खाली पेटमा पानी पिउनु फाइदा वा बेफाइदा !हाम्रो शरीरको ६० प्रतिशतभन्दा बढी भाग पानीले बनेको हुन्छ । पानी बिना जीवन छैन। शरीरमा पर्याप्त मात्रामा पानी भएको कारणले शरीरको काम ठिकसँग हुन्छ । तर कहिले पानी पिउने भन्ने कुरामा मानिस अन्योलमा हुन्छन् । बिहान उठ्ने बित्तिकै ब्रस नगरी पानी पिउँदा धेरै फाइदा हुने विश्वास कतिपयको हुन्छ भने कतिपयले यसको उल्टो सोच्छन् र उनीहरूको विश्वास छ कि बिहान उठ्ने बित्तिकै ब्रस नगरी पानी पिउँदा मुखको फोहोर भित्र जान्छ । जसले हानि गर्छ। यो स्वास्थ्यसँग खेलबाड हो। आखिर यथार्थ के हो त ?

यस विषयमा केही अध्ययनहरूले खाली पेटमा पानी पिउनु स्वास्थ्यका लागि राम्रो हुने बताएको छ । यता, सामाजिक सञ्जालमा भारतीय योग प्रशिक्षक तथा होमियोप्याथी चिकित्सक डाक्टर नुपुर रोहतगीले खाली पेट ब्रस नगरी पानी पिउनु उत्तम भएको बताएकी छिन् । जानौँ खाली पेट पानी पिउनुको वास्तविकता के हो ?

ब्रस नगरी पानी पिउनुका फाइदाहरू

डा. नुपुर रोहतगीले बिहान उठ्ने बित्तिकै पानी पिउनुपर्ने बताएकी छिन् । दाँत नमाझी पानी पिउने हो भने यसले थप फाइदा गर्छ । यसको कारण बताउँदै डा. रोहतगीले बिहान खाली पेटमा पानी पिउँदा रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बलियो हुने लेखेकी छिन् । वास्तवमा, राती सुत्दा मुखमा हजारौँ ब्याक्टेरिया बन्छन्। ब्रस नगरी पानी पिउँदा यी ब्याक्टेरिया पेटमा प्रवेश गर्छन् जसले रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउँछ ।

साथै, यी ब्याक्टेरियाले पाचन शक्ति बढाउँछ र यसले अपचको समस्या उत्पन्न गर्दैन। यति मात्र होइन, खाली पेटमा ब्रस नगरी पानी पिउँदा उच्च रक्तचाप पनि कम हुन्छ । त्यसैले हरेक दिन खाली पेटमा उठ्ने बित्तिकै पानी पिउने बानी बसाल्नु पर्छ ।

यो पनि…
खाली पेटमा जिरा पानी पिउँदा के हुन्छ ?
गहिरो निद्राका लागि के-के खाने ?Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

स्वास्थ्यलाई राम्रो बनाउन सबैलाई स्वस्थ खानपानसँगै नियमित व्यायाम गर्न सुझाव दिँदै आएको स्वास्थ्य विज्ञहरूले अब राम्रो निद्रालाई बानीमा समावेश गरेका

तपाईँले संसारका सबै तालहरूको बारेमा सुन्नु भएको होला। कोही धेरै ठुला छन् र कोही धेरै साना र गहिरो आकारका छन्।

धेरै जनालाई घर सजाउने मन हुन्छ, जसका कारण घरमा हरियो बिरुवा रोपेर घरको सौन्दर्य बढाउँछन् । यसबाहेक, घरको बाल्कोनी पनि

यदि तपाईँ छालाको हेरचाहमा प्राकृतिक उत्पादनहरू समावेश गर्न चाहनुहुन्छ भने, एलोभेरा उपयुक्त हुन्छ। एलोभेरामा धेरै यस्ता गुणहरू छन् जुन छालाको