बैठक कोठा कसरी चिटिक्क बनाउने ?घरभित्र पस्ने बित्तिकैको पहिलो कोठा हो, बैठक कोठा । जहाँ हामी दिनभरको थकान मेटाउन आराम गर्छौं । बैठक कोठामै सम्पूर्ण परिवारका सदस्यहरू एकसाथ लामो समय बिताई रहेका हुन्छौ । टिभी हेर्ने, एकापसमा गफ गर्ने तथा पाहुनाहरूलाई स्वागत गर्ने मुख्य ठाउँ हो यो ।
त्यसो त घरको सबै कोठाहरूको आ–आफ्नै महत्व हुन्छ । घरको हरेक कोठा आकर्षक हुनुपर्छ । त्यसमाथि बैठक कोठा त झन घरको अभिन्न कोठा नै भइहाल्यो । यसको साजसज्जामा विशेष ध्यान दिनु जरुरी हुन्छ । कोठाको सजावटको लागि हामी विभिन्न इन्टेरियर डिजाइनरहरूसँग पनि सल्लाह गरिरहेका हुन्छौं । जो कोहीलाई आफ्नो घरको बैठक कोठा अरुको भन्दा अलग र आकर्षक होस् भन्ने चाहना हुन्छ ।
बैठक कोठाको सजावट गर्दा स–साना कुराहरूमा पनि ध्यान दिनुपर्ने विचार राख्छन्, इन्टेरियर प्वाइन्ट प्राइभेट लिमिटेडका अध्यक्ष चन्द्रप्रसाद हुमागार्इं । उनले बैठक सजाउँदा ध्यान दिनुपर्ने कुराहरू सुझाएका छन् ।

सही रङको छनौट

बैठक कोठाको रङ धेरै गाढा रङको नछानौं । यो कोठालाई आकर्षक बनाउन न्युट्रल रङको छनोट गर्नुपर्छ । सेतो रङ छान्दा पनि फरक पर्दैन । यस्तो रङले कोठा ठूलो र फराकिलो पनि देखिन्छ ।

लाईटिनिङमा ध्यान

बैठक कोठाको लाइट अन्य कोठाको भन्दा आकर्षक हुनुपर्छ । यदि लाइटिङ राम्रो भएन भने पुरा सजावट नै बिग्रिन सक्छ । कोठाको हरेक भागमा प्रकाश फैलिएको हुनुपर्छ । सिलिङको लाईट सेतो हुनुपर्छ र फोकसवाला लाईटहरू वामलाइट हुनुपर्छ । बैठक कोठामा एउटा मात्र बत्ति राख्दा आकर्षक देखिदैन ।

फर्निचरको स्थान

कोठामा राखिएको फर्निचर सहि स्थानमा भएन भने पनि कोठा नराम्रो देखिन सक्छ । सोफालाई कहिले पनि भित्तामा टाँसेर राख्न हुदैन । त्यसरी भित्तामा टाँसेर राख्दा कोठा ठूलो त देखिन्छ तर आकर्षक भने देखिदैन । टिभीलाई पनि गलत स्थानमा राख्नु हुँदैन । सोफा राखेको विपरित दिशामा टिभी राख्नुपर्छ ।

फोटो तथा आर्टको सजावट

घरको बैठक कोठाको भित्तामा विभिन्न फोटोहरू राखेर सजाउने काम प्रायःले गर्छन् । तर धेरै मात्रामा फोटोको प्रयोगले कोठाको सजावटलाई झनै बिगार्न सक्छ । त्यसैले बैठक कोठामा थोरै तर महत्वपूर्ण फोटोहरू मात्र राखेर सजावट गर्नुपर्छ ।

पर्दामा पनि दिनुपर्छ ध्यान

बैठक कोठामा प्रकाशको राम्रो प्रवाह होस् भनेर ठूलो झ्याल राखिएको हुन्छ । झ्यालको लम्बाई जत्रो छ, सोही साइजको पर्दा प्रयोग गर्नुभन्दा पनि भूईंसम्म छुने पर्दा राम्रो हुन्छ । यस कोठामा राख्ने पर्दाको कलर भित्ताको कलरसँग सुहाउँदो हुनु पर्छ । पर्दा झुन्ड्याउने रड झ्यालभन्दा अलि माथि राख्नुपर्छ । यसो गर्दा बैठक कोठा ठूलो र आकर्षक देखिन्छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

घर सजाउने रहर त कसलाई पो हुँदैन र ? घरलाई सफा, चिटिक्क, मिलेका फर्निचर, आकर्षक सजावट बनाउनु सबैको रहर हुन्छ

सुत्ने कोठा घरको यस्तो ठाउँ हो जहाँ तपाईं आफ्नो पार्टनर र परिवारसँग गुणस्तरीय समय बिताउनुहुन्छ । त्यसैले सुत्ने कोठा सफा

बजेटको सीमितताले गर्दा घरलाई चाहेजस्तो आकर्षक बनाउन सकिँदैन । तर कतिपय तौर तरिका अपनाउँदा कम बजेटमै पनि आफ्नो घरलाई आकर्षक

घरमा व्यक्तिले गलत तरिकाले गरेको कुनै कुराले वास्तु दोष निम्त्याउन सक्छ । यस क्रममा वास्तु अनुसार घरमा रहेको सिँढीलाई निकै

Suggested