यस्तो छ दिमाग र बुद्धि बङ्गाराबीचको सम्बन्धमानिसको मुखमा ३२ वटा दाँत हुन्छ । वयस्कतामा, अधिकांश मानिसहरूले २८ दाँतहरू विकास गर्छन्। १७ देखि २१ वर्षको उमेरमा, बङ्गाराको माथि र तल्लो भागमा दुई वटा नयाँ दाँत देखा पर्छन्, जसलाई बुद्धि बङ्गारा भनिन्छ। यी बङ्गारा मानिसमा बुद्धिको सङ्केत हो भन्ने विश्वास गरिन्छ। तर के यो साँच्चै हो ?

दन्त चिकित्सकहरू भन्छन्, बुद्धि बङ्गाराको बुद्धिसँग कुनै सम्बन्ध छैन, सायद यसलाई बुद्धि बङ्गारा यस कारण भनिन्छ किनभने यी दाँतहरू प्रायः ठूलो भएपछि आउँछन्। तर, सबैलाई यी बङ्गारा आउँछन् भन्ने छैन। अध्ययनले देखाएको छ कि करिब ५३ प्रतिशत जनसङ्ख्याको एउटा मात्र बङ्गारा छ, कतिपयको यो बङ्गारा पनि छैन। यसलाई बुद्धिसँग जोड्नुमा कुनै तर्क छैन।

बुद्धि बङ्गारा बारे बुझौंः

बुद्धि बङ्गारा किन आउँछ ?

सबै भन्दा पहिले, बच्चाहरूमा २० दाँत को एक सेट आउँछ। यो प्रक्रिया २१–२५ वर्षसम्म जारी रहन्छ। बुद्धि बङ्गारा दाँतको अन्तिम सेट मा आउँछ। एउटा अध्ययनले २५ वर्ष वा सोभन्दा माथिका कम्तीमा ५३ प्रतिशत मानिसको एउटा मात्र बुद्धि बङ्गारा भएको देखाएको छ।

स्वास्थ्य विज्ञहरू भन्छन्, हाम्रो बङ्गारा समयसँगै साना हुँदै गएको छ। केही वैज्ञानिकहरू विश्वास गर्छन् कि मानव मस्तिष्क समयसँगै बढ्दै जाँदा, बङ्गाराको आकार घट्यो। यो कारण हो कि जब बुद्धि बङ्गारा आउँदा तपाईँले दुखाइ र असुविधा अनुभव गर्न सक्नुहुन्छ, किनकि ती बङ्गाराको सानो आकारको कारणले राम्रोसँग फिट हुँदैन।

जान्नुहोस् बुद्धि बङ्गारा आउने यी सङ्केतहरू

बुद्धि बङ्गाराको मामला मा केही सङ्केत र लक्षण हुन सक्छ, जसको ख्याल गर्नुपर्छ।

–तपाईँको बङ्गाराको पछाडि दुखाइ, रातो हुनु वा गिजा सुन्निने।
–अनुहारमा दुखाइः बुद्धि बङ्गारा आउँदा स्नायुहरूमा दबाबका कारण यो समस्या हुन्छ।

यस्ता लक्षण देखिने बित्तिकै डाक्टरकहाँ जानुहोस्। परीक्षणको माध्यमबाट दाँत राम्ररी आउँदै छ वा छैन भनेर जान्नुहोस्। केही अवस्थामा तिनीहरूले अन्य दाँतहरूको लागि समस्या निम्त्याउन सक्छ।

यी दाँत हटाउन आवश्यक छ ?

चिकित्सकहरू भन्छन्, कतिपय अवस्थामा यी दाँतहरू हटाउन आवश्यक हुन सक्छ, तर हरेक पटक होइन। यो अवस्था तब हुन्छ जब दाँत बाङ्गो हुन्छ, गिजामा सङ्क्रमण हुन्छ वा अन्य दाँतमा नोक्सान हुन्छ। यद्यपि यदि यी दाँतहरू सामान्य रूपमा बढ्छन् र कुनै समस्या उत्पन्न गर्दैनन् भने, तपाईँले तिनीहरूलाई हटाउन आवश्यक नहुन सक्छ।

केही व्यक्तिहरूमा, एक प्रभावित बुद्धि बङ्गाराले यी जटिलताहरू निम्त्याउन सक्छ जसलाई चिकित्सा सल्लाह आवश्यक पर्दछ।

–दाँत र बङ्गारा दुखाइ
–सङ्क्रमण
–गिजाको समस्या
–सिस्ट–ट्युमरको जोखिम

यो पनि…
थाइराइडलाई यसरी नियन्त्रण गर्नुहोस्
थाइराइडका बिरामीले यी ७ कुरामा ध्यान दिनुहोस् !...
hairless cat for sale

My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks! how much do sphynx cats cost

...
חשפניות

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet savvy so I'm not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thanks חשפניות

...
sphynx cat for sale

What's up all, here every one is sharing such familiarity, thus it's pleasant to read this weblog, and I used to visit this website daily. how much is a sphynx cat

...
חשפניות

It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it! חשפניות

...
חשפניות

Hi, its good piece of writing concerning media print, we all be familiar with media is a impressive source of data. חשפניות

...
חשפניות

whoah this blog is great i love reading your articles. Stay up the good work! You recognize, many people are hunting around for this info, you can help them greatly. חשפניות

...
חשפניות

Howdy, I do believe your web site may be having browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic blog! חשפניות

...
חשפניות

Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback. חשפניות

...
חשפניות

Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog! חשפניות

...
חשפניות

You're so cool! I don't think I have read something like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with some originality! חשפניות

...
חשפניות

Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all significant infos. I'd like to see more posts like this . חשפניות

...
sphynx cat for sale

Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing for your feed and I am hoping you write again soon! sphynx kitten price

...
חשפניות

I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before. חשפניות

...
חשפניות

Wow, this article is good, my sister is analyzing such things, thus I am going to inform her. חשפניות

...
sphynx cat for sale

I'm not sure why but this web site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists. how much do sphynx cats cost

...
חשפניות

It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! חשפניות

...
חשפניות

Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this brilliant article. חשפניות

...
חשפניות

I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is really nice. חשפניות

...
sphynx cat for sale

Wow, that's what I was seeking for, what a data! present here at this website, thanks admin of this website. sphynx cats for sale

...
חשפניות

Hi there fantastic blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work? I have no expertise in computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thanks! חשפניות

...
חשפניות

Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers? חשפניות

...
חשפניות

Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to keep in mind of. I say to you, I definitely get irked even as other folks consider worries that they plainly do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you חשפניות

...
חשפניות

Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job! חשפניות

...
חשפניות

Good day! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you've got here on this post. I will be coming back to your website for more soon. חשפניות

...
חשפניות

I like the valuable information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am slightly certain I will be informed lots of new stuff right here! Good luck for the following! חשפניות

...
חשפניות

Howdy! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way! חשפניות

...
חשפניות

My relatives all the time say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting experience every day by reading such nice articles or reviews. חשפניות

...
חשפניות

Hello there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site. חשפניות

...
חשפניות

Hi there! I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your site for more soon. חשפניות

...
חשפניות

Every weekend i used to pay a visit this site, as i want enjoyment, since this this site conations actually good funny data too. חשפניות

...
снять квартиру на сутки

Why users still use to read news papers when in this technological world all is available on net? аренда квартиры на сутки

...
חשפניות

Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job! חשפניות

...
снять квартиру на сутки

Hey there would you mind stating which blog platform you're working with? I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask! квартиры на сутки

...
חשפניות

hey there and thank you for your information I've definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon. חשפניות

...
חשפניות

Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I have found out so far. However, what about the conclusion? Are you positive about the source? חשפניות

...
аренда квартиры на сутки

Good day! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing! квартиры на сутки

...
חשפניות

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks חשפניות

...
квартиры на сутки

Thank you for some other informative blog. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect means? I have a challenge that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information. квартиры на сутки Минск

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one these days. Доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog! Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Excellent web site you've got here.. It's hard to find good quality writing like yours these days. I truly appreciate people like you! Take care!! Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers! Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back later. All the best Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

Hi, I check your new stuff daily. Your story-telling style is awesome, keep doing what you're doing! Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it! Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

magnificent publish, very informative. I'm wondering why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers' base already! Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

hey there and thank you for your information I've definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform. Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!! Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Cheers Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

Excellent blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally confused .. Any ideas? Bless you! Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

As the admin of this website is working, no uncertainty very rapidly it will be famous, due to its quality contents. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
infoda4nik.ru

This is a topic that is close to my heart... Many thanks! Where are your contact details though? infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

These are actually enormous ideas in concerning blogging. You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

I'm not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission. infoda4nik.ru

...
чеки на гостиницу

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again. гостиничные чеки мск

...
free link indexer url

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks for sharing! indexing service url

...
ogorodkino.ru

I do consider all the concepts you have presented on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for novices. May you please extend them a bit from next time? Thank you for the post. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read content from other writers and practice a little something from their websites. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have found out so far. However, what about the conclusion? Are you positive concerning the source? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Thanks for your marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you might be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice day! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

What's up friends, its great article concerning tutoringand completely explained, keep it up all the time. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Ahaa, its pleasant conversation concerning this article here at this website, I have read all that, so now me also commenting here. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I always used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi, I do believe your website may be having internet browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful blog! ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки с подтверждением

I will right away seize your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me recognize so that I may subscribe. Thanks. гостиничные чеки москва купить с подтверждением

...
ogorodkino.ru

It's going to be finish of mine day, but before finish I am reading this enormous post to increase my knowledge. ogorodkino.ru

...
гостиничный чек москва

I quite like reading through a post that will make people think. Also, thank you for allowing for me to comment! чеки гостиницы с подтверждением

...
чек на проживание в гостинице купить

Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions? отчетные документы за проживание москва

...
sadovoe-tut.ru

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I visit everyday some web pages and information sites to read articles, except this blog offers quality based posts. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

It's a shame you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this superb blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a amusement account it. Glance complex to far introduced agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

In fact no matter if someone doesn't know then its up to other users that they will help, so here it happens. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hello! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new updates. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi all, here every one is sharing such knowledge, so it's nice to read this weblog, and I used to pay a visit this weblog daily. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity regarding unexpected feelings. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

fantastic submit, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers' base already! agrosadovnik.ru

...
химчистка диана цены на услуги борисов

What's up to all, as I am in fact keen of reading this weblog's post to be updated daily. It includes pleasant stuff. чистка подушек в борисове

...
химчистка диана цены на услуги в борисове

Your style is really unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site. химчистка дивана на дому борисов

...
химчистка диана цены на услуги смолевичи

Thank you for another informative blog. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect approach? I have a challenge that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information. химчистка мягкой мебели борисов

...
химчистка мебели в смолевичах

Thank you for any other informative web site. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect means? I have a undertaking that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information. чистка диванов в борисове

...
химчистка матраса борисов

I am actually thankful to the owner of this web site who has shared this enormous post at at this place. чистка подушек смолевичи

...
химчистка мебели в жодино

Wow, awesome blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The full glance of your web site is wonderful, let alonewell as the content! химчистка дивана борисов

...
чистка диванов в борисове

Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly. химчистка мебели в жодино

...
химчистка мягкой мебели борисов

Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content! чистка диванов в борисове

...
чистка диванов в жодино

I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. чистка дивана на дому цена в борисове

...
чистка диванов в смолевичах

What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & assist other users like its helped me. Good job. чистка диванов в жодино

...
чистка дивана на дому цена в жодино

What's up everyone, it's my first visit at this web site, and article is in fact fruitful designed for me, keep up posting these articles. чистка диванов борисов

...
химчистка матраса в борисове

Good day! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing! химчистка диана цены на услуги борисов

...
чистка дивана на дому цена в смолевичах

Please let me know if you're looking for a article author for your site. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Kudos! химчистка мебели смолевичи

...
химчистка дивана на дому борисов

It's awesome designed for me to have a web site, which is useful for my experience. thanks admin химчистка мебели в смолевичах

...
химчистка матраса в жодино

I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next! химчистка мягкой мебели борисов

...
SERPİL

Malatya Karaca Ticaret | NURKAN KARACA Malatya stihl bayi,Malatya stihl servis,Hızar motoru,Motorlu testere,Motorlu tırpan, Çim biçme makinası,Malatya karacalar,Malatya stihl, nurkan karaca Malatya’nın en köklü Stihl bayilerinden olan Nazım Karaca ve torunu Nurkan Karaca şimdi e-ticaret platformlarında faaliyet yürütmektedir. Mağazamız, hem stihl satışı hem de stihl servisliğini yapmaktadır.

...
химчистка дивана на дому жодино

You made some good points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site. чистка диванов смолевичи

...
чистка подушек в смолевичах

Wow, that's what I was seeking for, what a stuff! present here at this weblog, thanks admin of this site. химчистка мебели жодино

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

१९औं एसियाली खेलकुदअन्तर्गत पुरुष क्रिकेटको क्वाटरफाइनलमा नेपाल भारतसँग पराजित भएको छ । मंगलबार बिहान झेजियाङ युनिभर्सिटी अफ टेक्नोलोजी पिङफेङ क्रिकेट

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।