English

छिट्टै तौल घटाउँदा यी रोगको जोखिमधेरै तौल वा मोटोपनाको अवस्थालाई अनुसन्धानकर्ताहरूले स्वास्थ्यका लागि धेरै किसिमले हानिकारक भएको पत्ता लगाएका छन् । तौल बढेसँगै मुटु रोग, मधुमेह र मेटाबोलिक डिसअर्डरको जोखिम द्रुत गतिमा बढ्छ, त्यसैले तौल नियन्त्रणमा राख्न सबैलाई निरन्तर प्रयास गर्न स्वास्थ्य विज्ञहरू सुझाव दिन्छन् । केही विशेष प्रकारको डाइट प्लानमा नियमित व्यायाम गर्ने बानी बसालेर तपाई सजिलै तौल घटाउन सक्नुहुन्छ।

स्वास्थ्य विशेषज्ञहरू भन्छन्, ‘हामी सबै केही दिनमा छिटो तौल घटाउन चाहन्छौँ, तर छोटो समयमा छिटो तौल घटाउनु पनि धेरै समस्याको कारण बन्न सक्छ । शरीरमा साइड इफेक्टहरूबाट बच्न ढिलो वा स्थिर गतिमा तौल घटाउनु उत्तम हुन्छ।’

बिस्तारै तौल घटाउने व्यक्तिहरूले लामो समयसम्म आफ्नो तौल नियन्त्रणमा राख्छन् । छिटो तौल घटाउँदा साइड इफेक्टको जोखिम हुन्छ ।

कति वजन घटाउनु ठिक ?

स्वास्थ्य विज्ञहरूका अनुसार एक हप्तामा ४०० ग्रामदेखि एक किलोसम्म तौल घटाउने स्वस्थ र सुरक्षित दर हो । यो भन्दा बढी तौल घटाउनु छिटो मानिन्छ, जसको शरीरमा धेरै साइड इफेक्ट हुन सक्छ । द्रुत तौल घटाउने उपायहरूले तपाईँलाई मांसपेशी क्षति, पित्त थैली, पोषण समस्याहरू, र मेटाबोलिक विकारहरूको जोखिममा पनि राख्न सक्छ ।

मांसपेशीमा क्षति

तौल घटाउँदा केही कुरामा ध्यान दिनु आवश्यक रहेको स्वास्थ्य विज्ञहरू बताउँछन् । तौल घटाउनु र बोसो घटाउनु दुई फरक कुरा हुन् । जब तपाईँ धेरै छोटो समयमा धेरै छिटो वजन घटाउन सुरु गर्नुहुन्छ, तब मांसपेशीहरू र शरीर मा पानी को कमी को जोखिम छ।

अनुसन्धाताहरूले २५ व्यक्तिहरूको ५ हप्ताको अध्ययनमा जो मानिसहरूले छिटो तौल बढाउने प्रयास गरे उनीहरूले अरूको तुलनामा छ गुणा बढी मांसपेशी क्षतिको अनुभव गरेको पत्ता लगाएका छन् ।

मेटाबोलिज्म समस्या हुन सक्छ

छिटो तौल घटाउनुले तपाईँको लागि मेटाबोलिज्मसँग सम्बन्धित समस्याहरू पनि बढाउन सक्छ । तपाईँको चयापचयले तपाईँ प्रत्येक दिन कति क्यालोरी खपत गर्नुहुन्छ भन्ने निर्धारण गर्दछ । चयापचयको गतिमा कमीको मतलब तपाईँ प्रति दिन कम क्यालोरी जलाउनुहुन्छ । यदि तपाईँले धेरै कम क्यालोरीयुक्त आहार खानुहुन्छ भने, यसको कारणले मांसपेशी क्षति र हार्मोनमा परिवर्तन जस्ता समस्याहरूको जोखिम पनि हुन्छ ।

पित्त थैलीमा पत्थरी हुन सक्छ

यदि तपाईँले धेरै छिटो तौल घटाउने उपायहरू अपनाउनु भयो भने, यसको कारणले पत्थरीको जोखिम पनि बढ्न सक्छ । सामान्यतया हाम्रो पित्त थैलीले बोसोयुक्त खानालाई पचाउनका लागि पाचन रस निकाल्छ । छिटो तौल घटाउँदा पित्त थैलीको पत्थरी हुन सक्छ ।

यो पनि…
बिहान ब्रस नगरी पानी पिउँदा के हुन्छ ?

गहिरो निद्राका लागि के-के खाने ?Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम

‘तपाई जति प्रकृति नजिक पुग्नु हुन्छ, प्रकृति त्यति नै तपाई नजिक आइपुग्छ’, यो भनाई हङकङका नेपाली व्यवसायी राज गुरुङलाई ठ्याक्कै

एक साँझ हामी सूर्यास्त अवलोकन गर्न हेग शहरको अत्याधिक प्रसिद्ध समुन्द्रतट स्केभनिनगन गएका थियौँ । हाम्रो टोलीमा इटाली, फ्रान्स, नर्वे,