कोरोना संक्रमितले गर्न नहुने १० गल्तीयतिबेला नेपालमा कोरोना भाइरसको संक्रमण तीव्र गतिमा बढीरहेको छ । योसँगै कोरोना संक्रमितले के गर्न हुन्छ के गर्न हुँदैन भन्ने विषयले आम मानिसमा अन्यौल र त्रास पैदा गरिरहेको छ । कोरोना संक्रमितहरुले गर्न नहुने गल्तीहरु के–के हुन् ? यस विषयमा मेरोलाइफस्टाइलले जनस्वास्थ्यविद् डा. रविन्द्र पाण्डे (समिर)को सुझाव यस्तो छ :

१. डाक्टरको परामर्श बिना औषधी सेवन

डाक्टरको परामर्श बिना सामान्य बाहेकका कुनैपनि औषधी सेवन गर्न हुँदैन । जथाभावि औषधी सेवन गर्दा स्वस्थ्यमा अर्को नकारात्मक असर गर्न सक्छ । त्यसैले आफुखुशी औषधी सेवन गर्ने गल्ती कोरोना संक्रमतले गर्नु हुँदैन ।

२. धेरै आत्तिने

कोरोना पोजेटिभ हुने बित्तिकै संक्रमितहरु धेरै आत्तिने र डराउने गर्छन् । तर त्यस्तो गर्न हुँदैन । डराउने र नकारात्मक कुराहरु सोच्दा झन् बिरामी कमजोर हुन्छन् त्यसैले यो गल्ती पनि गर्नु हुँदैन ।

३. आत्मबल कमजोर पार्ने

कोरोना संक्रमितले आत्मबल बलियो बनाउनुपर्छ । आत्मबल बलियो भयो भने त्यसले औषधीको काम गर्छ । तर, आत्मबल कमजोर बनायो भने संक्रमितलाई निको हुन समय लाग्न सक्छ ।

४. आफुले प्रयोग गरेका सामानहरुको उचित व्यवस्थापन नगर्ने

संक्रमितले प्रयोग गरेका सामानहरुको उचित व्यवस्थापन नगर्दा घरका अन्य सदस्यलाई कोरोनाको जोखिम बढी हुन्छ । त्यसैले यस्तो गल्ती पनि गर्नु हुँदैन । संक्रमितले प्रयोग गरेको मास्क, पन्जा तथा सामाग्रीहरुको उचित व्यवस्थापन गर्नु पर्छ ।

५. आइसोलसनमा नबस्ने

संक्रमित वा कन्ट्याक्ट ट्रेसिङमा परेका व्यक्तिहरु आइसोलेसनमा नबस्ने र परिवारको अन्य सदस्यको सम्पर्कमा आउने गल्ती गर्नु हुँदैन । लापरवाही गर्दा परिवारको अन्य सदस्यहरुमा पनि संक्रमण फैलन सक्छ ।

६. लक्षणको बेवास्ता गर्ने

सचेत नहुनु वा संक्रमणलाई बेवास्ता गर्नु आफैंमा ठूलो गल्ती हो, जसको लागि तपाईंको स्वास्थ्यले क्षतिपूर्ति तिर्नु पर्छ । सामान्य, अनौंठो लक्षण कोभिडको गम्भीर लक्षणहरूको जानकारी राख्नु पर्छ । लक्षणहरू गम्भीर रुपमा देखिए चिकित्सकको सल्लाह लिनु पर्छ । एलर्जी वा भाइरल होला भनेर पनि बेवास्ता गर्नु हुँदैन ।

७. स्टेरोइड औषधिको सेवन गर्ने

अक्सिजनको अलि–अलि कमी हुने बित्तिकै चिकित्सकको सल्लाह बिना स्टेरोइडको सेवन गर्नेहरु धेरै भेटिएका छन् । यो ठूलो गल्ती हो । यसको अनावस्यक सेवनले ब्लाक फंगस तथा ह्वाइट फंगस जस्ता समस्याहरु पनि हुन सक्छ ।

८. गम्भीर अवस्था भइसक्दा पनि अस्पताल जान आनाकानी गर्नु

गाह्रो भएको अवस्थामा पनि भोलि पर्सी अस्पताल जाउँला भनेर हेलचेक्राइँ गरेर बस्नु हुँदैन । यस्तो गर्दा अवस्था अझ बिग्रन सक्छ त्यसैले गाह्रो भएको छ भने तुरुन्त अस्पताल गइहाल्नु पर्छ ।

९. एन्टिबायोटिक र पेनकिलरको सेवन गर्ने

होम आइसोलेसनमा बस्दा कति संक्रमितले विभिन्न प्रकारको एन्टिबायोटिक र दुखाई कम गर्न पेनकिलरहरुको सेवन गर्छन् । यस्तो पेनकिलर र एन्टिबायोटिकको सेवनले संक्रमितको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता घटाउँछ । त्यसैले यस्ता औषधिको पनि प्रयोग गर्नु हुँदैन ।

१०. पोस्ट कोभिड सिम्टम्सको बेवास्ता गर्ने

कोरोना संक्रमित भएर निको भइसकेका व्यक्तिहरुमा पछि पनि पोस्ट कोभिड लक्षणहरु देखिन सक्छ । त्यसलाई वास्ता नगरेर निको भइसके म भनेर हेलचेक्राइँ गर्नु हुँदैन । त्यसैले चिकित्सकको सल्लाह लिएर त्यसको पनि उपचार गर्नुपर्छ । नत्र त्यही घातक बन्न सक्छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन