English

यस्ता छन् गर्भावस्थामा वजन बढ्नुको कारणगर्भावस्था कुनै पनि महिला को लागी एक धेरै नाजुक र महत्त्वपूर्ण समय हो। गर्भवती महिला भित्र एउटा बच्चा हुर्किरहेको छ, जुन नौ महिनापछि संसारमा आउँछ। गर्भावस्थाको समयमा हरेक महिलाको दिमागमा धेरै प्रश्नहरू हुन्छन्। गर्भावस्थाको समयमा महिलाको शरीरमा धेरै परिवर्तनहरू हुन्छन्। यी परिवर्तनहरूमा गर्भवती महिलाको बढ्दो वजन पनि समावेश छ। गर्भावस्थाको समयमा तौल बढ्नु सामान्य कुरा हो तर हरेक महिलाको मनमा एउटा प्रश्न रहन्छ कि तौल बढ्नु कत्तिको उपयुक्त हुन्छ ? के गर्भावस्थामा बढी तौलले डेलिभरीमा समस्या ल्याउन सक्छ ? पहिलो पटक आमा बन्न लागेका महिलाहरू तौल बढेर चिन्तित हुन्छन् र खानपानमा नियन्त्रण गर्न थाल्छन् । तर, स्वास्थ्यकर्मीको सल्लाहविना आहार वा व्यायाम गरेर तौल घटाउने प्रयास गर्दा गर्भवती महिलाको लागि हानिकारक हुन सक्छ।

गर्भावस्थामा वजन बढ्नुको कारण

गर्भावस्थामा महिलाको तौल बढ्नुको एउटा कारण आमाको शरीरमा बच्चाको तौल पनि समावेश हुनु हो । जुम्ल्याहा बच्चा भए १५ देखि २० केजी तौल बढ्नु सामान्य कुरा हो। यसबाहेक गर्भवती महिलाको स्तनको आकार बढ्नु, प्लेसेन्टाको आकार बढ्नु, पाठेघरको आकार बढ्नु र शरीरमा अतिरिक्त रगत तथा तरल पदार्थको मात्रा बढ्नुले पनि तौल बढ्न थाल्छ ।

गर्भवतीको तौल कहिले बढ्न थाल्छ ?

गर्भावस्थाको पहिलो तीन महिनामा महिलाको तौल सामान्य हुन्छ तर त्यस पछि तौल हरेक हप्ता एक पाउन्ड वा एक किलोसम्म बढ्न सक्छ ।

गर्भावस्थामा कति वजन बढ्छ ?

गर्भवती महिला मा सामान्यतः वजन १२ देखि १६ किलो सम्म बढ्न सक्छ। गर्भावस्था अघि नै तौल बढिसकेका महिलाहरूले गर्भावस्थामा आफ्नो तौल लगभग १६ केजीले बढाउन सक्छन्। अर्कोतर्फ, स्वस्थ महिलाको तौल करिब १२ केजीले बढ्ने सम्भावना छ ।

गर्भावस्था मा अतिरिक्त वजन को जोखिम

यदि गर्भवती महिलाको तौल सामान्यभन्दा बढी बढ्न थाल्छ भने आमा र बच्चामा केही जटिलताहरू आउन सक्छन्। अत्यधिक तौलले सी–सेक्सन, गर्भावस्थामा मधुमेह, उच्च रक्तचापको गुनासो र म्याक्रोसोमिया हुन सक्छ। यसबाहेक, अधिक तौल आमाहरूको बच्चालाई भविष्यमा मोटोपना र अन्य स्वास्थ्य समस्याहरू हुन सक्छ।

यो पनि….
डेलिभरीपछि यसरी घटाउनुहोस् आफ्नो तौल
तौल घटाउन प्रभावकारी जिराLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम