श्री कृष्णका मातापिताको निधन कसरी भयो ?मौसुल युद्धका कारण श्रीकृष्णको कुल नाशियो । त्यसपछि उनी प्रभाष क्षेत्रमा एक वृक्षको मुनि बसे र विश्राम गरे । त्यहि बेला एक शिकारीले तीन हाने, उक्त तीर श्रीकृष्णको पैतालकामा लाग्यो र उनले त्यहि निहुँ बनाएर प्राण त्याग गरे । बलराम पनि समुन्द्रमा गएर समाधीन भए । यो पनि भनिन्छ कि, श्रीकृष्णले प्रभाष क्षेत्रमा प्रवेश गर्दा बलरामलाई मृत देखेका थिए ।

श्रीकृष्णको निधनपछि उनका पिता वसुदेवले पनि दोश्रो दिन प्राण त्याग गरे । हस्तिनापुरबाट आएर अर्जुनले श्रीकृष्णको श्राद्ध गरे । रुक्मिणी, हेमवती आदि श्रीकृष्णका पत्नीहरु सती गए । सत्यभामा र अन्य पत्नीहरु वनमा तपस्या गर्न गए । पुरुषमा यदुवंशमा पनाती वज्रनाभ र श्रीकृष्णका पिता वसुदेव जीवित थिए । केही स्त्री गर्भवती थिए ।

यी सबै कुरा अर्जुनले आफ्ना मामा वसुदेवलाई सुनाएपछि वसुदेवले यी सबै स्त्री द्वारिकाबाहिर लिएर जान भने । त्यसपछि श्रीकृष्णले भनेको द्वारिका गंगामा विलिन हुने कुरा बताए । त्यसपछि उनले अब आफ्नो पनि अन्तिम समय आएको र तिमीले नै अन्तिम संस्कार गर्नु भनेर वसुदेव परमधाम भए । वसुदेवका पनि ४ पत्नी थिए ।

देवकी, भद्रा, रोहिणी र मदिरा । उनको अन्तिमसंस्कार गर्दा चित्तामा गएर सबै पत्नी बसे । अजर्सन यो दृश्य देखेर भावविह्वल भए ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

एक समयकी चर्चित, व्यस्त र सफल हिरोइन निरुता सिंह केही समयको अन्तरालपछि काठमाडौ आएकी छन् । पछिल्लो एक दशकदेखि मुम्बईमा

उचित काम र जीवनबीच सन्तुलन खोज्नु हामीकहाँ कुनै नौलो विषय होइन । तर, कोभिड-१९ महामारीले यी दुई पक्षबीच तनावको स्थिति

सन् २०२० को एक तथ्यांक अनुसार करिब १६ लाख जनसंख्या भएको काठमाडौं उपत्यकामा प्रत्येक दिन झण्डै १२ लाख सवारी साधन

‘ब्लु डायरी’ नाम सुन्नासाथ हामीलाई ‘ब्लु’ शब्दले पक्कै झस्काउँछ । किन कि नेपाली समाजमा ब्लु शब्दले पारेको प्रभाव त्यस्तै छ