English

खाली पेटमा पानी पिउनु फाइदा वा बेफाइदा !हाम्रो शरीरको ६० प्रतिशतभन्दा बढी भाग पानीले बनेको हुन्छ । पानी बिना जीवन छैन। शरीरमा पर्याप्त मात्रामा पानी भएको कारणले शरीरको काम ठिकसँग हुन्छ । तर कहिले पानी पिउने भन्ने कुरामा मानिस अन्योलमा हुन्छन् । बिहान उठ्ने बित्तिकै ब्रस नगरी पानी पिउँदा धेरै फाइदा हुने विश्वास कतिपयको हुन्छ भने कतिपयले यसको उल्टो सोच्छन् र उनीहरूको विश्वास छ कि बिहान उठ्ने बित्तिकै ब्रस नगरी पानी पिउँदा मुखको फोहोर भित्र जान्छ । जसले हानि गर्छ। यो स्वास्थ्यसँग खेलबाड हो। आखिर यथार्थ के हो त ?

यस विषयमा केही अध्ययनहरूले खाली पेटमा पानी पिउनु स्वास्थ्यका लागि राम्रो हुने बताएको छ । यता, सामाजिक सञ्जालमा भारतीय योग प्रशिक्षक तथा होमियोप्याथी चिकित्सक डाक्टर नुपुर रोहतगीले खाली पेट ब्रस नगरी पानी पिउनु उत्तम भएको बताएकी छिन् । जानौँ खाली पेट पानी पिउनुको वास्तविकता के हो ?

ब्रस नगरी पानी पिउनुका फाइदाहरू

डा. नुपुर रोहतगीले बिहान उठ्ने बित्तिकै पानी पिउनुपर्ने बताएकी छिन् । दाँत नमाझी पानी पिउने हो भने यसले थप फाइदा गर्छ । यसको कारण बताउँदै डा. रोहतगीले बिहान खाली पेटमा पानी पिउँदा रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बलियो हुने लेखेकी छिन् । वास्तवमा, राती सुत्दा मुखमा हजारौँ ब्याक्टेरिया बन्छन्। ब्रस नगरी पानी पिउँदा यी ब्याक्टेरिया पेटमा प्रवेश गर्छन् जसले रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउँछ ।

साथै, यी ब्याक्टेरियाले पाचन शक्ति बढाउँछ र यसले अपचको समस्या उत्पन्न गर्दैन। यति मात्र होइन, खाली पेटमा ब्रस नगरी पानी पिउँदा उच्च रक्तचाप पनि कम हुन्छ । त्यसैले हरेक दिन खाली पेटमा उठ्ने बित्तिकै पानी पिउने बानी बसाल्नु पर्छ ।

यो पनि…
खाली पेटमा जिरा पानी पिउँदा के हुन्छ ?
गहिरो निद्राका लागि के-के खाने ?Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

हालसालै सम्पन्न विश्व प्रसिद्द कान्स फिल्म फेस्टिभलको ७७ औँ श्रृङ्खलामा काठमाडौँ महानगरपालिकाका मेयर बालेन्द्र शाह (बालेन) ले सहभागी जनाएको कुराले

गायक सुरेश लामाको सुमधुर स्वरमा सजिएको ‘माया बस्यो’ बोलको म्युजिक भिडियो सार्वजनिक भएको छ।  युवा प्रेम र आकर्षणको भावानालाई व्यक्त

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त