% Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks! Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

Hi friends, how is all, and what you wish for to say regarding this post, in my view its in fact awesome for me. Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone! Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

Greate article. Keep writing such kind of information on your page. Im really impressed by your blog. Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A small number of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any solutions to help fix this issue? Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург

Good article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing. Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Доставка алкоголя

This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

It's remarkable to pay a visit this website and reading the views of all mates concerning this post, while I am also keen of getting familiarity. Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

I simply could not leave your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply for your visitors? Is going to be back regularly in order to check up on new posts Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are good for new users. Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

I always used to read article in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net for articles, thanks to web. Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

This piece of writing will help the internet users for building up new blog or even a blog from start to end. Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog! Доставка алкоголя

...
infoda4nik.ru

I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A couple of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this issue? infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

These are truly wonderful ideas in about blogging. You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting. infoda4nik.ru

...
free link indexer url

I like the valuable information you supply in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am rather certain I will be told many new stuff right here! Good luck for the following! indexation url

...
ogorodkino.ru

It's going to be finish of mine day, but before finish I am reading this enormous article to increase my experience. ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки

Wonderful, what a webpage it is! This weblog provides helpful data to us, keep it up. гостиничный чек москва

...
ogorodkino.ru

Awesome site you have here but I was wanting to know if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I'd really love to be a part of group where I can get comments from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog. Any feedback would be greatly appreciated. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I couldn't resist commenting. Well written! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

If you wish for to get a great deal from this article then you have to apply such techniques to your won webpage. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Thank you! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Exceptional post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more. Cheers! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

If you desire to increase your familiarity simply keep visiting this web site and be updated with the latest gossip posted here. ogorodkino.ru

...
сделать чеки на гостиницу в москве

Thank you for some other informative blog. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect way? I have a undertaking that I am simply now running on, and I have been at the glance out for such information. гостиничные чеки москва

...
гостиничные чеки

continuously i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this place. купить гостиничные чеки с подтверждением

...
чеки на гостиницу в москве с подтверждением

Hey there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site. гостиничные чеки мск

...
sadovoe-tut.ru

Pretty part of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing in your augment or even I achievement you get right of entry to consistently fast. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Quality posts is the secret to be a focus for the people to pay a visit the site, that's what this website is providing. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I'm really enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi! I could have sworn I've been to this web site before but after going through a few of the posts I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking it and checking back frequently! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I wanted to thank you for this good read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you book-marked to check out new stuff you post sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the good effort. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it ;) I am going to return once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

If some one desires to be updated with newest technologies afterward he must be go to see this web site and be up to date every day. sadovoe-tut.ru

...
legs spread nudes

Hello There. I discovered yoour blog using msn. Thhis is a really werll writyten article. I'll make sjre too bookmark itt annd come back to lear more oof yolur ussful information. Thabk yyou ffor the post. I will definitly comeback.

...
чистка дивана на дому цена смолевичи

Hi exceptional blog! Does running a blog similar to this take a massive amount work? I have very little expertise in computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thank you! химчистка мягкой мебели в жодино

...
химчистка диана цены на услуги смолевичи

Hi, i feel that i saw you visited my weblog so i got here to go back the prefer?.I am trying to in finding things to improve my website!I assume its ok to use some of your concepts!! чистка подушек в смолевичах

...
химчистка мягкой мебели в жодино

Tremendous things here. I'm very glad to see your article. Thank you so much and I'm looking forward to touch you. Will you please drop me a mail? химчистка мебели в жодино

...
химчистка дивана в борисове

What i do not realize is in reality how you're now not really a lot more well-favored than you may be right now. You are so intelligent. You know therefore significantly with regards to this matter, produced me individually consider it from numerous numerous angles. Its like men and women don't seem to be fascinated until it's something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. All the time take care of it up! чистка диванов в жодино

...
химчистка матраса борисов

It's in point of fact a nice and helpful piece of information. I'm satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing. химчистка дивана на дому жодино

...
чистка подушек смолевичи

Excellent article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing. чистка диванов смолевичи

...
химчистка дивана борисов

Hi great blog! Does running a blog like this take a massive amount work? I have virtually no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just had to ask. Thanks a lot! чистка диванов в жодино

...
химчистка дивана в жодино

you are actually a good webmaster. The site loading speed is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic activity in this matter! химчистка дивана смолевичи

...
химчистка мебели смолевичи

This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article! химчистка дивана на дому в борисове

...
чистка диванов в жодино

I'm gone to inform my little brother, that he should also go to see this weblog on regular basis to take updated from most up-to-date reports. чистка подушек в борисове

...
химчистка дивана на дому в жодино

Hey very interesting blog! чистка подушек борисов

...
чистка диванов смолевичи

An interesting discussion is worth comment. I do think that you ought to write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people don't discuss such topics. To the next! Many thanks!! химчистка дивана в жодино

...
химчистка дивана на дому смолевичи

Thank you for any other magnificent article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect means of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information. химчистка мебели смолевичи

...
чистка диванов в борисове

What a information of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge about unexpected feelings. химчистка дивана на дому в борисове

...
чистка диванов в борисове

I'm not sure why but this web site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists. химчистка дивана на дому жодино

...
bezogoroda.ru

I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन