English

यो हो पृथ्वीको सबैभन्दा एक्लो ठाउँहाम्रो पृथ्वीमा अनगिन्ती रहस्यमय ठाउँहरू छन्, जसको बारेमा आजसम्म मानिस र वैज्ञानिकहरूले पनि थाहा पाउन सकेका छैनन्। आज हामी तपाईँलाई एउटा यस्तो ठाउँको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ । जसको बारेमा तपाईँले पहिले सुन्नु भएको छैन। वास्तवमा, हामी प्रशान्त महासागरले घेरिएको ठाउँ प्वाइन्ट निमोको कुरा गर्दैछौं। प्वाइन्ट निमोको बारेमा भनिन्छ कि यसलाई पत्ता लगाउने वैज्ञानिक पनि यहाँसम्म आइपुगेका छैनन् । किनभने यो ठाउँमा पुग्न सजिलो छैन।

चारैतिर सन्नाटा छ

यस ठाउँ वरिपरि मात्र मौन छ। यो ठाउँ हर्भोज लुकाटेला नामक सर्वे इन्जिनियरले सन् १९९२ मा पत्ता लगाएका थिए । यहाँ न कोही मानिस बस्छन् न त यहाँ कुनै रुख बिरुवा नै छ। यो ठाउँ अन्तरिक्षमा खराब भएका उपग्रहहरू छोड्न प्रयोग गरिन्छ। यसबाहेक, यो ठाउँ भूउपग्रहको इन्धन खसाल्न पनि प्रयोग गरिन्छ। यसका साथसाथै भूउपग्रहको फोहोर जम्मा गर्न पनि यो ठाउँ प्रयोग गरिन्छ। यस ठाउँमा हजारौँ किलोमिटरसम्म भूउपग्रहको भग्नावशेष फैलिएको छ ।

पोइन्ट निमोलाई समुद्रको केन्द्र भनिन्छ

यो स्थान समुन्द्रको बिचमा अवस्थित छ, त्यसैले यसलाई समुद्रको केन्द्र पनि भनिन्छ । यो स्थान दक्षिण अमेरिका, अस्ट्रेलिया र न्यूजील्याण्डबीच अवस्थित छ। सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा यो हो कि यो ठाउँमा कुनै पनि देशको अधिकार छैन। यस टापुबाट २,७०० किलोमिटर टाढा सुख्खा जमिन छ। यो संसारको सबैभन्दा एक्लो ठाउँ हो भन्ने विश्वास गरिन्छ। जहाँ न त जन्तुहरू छन् न बिरुवाहरू।

यो मौनताले भरिएको ठाउँबाट जनताको आत्मा काँप्छ। सन् १९९७ मा वैज्ञानिकहरूले पोइन्ट निमोको पूर्वमा एउटा रहस्यमय आवाज सुनेका थिए । जुन करिब दुई हजार किलोमिटर टाढाबाट सुनिएको थियो । यो नीलो ह्वेलको आवाज भन्दा ठूलो थियो, जसले वैज्ञानिकहरूलाई अलमल्लमा पारेको थियो। यो आवाज के हो भनेर वैज्ञानिकहरूले बुझ्न सकेनन्।

यद्यपि केही मानिसहरूले यो आवाज अन्य संसारको हो भनेर विश्वास गरे। कतिपयले आवाजको सन्दर्भमा धेरै सिद्धान्तहरू पनि बनाए। यो डरलाग्दो आवाज सुन्ने मानिसहरू डराए। यसपछि वैज्ञानिकहरू पनि यहाँ जानबाट हिचकिचाउन थाले र आजसम्म यहाँ कुनै वैज्ञानिक गएका छैनन् । वैज्ञानिकहरूका अनुसार यहाँ चट्टानहरू पनि लगातार फुट्छन्, जसको आवाज निकै डरलाग्दो हुन्छ। एउटा रिपोर्टमा पोइन्ट निमोबाट आउने आवाजहरू ठूला ठूला चट्टानहरू भाँचिएको भनिएको थियो। फ्रिक्वेन्सीहरू सिर्जना हुन्छन् जब बरफ फुट्छ जुन आवाजमा परिणत हुन्छ।

यो पनि…
गल्फ खेल्न अन्तरिक्ष जाने अर्बपति

‘थ्री डी पड’ मा पल्टिएको १५ सेकेन्डमा नै हुन्छ मृत्युवरण Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

प्रख्यात धाविका मीरा राईले संचालन गरेको मिरा राई इनिसिएटिभलाई बेलायतमा बस्ने राजेन्द्र गुरुङले ७ लाख ३५ हजार ७ सय ७०

ग्लोबल आइएमई बैंकको निक्षेप ५ खर्ब रुपैयाँ नाघेको छ । बुधबार बैंकको निक्षेप ५ खर्ब १ अर्ब रुपैयाँ पुगेको हो

सर्वोच्च अदालतले काठमाडौं उपत्यकाको नदी किनारका सरकारी जग्गामा बसोबास गरिरहेका सुकुम्बासीहरुलाई विभिन्न विकल्प दिएर हटाउन आदेश दिएको छ । न्यायाधीश

बाढी–पहिरोले देशभरका विभिन्न सडक अवरुद्ध भएका छन् । जसका कारण सामान ढुवानीमा समेत ठूलो असर परेको छ । अविरल वर्षा

Latest


Popular
Suggested