कोभिड हावाको सम्पर्कमा आएपछि कमजोरकोरोना भाइरसको बढ्दो प्रकोपको बीचमा यसबारे भएरहेको अनुसन्धान बहस (कोरोना सम्बम्धित अध्ययनमा नयाँ–नयाँ जानकारी बाहिर आएको छ । यो खतरनाक भाइरसले हावाको सम्पर्कमा आएको २० मिनेटपछि संक्रमण गर्ने क्षमता गुमाउने एक अनुसन्धानले जनाएको छ । अनुसन्धानको नतिजाले यो पनि देखाएको छकि यो भाइरसबाट बच्ने सजिलो र प्रभावकारी उपाय भनेको माक्स लगाउनु र सामाजिक दूरीका नियमहरू पालना गर्नु हो । भेन्टिलेसन भएको ठाउँमा यो भाइरसको प्रभाव कम गर्ने सजिलो उपाय हो ।

यस अनुसन्धानका प्रमुख लेखक जोनार्थन रिडका अनुसार कम भेन्टिलेटर भएका क्षेत्रमा बस्ने मानिसहरूलाई हावाबाट हुने संक्रमणबाट टाढा रहने सोच्छन् । उनले भने– ‘त्यसो होइन भनेर म भन्दिनँ, तर एक–अर्काको नजिक बस्दा कोरोना संक्रमण सर्ने भने निश्चित छ । एक व्यक्तिबाट अर्काे व्यक्तिको बीचमा केही दूरी हुँदा भाइरसको यरोसेल पातलो भएर संक्रमण कम गर्ने क्षमता गुमाउने गरेको उनले बताए । यस्तो अवस्थामा भाइरस कम संक्रामक हुन्छ ।

एक–अर्काको नजिक बस्दा कोरोना संक्रमण सर्ने भने निश्चित छ । एक व्यक्तिबाट अर्काे व्यक्तिको बीचमा केही दूरी हुँदा भाइरसको यरोसेल पातलो भएर संक्रमण कम गर्ने क्षमता गुमाउने गरेको उनले बताए ।

हावामा भाइरसहरू कति लामो समयसम्म जीवित हुन्छ भन्नेबारे हामो अनुमानहरू विगतमा गरिएका प्रयोगहरूमा आधारित छन् । जहाँ भाइरस सिल गरिएको भाँडामा स्प्रे गरिन्छ, यी भाँडाहरूलाई ‘गोल्डबर्ग ड्रम’ भनिन्छ । यो कुराको प्रयोग गरेर भाइरसलाई तिन घन्टापछि पत्ता लगाउन सकिन्छ ।
फोक्सोबाट भाइरस बाहिर निस्किँदा कार्बनडाईअक्साइड हुन्छ । बाहिर निस्केपछि यसको प्रभाव चाँडै कम हुन्छ, अर्थात् सुख्खा हुन थाल्छ । यो कारकले भाइरसलाई मानव कोशिकाहरूलाई हानी गर्नबाट रोक्छ ।

भाइरसको सुख्खापन आद्र्रतामा निर्भर गर्दछ । यद्यपि, यो पनि देखियो कि हावाको तापक्रमले भाइरसको संक्रमणमा कुनै प्रभाव पार्दैन । जब आद्र्रता ५० प्रतिशत भन्दा कम हुन्छ, भाइरसले ५ सेकेन्डभित्र आफ्नो संक्रामकता गुमाउँछ । त्यसैगरी, परीक्षणका क्रममा आद्र्रता ९० प्रतिशत घटाउँदा फायरपावर थप घटेको पाइयो ।
यो पनि
बुस्टर डोजबारे भ्रम र यथार्थ !
नेपालमा एकैदिन १० हजार बढीमा संक्रमण पुष्टि, ५६२ जना निकोLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

बलात्कार तथा यौन हिंसाविरुद्ध बालुवाटारस्थित प्रधानमन्त्रीको सरकारी निवास अगाडि युवाहरुले प्रदर्शन गरेका छन् । सुन्दरी प्रतियोगिताका आयोजक सदस्यबाट किशोरी बलात्कारमा

गत वैशाख ३० गते देशका ७५३ स्थानीय तहमा सम्पन्न निर्वाचनको हालसम्म ६३८ वटामा मगगणना सम्पन्न भएको छ । निर्वाचन आयोगका

काठमाडौं महानगर र धरान उपमहानगर पालिकामा स्वतन्त्र तर्फका उम्मेदवारले ‘जादू’ चलाइरहेका छन् । चुनाव चिह्न लोरौ रहेका दुवै स्थानीय तहका

यतिबेला सामाजिक सञ्जालमा एउटा विषयले निकै चर्चा पाइरहेको छ । नपाओस् पनि किन, बलात्कारको घटना छ । त्यसमा पनि सन्

Suggested