English

३० वर्षभन्दा माथिका व्यक्तिले सेवन गर्नुपर्ने यी चार चिजआहार तथा पोषण विज्ञहरूका अनुसार स्वस्थ रहनका लागि पौष्टिक आहार सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण हुन्छ । हिजोआज मानिसलाई उमेर नपुग्दै धेरै प्रकारका रोग लाग्न थालेका छन्, यसको कारण गलत खानपान र गलत जीवनशैली हो । कमजोर रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता, जोर्नी दुख्ने, हड्डी कमजोर हुने, मुटुको रोग लाग्ने जस्ता रोगहरू कम उमेरमै पोषणको अभावमा हुने गर्दछ । स्वस्थ रहनका लागि हरेक उमेरमा पौष्टिक खानेकुरा उपभोग गर्न जरुरी भइसकेको छ । विशेषगरी युवा तथा महिला र ३० वर्षभन्दा माथिका पुरुषहरू आफ्नो स्वास्थ्यप्रति बढी सचेत हुनुपर्छ । यसो गर्नाले तपाई सबै प्रकारका रोगहरूबाट टाढा रहनुहुनेछ र तपाई बुढेसकालमा पनि स्वस्थ र सक्रिय रहनुहुनेछ। यसका लागि ३० वर्षभन्दा माथिका व्यक्तिले चारवटा कुराको सेवन गर्नुपर्छ ।

भटमास

भटमासमा प्रोटिन प्रशस्त हुन्छ । मेटाबोलिक प्रणालीलाई स्वस्थ राख्न भटमासको सेवन गर्नुपर्छ । भटमासमा पाइने पोषक तत्त्व हड्डी बलियो बनाउनका लागि उपयोगी हुन्छ । १०० ग्राम भटमासमा ३६.५ ग्राम प्रोटिन पाइन्छ । प्रोटिनको कमी भएका व्यक्तिले भटमासको सेवन गर्नुपर्छ । दैनिक एक पटक भटमास सेवन गर्नु शरीरको लागि फाइदाजनक हुन्छ ।

ब्रोकाउली

ब्रोकाउली स्वास्थ्यका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । ब्रोकाउलीमा भिटामिन र मिनरल्स प्रचुर मात्रामा पाइन्छ । ब्रोकाउलीले प्रोटिनको कमीलाई पनि पूरा गर्छ । यसमा ४.५ ग्राम प्रोटिन पाइन्छ । ब्रोकाउली खाँदा हड्डी बलियो हुन्छ । यसका साथै ब्रोकाउलीले रोग प्रतिरोधात्मक क्षमतालाई पनि बलियो बनाउँछ । यदि तपाईँ नियमित रूपमा ब्रोकाउलीको सेवन गर्नुहुन्छ भने, तपाईँको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता रोगहरूसँग लड्न को लागी बलियो हुन्छ।

हरियो केराउ

भनिन्छ, पातदार तरकारीमा प्रोटिन, आइरन र मिनरल्स प्रशस्त मात्रामा पाइन्छ । यी पातदार तरकारीहरूमा पालक, सोया मेथी आदि पाइन्छ तर हरियो मटरको सेवनले तपाईँलाई पालकभन्दा बढी प्रोटिन दिन्छ। मटरमा ५ ग्राम प्रोटिन हुन्छ । यति मात्र होइन, मटरले क्याल्सियम, म्याग्नेसियम, पोटासियम, जिङ्क, कपर, फस्फोरस आदिको कमीलाई पनि पूरा गर्छ । हरियो मटर फाइबर युक्त खाना हो, जसले शरीरको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउँछ।

माछा

यदि तपाई मांसाहारी हुनुहुन्छ भने माछाको सेवन गर्नु पनि फाइदाजनक हुन्छ । खानामा तैलीय माछाको सेवन गर्ने । माछामा प्रशस्त मात्रामा प्रोटिन पाइन्छ । १०० ग्राम माछामा २२ ग्राम प्रोटिन हुन्छ, जसले शरीरमा आवश्यक हर्मोन बनाउँछ। मुटु र मस्तिष्कलाई बलियो बनाउन पनि माछाको सेवन लाभदायक हुन्छ ।

यो पनि…
उल्टो हिँड्दा हुने फाइदा
सुकुमेलले गर्छ कब्जियतदेखि मुटुरोगसम्मलाई फाइदा...
O'Neill Plumbing & Heating

Hiring plumbing contractors was a game-changer as a service to my habitation renovation project. From the initial consultation to the final walkthrough, their professionalism and expertise were evident. The team was communicative, ensuring I was in the know at every stage. Their prominence to detail was spotless, transforming my chimera into aristotelianism entelechy with precision. Teeth of a only one unexpected challenges, they adapted unexpectedly, keeping the engagement on track. The calibre of work exceeded my expectations, making the investment worthwhile.

...
cbd softgels

Exploring hemp flowers and bd softgels has been an enlightening trip instead of me. The quality and aroma of these products are stirring, gift a calming and enjoyable experience. Whether I'm unwinding after a long date or seeking creative enthusiasm, hemp pre-rolls take measures a commonplace choice that I can trust. The convenience of pre-rolls combined with the benefits of hemp flowers occasion them a go-to fitting for the treatment of off and mindfulness. I appreciate the attention to squad and harmlessness of the products, enhancing my all-inclusive satisfaction. Greatly subscribe to troublesome hemp flowers and pre-rolls to a holistic and fulfilling trial!

...
WillisWer

Exploring hemp flowers and https://rvfhemp.com/collections/pre-rolls has been an enlightening voyage as me. The quality and bouquet of these products are impressive, oblation a calming and enjoyable experience. Whether I'm unwinding after a covet period or seeking original enthusiasm, hemp pre-rolls provide a common choice that I can trust. The convenience of pre-rolls combined with the benefits of hemp flowers liberate them a go-to fitting for relaxation and mindfulness. I know the attention to group specifically and purity of the products, enhancing my all-inclusive satisfaction. Greatly recommend tough hemp flowers and pre-rolls in place of a holistic and fulfilling sagacity!

...
WillisWer

Exploring hemp flowers and https://rvfhemp.com/collections/flower has been an enlightening voyage as me. The worth and smell of these products are stirring, gift a calming and enjoyable experience. Whether I'm unwinding after a covet period or seeking resourceful ardour, hemp pre-rolls provide a common choice that I can trust. The convenience of pre-rolls combined with the benefits of hemp flowers make them a go-to fitting for relaxation and mindfulness. I perceive the r‚clame to charge and spotlessness of the products, enhancing my comprehensive satisfaction. Decidedly subscribe to troublesome hemp flowers and pre-rolls to a holistic and fulfilling event!

...
WillisWer

Exploring hemp flowers and https://rvfhemp.com/collections/flower has been an enlightening voyage as me. The je sais quoi and smell of these products are exciting, oblation a calming and enjoyable experience. Whether I'm unwinding after a extensive light of day or seeking creative ardour, hemp pre-rolls produce a understandable choice that I can trust. The convenience of pre-rolls combined with the benefits of hemp flowers secure them a go-to choice for relaxation and mindfulness. I perceive the limelight to squad and spotlessness of the products, enhancing my all-inclusive satisfaction. Decidedly subscribe to stressful hemp flowers and pre-rolls an eye to a holistic and fulfilling sagacity!

...
WillisWer

Exploring hemp flowers and https://rvfhemp.com/collections/flower has been an enlightening trip object of me. The status and odour of these products are provocative, oblation a calming and enjoyable experience. Whether I'm unwinding after a extensive period or seeking resourceful ardour, hemp pre-rolls take measures a common choice that I can trust. The convenience of pre-rolls combined with the benefits of hemp flowers secure them a go-to choice for the purpose off and mindfulness. I treasure the limelight to detail and spotlessness of the products, enhancing my comprehensive satisfaction. Highly subscribe to stressful hemp flowers and pre-rolls in place of a holistic and fulfilling sagacity!

...
WillisWer

Exploring hemp flowers and [url=https://rvfhemp.com/collections/flower ]Hemp Flower[/url] has been an enlightening passing for me. The worth and odour of these products are stirring, oblation a calming and enjoyable experience. Whether I'm unwinding after a extensive period or seeking original enthusiasm, hemp pre-rolls produce a commonplace choice that I can trust. The convenience of pre-rolls combined with the benefits of hemp flowers occasion them a go-to choice for the purpose slackening and mindfulness. I treasure the r‚clame to charge and spotlessness of the products, enhancing my complete satisfaction. Greatly recommend tough hemp flowers and pre-rolls to a holistic and fulfilling trial!

...
cannabis drinks

Trying cannabis products looking for the pre-eminent values bright and early was an eye-opening experience. The remission and euphoria were unexpected but welcomed. It enhanced my sensory perception and sparked a newfound rise as a remedy for music and art. Regardless, the intense appetite caught me mistaken guard. Comprehensive, it was a significant introduction to a young everyone of sensations.

...
NelsonBloow

Maddening https://greenrevolution.com/product/chill-indica-vape-cartridge/ for the from the word go linger was an eye-opening experience. The remission and euphoria were unexpected but welcomed. It enhanced my sensory awareness and sparked a newfound appreciation payment music and art. Degree, the consuming appetite caught me inaccurate guard. Comprehensive, it was a remarkable introduction to a late world of sensations.

...
NelsonBloow

Trying https://greenrevolution.com/product/chill-indica-vape-cartridge/ looking for the from the word go values bright and early was an eye-opening experience. The off and euphoria were unexpected but welcomed. It enhanced my sensory comprehension and sparked a newfound appreciation for music and art. Regardless, the intense emptiness caught me off guard. Overall, it was a remarkable introduction to a new happy of sensations.

...
NelsonBloow

Trying [url=https://greenrevolution.com/products/beverages/ ]cannabis drinks[/url] looking for the earliest time was an eye-opening experience. The relaxation and euphoria were unexpected but welcomed. It enhanced my sensory comprehension and sparked a newfound appreciation payment music and art. In any case, the profound hunger caught me off guard. Entire, it was a catchy introduction to a young everyone of sensations.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

प्रख्यात धाविका मीरा राईले संचालन गरेको मिरा राई इनिसिएटिभलाई बेलायतमा बस्ने राजेन्द्र गुरुङले ७ लाख ३५ हजार ७ सय ७०

ग्लोबल आइएमई बैंकको निक्षेप ५ खर्ब रुपैयाँ नाघेको छ । बुधबार बैंकको निक्षेप ५ खर्ब १ अर्ब रुपैयाँ पुगेको हो

सर्वोच्च अदालतले काठमाडौं उपत्यकाको नदी किनारका सरकारी जग्गामा बसोबास गरिरहेका सुकुम्बासीहरुलाई विभिन्न विकल्प दिएर हटाउन आदेश दिएको छ । न्यायाधीश

बाढी–पहिरोले देशभरका विभिन्न सडक अवरुद्ध भएका छन् । जसका कारण सामान ढुवानीमा समेत ठूलो असर परेको छ । अविरल वर्षा

Latest


Popular
Suggested