English

यस्तो छ दिमाग र बुद्धि बङ्गाराबीचको सम्बन्धमानिसको मुखमा ३२ वटा दाँत हुन्छ । वयस्कतामा, अधिकांश मानिसहरूले २८ दाँतहरू विकास गर्छन्। १७ देखि २१ वर्षको उमेरमा, बङ्गाराको माथि र तल्लो भागमा दुई वटा नयाँ दाँत देखा पर्छन्, जसलाई बुद्धि बङ्गारा भनिन्छ। यी बङ्गारा मानिसमा बुद्धिको सङ्केत हो भन्ने विश्वास गरिन्छ। तर के यो साँच्चै हो ?

दन्त चिकित्सकहरू भन्छन्, बुद्धि बङ्गाराको बुद्धिसँग कुनै सम्बन्ध छैन, सायद यसलाई बुद्धि बङ्गारा यस कारण भनिन्छ किनभने यी दाँतहरू प्रायः ठूलो भएपछि आउँछन्। तर, सबैलाई यी बङ्गारा आउँछन् भन्ने छैन। अध्ययनले देखाएको छ कि करिब ५३ प्रतिशत जनसङ्ख्याको एउटा मात्र बङ्गारा छ, कतिपयको यो बङ्गारा पनि छैन। यसलाई बुद्धिसँग जोड्नुमा कुनै तर्क छैन।

बुद्धि बङ्गारा बारे बुझौंः

बुद्धि बङ्गारा किन आउँछ ?

सबै भन्दा पहिले, बच्चाहरूमा २० दाँत को एक सेट आउँछ। यो प्रक्रिया २१–२५ वर्षसम्म जारी रहन्छ। बुद्धि बङ्गारा दाँतको अन्तिम सेट मा आउँछ। एउटा अध्ययनले २५ वर्ष वा सोभन्दा माथिका कम्तीमा ५३ प्रतिशत मानिसको एउटा मात्र बुद्धि बङ्गारा भएको देखाएको छ।

स्वास्थ्य विज्ञहरू भन्छन्, हाम्रो बङ्गारा समयसँगै साना हुँदै गएको छ। केही वैज्ञानिकहरू विश्वास गर्छन् कि मानव मस्तिष्क समयसँगै बढ्दै जाँदा, बङ्गाराको आकार घट्यो। यो कारण हो कि जब बुद्धि बङ्गारा आउँदा तपाईँले दुखाइ र असुविधा अनुभव गर्न सक्नुहुन्छ, किनकि ती बङ्गाराको सानो आकारको कारणले राम्रोसँग फिट हुँदैन।

जान्नुहोस् बुद्धि बङ्गारा आउने यी सङ्केतहरू

बुद्धि बङ्गाराको मामला मा केही सङ्केत र लक्षण हुन सक्छ, जसको ख्याल गर्नुपर्छ।

–तपाईँको बङ्गाराको पछाडि दुखाइ, रातो हुनु वा गिजा सुन्निने।
–अनुहारमा दुखाइः बुद्धि बङ्गारा आउँदा स्नायुहरूमा दबाबका कारण यो समस्या हुन्छ।

यस्ता लक्षण देखिने बित्तिकै डाक्टरकहाँ जानुहोस्। परीक्षणको माध्यमबाट दाँत राम्ररी आउँदै छ वा छैन भनेर जान्नुहोस्। केही अवस्थामा तिनीहरूले अन्य दाँतहरूको लागि समस्या निम्त्याउन सक्छ।

यी दाँत हटाउन आवश्यक छ ?

चिकित्सकहरू भन्छन्, कतिपय अवस्थामा यी दाँतहरू हटाउन आवश्यक हुन सक्छ, तर हरेक पटक होइन। यो अवस्था तब हुन्छ जब दाँत बाङ्गो हुन्छ, गिजामा सङ्क्रमण हुन्छ वा अन्य दाँतमा नोक्सान हुन्छ। यद्यपि यदि यी दाँतहरू सामान्य रूपमा बढ्छन् र कुनै समस्या उत्पन्न गर्दैनन् भने, तपाईँले तिनीहरूलाई हटाउन आवश्यक नहुन सक्छ।

केही व्यक्तिहरूमा, एक प्रभावित बुद्धि बङ्गाराले यी जटिलताहरू निम्त्याउन सक्छ जसलाई चिकित्सा सल्लाह आवश्यक पर्दछ।

–दाँत र बङ्गारा दुखाइ
–सङ्क्रमण
–गिजाको समस्या
–सिस्ट–ट्युमरको जोखिम

यो पनि…
थाइराइडलाई यसरी नियन्त्रण गर्नुहोस्
थाइराइडका बिरामीले यी ७ कुरामा ध्यान दिनुहोस् !Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम

‘तपाई जति प्रकृति नजिक पुग्नु हुन्छ, प्रकृति त्यति नै तपाई नजिक आइपुग्छ’, यो भनाई हङकङका नेपाली व्यवसायी राज गुरुङलाई ठ्याक्कै

एक साँझ हामी सूर्यास्त अवलोकन गर्न हेग शहरको अत्याधिक प्रसिद्ध समुन्द्रतट स्केभनिनगन गएका थियौँ । हाम्रो टोलीमा इटाली, फ्रान्स, नर्वे,