जसले नृत्यमै करिअर बनाएकुनै बेला नेपाली समाजमा नृत्य बन्द कोठाभित्र सिमित थियो । अहिले समयमा ठूलो परिवर्तन आइसकेको छ । नृत्य बन्द कोठाभित्र मात्र सिमित छैन । असिमित दर्शकमाझ फैलिएको छ । अझै नयाँ पुस्ताका युवा–युवतीहरुले नृत्यमै करिअर बनाइरहेका छन् । आज विश्व नृत्य दिवस । यसैको छेको पारेर नेपाली कला क्षेत्रमा नाचेरै करिअर बनाउने केही नर्तक तथा नृत्यांगनाहरुलाई मेरो लाइफस्टाइलले समेट्ने प्रयास गरेको छ ।

सरोज अधिकारी नाचेरै राम्रो करिअर बनाएका नर्तक हुन् । महोत्तरीका २६ वर्षीय सरोजको सानैदेखि नृत्यमा रुची थियो । विद्यालयका विभिन्न कार्यक्रममा नाच्थे ।

सरोज अधिकारी

सरोज अधिकारी नाचेरै राम्रो करिअर बनाएका नर्तक हुन् । महोत्तरीका २६ वर्षीय सरोजको सानैदेखि नृत्यमा रुची थियो । विद्यालयका विभिन्न कार्यक्रममा नाच्थे । उनको नाचले वाहवाही पाउँथ्यो । त्यही हौसलाले हुनुपर्छ उनले कक्षा ९ मा अध्ययन गर्दै गर्दा ‘कलशमा जल’ बोलको गीतमा कोरस नाचे । त्यसपछि पनि उनले थुप्रै गीतको कोरस नाचे तर, दुःख गरेजस्तो प्रतिफल पाउन सकेनन् ।

कोरस नाच्न छोडे । घरमै डान्स सिक्न थाले । नृत्यलाई करिअर बनाउने उनको ठूलो चाहना थियो । तर, त्यसका लागि आर्थिक संकट ठूलो बाधा थियो । त्यो संकट पार गर्नका लागि उनले एउटा होटलमा वेटरको काम समेत गरे । यही क्रममा उनले नेपाल हिपअप डान्स फाउण्डेसमा छात्रवृत्तिमा डान्स सिक्ने अवसर पाए । डान्स सिक्ने क्रममा भेटिएका साथीहरुसँग मिलेर सन् २०६६ सालमा कार्टुन्ज क्रिउको स्थापना गरेको उनी बताउँछन् । क्रिउ अहिले नृत्य बजारको सबैभन्दा रुचाइएको टीममा पर्छ । जाल्मा, पानी पर्यो, लुकी लुकी लगायतका थुप्रै गीतका भिडियो भाइरल छन् । क्रिउबाटै अहिलेसम्म ५० भन्दा बढी म्युजिक भिडियो बनाइसकेको उनले बताए ।

नृत्यमै करियर बनाउने लक्ष्य बोकेर ५ वर्षअघि काठमाडौं आएकी उनले ५ सयभन्दा बढी म्युजिक भिडियोमा अभिनय गरिसकेकी छिन् । त्यसबाहेक स्टेज सो र अन्य कार्यक्रमहरुमा उनको प्रस्तुतिको सूची बेग्लै छ । अञ्जली अहिले एउटा म्युजिक भिडियोमा अभिनय बापत् ५० हजारभन्दा बढी पारिश्रमिक लिन्छिन् ।

अञ्जली अधिकारी

अञ्जली अधिकारी पछिल्लो समयकी चर्चित मोडल हुन् । नृत्यमै करियर बनाउने लक्ष्य बोकेर ५ वर्षअघि काठमाडौं आएकी उनले ५ सयभन्दा बढी म्युजिक भिडियोमा अभिनय गरिसकेकी छिन् । त्यसबाहेक स्टेज सो र अन्य कार्यक्रमहरुमा उनको प्रस्तुतिको सूची बेग्लै छ । अञ्जली अहिले एउटा म्युजिक भिडियोमा अभिनय बापत् ५० हजारभन्दा बढी पारिश्रमिक लिन्छिन् ।

एसएलसी परीक्षा दिने बित्तिकै भागेर काठमाडौं आएकी अधिकारीलाई सुरुवातका दिनमा गायक बद्री पंगेनीले ठूलो गुन लगाए । काठमाडौं आएपछि उनलाई सुरुमा पंगेनीले निरमाया दोहोरी साँझमा काम मिलाइदिए । त्यहाँ काम गरेबापत् १५ हजार पारिश्रमिक पाउने गरेको उनी बताउँछिन् । केही समयपछि पंगेनीले नै ‘खरबारीमा’ बोलको गीतमा अभिनय गर्ने अवसर दिए । दोहोरी साँझ हुँदै म्युजिक भिडियोमा अभिनयको यात्रा तय गरेकी उनले चलचित्र ‘प्रसाद’ को ‘बनकी चरी’ बोलको गीतमा आइटम डान्स समेत गरेकी छन् । साथै, गायक प्रकाश सपुतको ‘बोल माया’ ‘गलबन्दी’ पछि उनी चर्चाकै शिखरमा छिन् ।

बिनु शाक्यको बेली डान्सको क्रेज उत्तिकै छ । १० वर्ष पहिले ‘सकिन जुन छुन’ गीतको भिडियोबाट डेब्यु गरेकी उनी अहिले बेली डान्सरको रुपमा परिचित छिन् ।

आस्मा विश्वकर्मा

कार्टुन्ज क्रिउकी आष्मा विश्वकर्मा चर्चित मोडल तथा नृत्यांगना हुन् । १७ वर्षको उमेरदेखि नृत्य सुरु गरेकी उनले ५० भन्दा बढी म्युजिक भिडियोमा अभिनय गरिसकेकी छिन् ।

एलिशा राई

खोटाङमा जन्मिएर काठमाडौंमा हुर्किएकी राईंको नृत्यांगना बन्ने चाहना सानैदेखिको हो । २०७२ सालबाट मोडलिङ सुरु गरेकी उनले ५ सय भन्दा बढी म्युजिक भिडियोमा अभिनय गरिसकेकी छिन् । ‘ठमेल बजार’ ‘नाई मलाई थाहा छैन’ लगायतका उनका हिट गीत हुन् ।

करिश्मा ढकाल

करिश्मा ढकाल चर्चित नृत्यांगना हुन् । २०७२ मा तीजको गीत सेल्फी सेल्फीबाट करिअर सुरु गरेकी करिश्मा १ हजारभन्दा बढी म्युजिक भिडियोमा अभिनय गरिसकेको बताउँछिन् । ‘उही खोलीमा पानी’ ‘नाच मेरी झुमा’ लगायत उनका थुप्रै गीत हिटको सूचीमा छन् । गोरखाकी २२ वर्षीया ढकाल एउटा म्युजिक भिडियोमा अभिनय गरेबापत २५ हजारभन्दा बढी पारिश्रमिक लिन्छिन् ।

बिनु शाक्य

बिनु शाक्यको बेली डान्सको क्रेज उत्तिकै छ । १० वर्ष पहिले ‘सकिन जुन छुन’ गीतको भिडियोबाट डेब्यु गरेकी उनी अहिले बेली डान्सरको रुपमा परिचित छिन् । सिन्धुपाल्चोककी शाक्य पछिल्लो समय बेली डान्सका लागि देश तथा विदेशका विभिन्न स्टेज कार्यक्रममा खुबै व्यस्त हुन थालेकी छिन् ।...
करिश्मा भन्छिन्– ‘तीज गीतको आत्मा सबैले कायम गर्नुपर्छ’ (भिडियोसहित) « Mero LifeStyle

[…] यो पनि पढ्नुहोस्जसले नृत्यमै करिअर बनाए […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

महिलाको प्रजनन् स्वास्थ्य सम्बन्धी समस्यामध्ये पाठेघर (आङ) खस्ने मुख्य समस्या हो । महिलाहरुको पाठेघर खस्ने र पाठेघर सम्बन्धि समस्या बिशेषगरि

यो पर्व आश्विन कृष्णपक्षको सप्तमी, अष्टमी र नवमी तिथिमा तीन दिनसम्म हर्षोल्लासका साथ मनाइन्छ । मैथिली र थारु समुदायका महिलाले

कोभिड महामारीपछि सुनसान बनेको गौतमबुद्धको जन्मस्थल लुम्बिनीमा पछिल्लो समय आन्तरिक पर्यटकको संख्या बढ्न थालेको छ । कोभिड–१९ का कारण धरासायी

खासगरी बालबालिकाहरु जंक फुड धेरै रुचाउँछन् । यस्तो खाना स्वादमा मिठो भएपनि स्वास्थ्यमा खराब असर गर्छ । खराब खानाले बालबालिकाको

Suggested