छिट्टै तौल घटाउँदा यी रोगको जोखिमधेरै तौल वा मोटोपनाको अवस्थालाई अनुसन्धानकर्ताहरूले स्वास्थ्यका लागि धेरै किसिमले हानिकारक भएको पत्ता लगाएका छन् । तौल बढेसँगै मुटु रोग, मधुमेह र मेटाबोलिक डिसअर्डरको जोखिम द्रुत गतिमा बढ्छ, त्यसैले तौल नियन्त्रणमा राख्न सबैलाई निरन्तर प्रयास गर्न स्वास्थ्य विज्ञहरू सुझाव दिन्छन् । केही विशेष प्रकारको डाइट प्लानमा नियमित व्यायाम गर्ने बानी बसालेर तपाई सजिलै तौल घटाउन सक्नुहुन्छ।

स्वास्थ्य विशेषज्ञहरू भन्छन्, ‘हामी सबै केही दिनमा छिटो तौल घटाउन चाहन्छौँ, तर छोटो समयमा छिटो तौल घटाउनु पनि धेरै समस्याको कारण बन्न सक्छ । शरीरमा साइड इफेक्टहरूबाट बच्न ढिलो वा स्थिर गतिमा तौल घटाउनु उत्तम हुन्छ।’

बिस्तारै तौल घटाउने व्यक्तिहरूले लामो समयसम्म आफ्नो तौल नियन्त्रणमा राख्छन् । छिटो तौल घटाउँदा साइड इफेक्टको जोखिम हुन्छ ।

कति वजन घटाउनु ठिक ?

स्वास्थ्य विज्ञहरूका अनुसार एक हप्तामा ४०० ग्रामदेखि एक किलोसम्म तौल घटाउने स्वस्थ र सुरक्षित दर हो । यो भन्दा बढी तौल घटाउनु छिटो मानिन्छ, जसको शरीरमा धेरै साइड इफेक्ट हुन सक्छ । द्रुत तौल घटाउने उपायहरूले तपाईँलाई मांसपेशी क्षति, पित्त थैली, पोषण समस्याहरू, र मेटाबोलिक विकारहरूको जोखिममा पनि राख्न सक्छ ।

मांसपेशीमा क्षति

तौल घटाउँदा केही कुरामा ध्यान दिनु आवश्यक रहेको स्वास्थ्य विज्ञहरू बताउँछन् । तौल घटाउनु र बोसो घटाउनु दुई फरक कुरा हुन् । जब तपाईँ धेरै छोटो समयमा धेरै छिटो वजन घटाउन सुरु गर्नुहुन्छ, तब मांसपेशीहरू र शरीर मा पानी को कमी को जोखिम छ।

अनुसन्धाताहरूले २५ व्यक्तिहरूको ५ हप्ताको अध्ययनमा जो मानिसहरूले छिटो तौल बढाउने प्रयास गरे उनीहरूले अरूको तुलनामा छ गुणा बढी मांसपेशी क्षतिको अनुभव गरेको पत्ता लगाएका छन् ।

मेटाबोलिज्म समस्या हुन सक्छ

छिटो तौल घटाउनुले तपाईँको लागि मेटाबोलिज्मसँग सम्बन्धित समस्याहरू पनि बढाउन सक्छ । तपाईँको चयापचयले तपाईँ प्रत्येक दिन कति क्यालोरी खपत गर्नुहुन्छ भन्ने निर्धारण गर्दछ । चयापचयको गतिमा कमीको मतलब तपाईँ प्रति दिन कम क्यालोरी जलाउनुहुन्छ । यदि तपाईँले धेरै कम क्यालोरीयुक्त आहार खानुहुन्छ भने, यसको कारणले मांसपेशी क्षति र हार्मोनमा परिवर्तन जस्ता समस्याहरूको जोखिम पनि हुन्छ ।

पित्त थैलीमा पत्थरी हुन सक्छ

यदि तपाईँले धेरै छिटो तौल घटाउने उपायहरू अपनाउनु भयो भने, यसको कारणले पत्थरीको जोखिम पनि बढ्न सक्छ । सामान्यतया हाम्रो पित्त थैलीले बोसोयुक्त खानालाई पचाउनका लागि पाचन रस निकाल्छ । छिटो तौल घटाउँदा पित्त थैलीको पत्थरी हुन सक्छ ।

यो पनि…
बिहान ब्रस नगरी पानी पिउँदा के हुन्छ ?

गहिरो निद्राका लागि के-के खाने ?...
Leslie Medina

Just wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is just cool and i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही